اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

داکتر رمضان بشردوست گفت: نود درصد کمک ها به جیب دزدادن آمریکایی که در افغانستان به عنوان مشاور، تکنسین، کارمند و امثالهم کار می کنند می رود و ده درصد آن هک در جیب دزدان داخلی!

 

کنفرانس بروکسل امروز به مدت دو روز آغاز می شود و برخی کشورها یکبار دیگر متعهد می شوند که تا سال 2020 به افغانستان کمک مالی کنند. در همین راستا یواس ای آی دی یا اداره انکشافی آمریکا، یک میلیاردو سیصد میلیون دالر برای پیشبرد پروژه هایش در سال 2017 در افغانستان از دولت آمریکا تقاضا کرده است. چقدر امکان دارد این این کمک ها به نفع مردم باشد؟ داکتر رمضان بشردوست عضو مجلس نمایندگان گفت: این خواست با جبین باز و با کف زدن پذیرفته می شود، چرا که نود درصد این پول به جیب دزدادن آمریکایی که در افغانستان به عنوان مشاور، تکنسین، کارمند و امثالهم کار می کنند می رود و ده درصد آن در جیب دزدان داخلی می رود.

 

وی افزود: وقتی وزیر پلان بودم، تعداد هزارونهصد و سی و پنج انجو را منحل کردم اما حامد کرزی آن راتصویب نکرد چرا که عقیده داشت با این کار انجوها فرار می کنند. من عقیده داشتم که این انجوها گرد عسلی جمع شده اند که اگر با چوب هم آنها را پی در پی بزنی این عسل را رها نمی کنند.

 

بشردوست، معتقد است، کمک های آمریکایی همه در جیب انجوهای خودشان می رود و هیچ درصدی از آن به مردم افغانستان نمی رسد و بیان داشت: آمریکا در سال قبل گزارشی منتشر کرد و در آن گفته بود در این چندسالی که در افغانستان حضور داشته یکصدو ده میلیارد دالر در افغانستان کار کرده اند. این در حالی است که گزارش هایی دیگر نشان می دهد که بعد از جنگ جهانی دوم، فقط بیست و پنج میلیارد دالر کمک آمریکا به کشورهای اروپایی که با خاک یکسان شده بودند آنها را به اینجا رسانده است اما مردم افغانستان را مشاهده می کنیم که با وجود این یکصد و ده میلیارد دالر نان خشک هم برای خوردن ندارند.

 

نماینده مجلس، ادامه داد: بر اساس تجربه سیزده ساله ای که گذشت، هیچ کدام از کمک هایی که آمریکا به افغانستان می کند به صورت بنیادی کار نمی شود بلکه حیف و میل می شود و به جیب دزدان می رود. آمریکا همیشه آمارها و ارقام بزرگی از کمک های خود می دهد اما در نتیجه، ما هیچ چیزی را مشاهده نمی کنیم.

 

وی، با بیان اینکه، نه تنها آمریکا بلکه هر کمک کننده ای که به افغانستان می آید و در افغانستان شفاخانه، سرک و مدرسه و … می سازد به خون مردم افغانستان تشنه هستند چه برسد به اینکه بخواهند به مردم اینجا کمک کنند، افزود: در واقع دزدان این کشورها با ایجاد پروژه هایی در افغانستان می دانند که در این کشور به زودترین زمان می توانند جیب های خود را پر کنند. پول های مدرسه، شفاخانه و سرکی عالی را می گیرند و سرک، شفاخانه و مدرسه ای می سازند که تا سال بعد ساختش، دیگر چیزی از آن باقی نمی ماند.

 

بشردوست، در خصوص راه حل این معضل در افغانستان گفت: مردم همه باید متحد شوند. اعتراض خود را به این رهبران حکومت و وزیران و صاحب منصبان نشان دهند. به مکان هایی که آنها می روند و سخنرانی دارند حاضر نشوند و بر سر درمغازه ها و مساجد بنویسند که «دیگر بس است.» دیگر به چشم مردم خاک نزنید و اینقدر حق خوری از مردم نکنید.

موضوع : اخبار