اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

خارجی ها به جای اینکه با دولت قراردادهایی داشته باشند و کمک ها را انجام دهند با اشخاص قرارداد می بستند. آنها خود در این فساد گسترده دست دارند و آگاهانه این کار را انجام داده اند.

 

اداره سیگار، بازرس ویژه آمریکا در بازسازی افغانستان، اعلام می کند که فساد گسترده در افغانستان وجود دارد و این فساد، حکومت را از پای در خواهد آورد. این در حالی است که حکومت همیشه داد از مبارزه با فساد می زند و حتی امسال را سال مبارزه با فساد نام گذاری کرده است.

 

مولوی عبدالرحمن رحمانی، عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «آماج» گفت: دست های خارجی در باب معاهداتی که داشتند، با نظام افغانستان، کمک های با عوض و یا بلاعوض داشتند اما متاسفانه دست گیرنده که دست مصرفی بود، نیروی جذب را نداشتند تا بدانند این پول هایی را که به افغانستان می آید چگونه به مصرف رسانده شود تا برای مردم افغانستان و زندگی آنها مفید و موثر باشد.

 

وی، ادامه داد: اداره سیگار می گوید کمک هایی را که ما به افغانستان کرده ایم به جا مصرف نشده است، در جواب این حرف، باید گفت که اگر این پول ها درست مصرف نشده است، چرا به عنوان دونر، بر آن نظارتی نداشتی و همچنان به آن ادامه دادی.

 

رحمانی، معتقد است خارجی ها خود، در افغانستان فساد را می پراکنند و افزود: کمک هایی که از جانب کشورهای خارجی به افغانستان شد، بسیار زیاد بود اما به جای اینکه برای ملت خرج شوند، در دست اشخاص قرار گرفت. هشتاد درصد این پول ها در دست حلقات دولتمردان ما قرار گرفت. برخی افراد بودند که در حکومت آمدند و از لحاظ مالی در خاک بودند و امروز در فلک به سر می برند. از طرف دیگر هم، این خارجی ها کمک ها را به خاطر آبادانی افغانستان انجام نداده اند. چرا که اگر به افغانستان کمک کرده اند بسیار بیشتر از آن را به مخالفان حکومت افغانستان کمک کرده اند. در جاهایی هم بوده است که در یک جیب افغانستان کمک ها را ریخته اند و بسیار بیشتر از آن را از جیبی دیگر برده اند. در اکثر فسادهایی که در افغانستان انجام شده و می شود، همین خارجی ها خود، دست دارند و به آن دامن می زنند. خارجی ها به جای اینکه با دولت قراردادهایی داشته باشند و کمک ها را انجام دهند با اشخاص قرارداد می بستند. آنها خود در این فساد گسترده دست دارند و آگاهانه این کار را انجام داده اند. اینکه می گویند به مخالفان دولت کمک نکرده ایم، دروغ می گویند، حتی حالا هم به شدت به مخالفان کمک می کنند.

 

این نماینده مجلس، با بیان اینکه آمریکا طالبان را قدرتمند ساخته است، گفت: در سال 2001 که آمریکا به افغانستان آمد، طالب در نطفه خنثی بود و نامی از طالب وجود نداشت. در سرزمین افغانستان، یک تفنگ به دست به نام طالب جنگی وجود نداشت. آمریکا رفته رفته آنها را به نیرویی تبدیل کرد که امروز، جامعه جهانی، آنها را بالاتر از نیروی نظام افغانستان معرفی می کند. این در حالی است که افغانستان سیصد و پنجاه هزار نیروی مسلح دارد و چهل و دو کشور در اینجا به عنوان دونر و کمک کننده در مسایل امنیتی افغانستان هستند. گواه این مسایل هم موترها و طیاره هایی است که برای مخالفان کمک رسانی می کنند و همه آن را مشاهده می نمایند.

رحمانی، اشرف غنی را رییس افراد فاسد در کشور خوانده و ابراز داشت: سال گذشته کشور ما در رده چهارم کشورهای فاسد قرار داشت و امسال با آمدن اشرف غنی درجه ای بالاتر در فساد گرفت و در رده سوم قرار گرفت. اوضاع فساد در کشور طوری است که حتی یک معلم بدون رشوه و داشتن ارتباط در جایگاه معلمی قرار نمی گیرد. در حالیکه این شغل، شغلی بسیار مقدس است که پایه آن بر رشوه قرار می گیرد.

 

وی، ادامه داد: در حال حاضر، با فساد و انحصار گرایی که در ارگ وجود دارد، وزیران کابینه هم نتوانستند دوام بیاورند و یکی پس از دیگری استعفا می دهند چرا که نه حرف آنها مورد قبول حکومت است و نه اختیاری برای کار دارند. این حکومت است که هم حرف می زند و هم تعیین می کند که وزیران چه کاری کنند در غیر این صورت جایگاهی در وزارت خود ندارند.

 

نماینده مجلس، میزان فساد را بیشتر از فساد در حکومت قبلی دانسته و گفت: پرونده کابل بانک، پرونده ای بود که فسادی بزرگ را در افغانستان نشان می داد و مردم از آن آه و ناله های زیادی می کردند اما بعد از پرونده کابل بانک پرونده های دیگری که ایجاد شد که بزرگی فساد کابل بانک به فراموشی سپرده شد.

 

رحمانی، معتقد است از سوی حکومت اراده ای برای مبارزه با فساد وجود ندارد و افزود: این حکومت، امسال را سال مبارزه با فساد گذاشته است اما این حرف شعار است و هرگز اراده اصلاح را ندارد. چرا که رییس جمهور و همه اطرافیان وی فاسد هستند و معامله های خطرناکی بر سر خون ملت و منافع آنها دارند.

 

وی، در پایان گفت: این اراده ملت است که می توان این افراد را گریبان بگیرند و از ارگ بیرون کنند تا بتوانند کشور را از فساد و فسادپیشگان نجات دهند.

موضوع : اخبار