اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اعضای مشرانوجرگه نسبت به اقدامات اردوی پاکستان در شرق کشور، ابراز نگرانی کردند.

چند روز قبل برخی از رسانه‌های داخلی راپور دادند که اردوی پاکستان در منطقه انگوراده وُلسوالی برمل ولایت پکتیکا در حال ساخت حصار سرحدی در امتداد خط دیورند است که تا عمق سه کیلومتری در این وُلسوالی نیز پیشروی کرده‌اند.

آصف صدیقی معاون مشرانوجرگه اعلام کرد که مقامات حکومت نباید در مقابل این اقدامات اردوی پاکستان خاموشی اختیار کنند، مقامات مسئول برای ارایه توضیحات به مشرانوجرگه فراخوانده خواهند شد.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری این مسئله از طریق کمسیون‌‌های روابط بین‌الملل و دفاعی مشرانوجرگه خواست تا مقامات وزارت خارجه افغانستان، مقام مسئول استخبارات اردو و مسئول سفارت را برای ارایه توضیحات در این مورد احضار کنند.

معاون مشرانوجرگه تصریح کرد حکومت باید این موضوع را به صورت جدی پیگیری کند زیرا اقدامات اخیر اردوی پاکستان در ولایت پکتیکا قابل تحمل نیست.

جمعه‌دین‌گیانوال از اعضای مشرانوجرگه نیز گفت هیئتی برای بررسی این حادثه به ولایت پکتیکا اعزام شود.

از سوی دیگر، فیض محمد زلاند استاد پوهنتون کابل نیز چند روز قبل به نمایندگی از اقوام پشتون و فعالان مدنی در نشست خبری در کابل به ساخت حصار سرحدی در امتداد خط دیورند اعتراض کرده بود.

وی با انتقاد از سران دولت وحدت ملی گفته بود که پاکستان خودسرانه در سرحد تورخم تاسیسات نظامی ساخته ولی دولت از این امر چشم پوشی می‌کند.

پس از حمله خونین پاراچنار در ایالت خیبر پختنوخوا، یک مقام عالی‌رتبه اردوی پاکستان به آژانس خبررسانی آناتولی گفته بود که اردوی پاکستان در نظر دارد تا حدود 300 پُسته امنیتی در امتداد خط دیورند با افغانستان احداث کند.

به گفته وی، اردوی پاکستان تاکنون 43 پُسته امنیتی ایجاد کرده و در نظر دارد تا 63 پُسته سرحدی دیگر را در کوزدیر، باجور، مومند ایجنسی و سایر مناطق خیبرپختونخوا احداث کند.