اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از انفجارها در کابل حکومت وحدت ملی ظاهرا در سیاست خود تغییر جدی به وجود آورد. هیاتی هم که به پاکستان رفت با دست خالی بازگشت و بدون هیچ نتیجه ای بازهم در مقابل ده ها سوال مردمی سکوت اختیار کرد.

 

داکتر رمضان بشر دوست در برنامه فراخبر در مورد فریب خوردن حکومت وحدت ملی از سوی پاکستان گفت: حکومت نه تنها تاکنون نفهمیده است بلکه تا آخرین لحظه هم نخواهند فهمید که مشکل اساسی چیست. از تاریخی که پاکستان به وجود آمده است تمام رهبران افغانستان مشکلات خود از پاکستان می دانند و از سویی همین رهبران خود را در آغوش پاکستان انداخته اند. متاسفانه رهبران کشور دوست و دشمن مشخص ندارند. پاکستان در مورد سران حکومتی پرونده دارد و رهبران حکومت نیز می ترسند تا واقعیت را بگویند تا کشته نشوند. حتی کرزی نیز اشاره کرده بود که در حکومت و در کابینه جاسوس پاکستان حضور دارد.

 

وی افرود: رهبران حکومتی از ترس جان خود علیه استخبارات پاکستان اقدامی نمی کنند. یک مساله جان است و دیگر مساله چوکی و جیب است. تمام رهبران افغانستان از چپی و راستی بر این عقیده هستند که بدون حمایت، رضایت مستقیم یا غیر مستقیم پاکستان و دیگر کشورها نمی توانند رییس جمهور و یا به مقام های عالی کشور دست یابند.

 

بشر دوست با اشاره به امتیازهایی که اشرف غنی برای پاکستان قایل شده است گفت: با توجه به خواسته و توقع پاکستان اشرف غنی اصلا چیزی به پاکستان نداده است. پاکستان توقع بیشتر از این ها را دارد. روشنفکران ما معتقدند که پاکستان خط دیورند را می خواهد، درحالی که پاکستان خط دیورند را دارد. پاکستان کابل را می خواهد. شرم آور است که سران حکومتی هیات بلند پایه کشور را به کشوری که قاتل شهروندانش است روان می کنند. سیاستمدار یک گنجشک سیاسی نیست که از یک شاخه به شاخه دیگر بپرد، سیاستمدار کسی است که با اخبار موثق تصمیم هایی بگیرد که تا 10 سال آینده بر کشورش تاثیر گذار و عملی باشد. رهبران افغانستان اول شیوه تصمیم گیری را نمی دانند و هر لحظه یک تصمیم گرفته و یک حرف می زنند.

 

وی افزود: فاجعه در کشورما این است که خارجی ها تصمیم گیرنده هستند، حتی بهترین معلم را آنان انتخاب می کنند. آقای غنی پس از آن که گزارشی در مورد سوریه منتشر کرد به عنوان متفکر دوم از سوی خارجی ها معرفی شد. پس از آن نیز جوانان و روشنفکران و نخبگان ما به دلیل مستی سیاسی و یا به دلیل قومی و تنظیمی وی را تایید کردند. درحالی که اشرف غنی تاکنون مشخص نکرده است که دکترای اقتصاد و یا دکترای آنتروپلوژی دارد. تمام رهبران افغانستان همین گونه هستند و حقایق را به مردم افغانستان نمی گویند.

 

بشر دوست ادامه داد: زمانی استخبارت پاکستان و دیگر کشورهای خارجی از ما می ترسند که بفهمند افغانستانی ها قبله اول سیاسی شان کابل است اما قبله سیاسی حکومت در حال حاضر جیب و چوکی آنان است. مردم که به آنان نمی تواند چوکی و قدرت بدهد حتی رای مردم هم ارزشی ندارد. بیگانگان آمدند در کشور و قدرت را میان ع و غ تقسیم کردند. متاسفانه مردم معیارشان قوم و زبان است. رهبران دنیا هیچ گونه اعتمادی به سران حکومت ندارد زیرا صبح یک موضع دارند و بعدازظهر یک موضع دیگر دارند و حرف و تهدیدی که می کند جز لاف و گزاف بیش نیست.

 

بر باور وی حکومت هیچگونه ابزاری در برابر پاکستان ندارد. وی افزود: سران حکومتی بر سر چوکی قدرت در جنگ هستند. سران حکومتی سیاست های کلان را نمی فهمند. خود صلاحیت ندارند و گوش به زنگ بیگانگان هستند زیرا خود به قدرت نیامده اند. سیاست شوخی نیست بلکه سیاست، سرنوشت یک ملت است.

 

این آگاه سیاسی ادامه دارد: مردم افغانستان گرسنه هستند. میان مردم افغانستان دیواری از قوم، مذهب و زبان قرار دارد. مردم افغانستان در حال حاضر حتی خود را به کشتن می دهد تا به خارج برسند. صف های طولانی جلوی سفارت ها را ببینید. مردم می توانند با فشار بر سران حکومتی مشکل را حل کنند. وقتی مردم وارد شوند آمریکا و کشورهای بیگانه نمی توانند در برابر دریای خروشان مردم قرار بگیرند، به شرطی که مردم متحد باشند. رییس استخبارات پاکستان و دیگر کشورهای بیگانه می دانند که اگر هزاران افغنستانی را بکشند کسی چیزی نمی گوید اما اگر بفهمند که افغانستان رییس جمهور دارد و این کشور صاحب دارد این کار را نمی کنند.

 

رمضان بشر دوست در پایان گفت: سیاست افغانستان تغییر نخواهد کرد زیرا سران حکومتی تاکنون افرادی را که در حکومت رخنه کرده اند معرفی نکرده و به محکمه نکشانده اند. اگر مردم ما به رشد و آگاهی برسد حتی پولیس ترافیک نیز موتر لوکسی که متعلق به مقام ها است و خلاف می کند را توقف خواهد کرد. همچنین حساب جاسوسان نیز زمانی مشخص می شود که سران کشور خود جاسوس نباشند و خود پرونده نداشته باشد. تنها راه حل خروج از این بحران این است که مردم سرنوشت خود را، خود به دست بگیرند. مردم باید آهسته آهسته سد قوم، مذهب و زبان را از بین ببرند و به معیارهای اسلامی و اصیل چنگ بزنند و هر افغانستانی که به این ملت ظلم کرده است را به زباله دان تاریخ بیندارند.

موضوع : اخبار