اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با اینکه 2 سال از دوره حکومت وحدت ملی سپری میشود، هیچکدام از شعارها و توقعات و حتی تعهدی که در مقابل دنیا در فساد اداری ایجاد شده، انجام نشده و برعکس، تا هنوز رییس جمهور با تیم خود عملاً در مشکل است!

 

جنرال دوستم مهمترین مهره حکومت های پی در پی در افغانستان از زمان داکتر نجیب تا حالا است. عامل سقوط حکومت داکتر نجیب دوستم بود که در همسویی با مجاهدین حکومت رابا چالش مواجه ساخت و قدرت رژیم کمونیستی سابق را افول کرد. همچنین در زمان حکومت مجاهدین مهره ای بسیار اساسی در ساختار قدرت بود. همچنین در حکومت کرزی و حالا هم معاون اول رییس جمهور است. حالا این مهره مهم حکومتی هارا متهم به قوم گرایی و انحصار طلبی قدرت می کند.

 

عبدالعلی احمدی، استاد دانشگاه در برنامه «تحول» گفت: یک واقعیت غیر قابل انکار این است که دولت وحدت ملی از ابتدای شکل گیری یک دولت نامتجانس و با ترکیب ناهمگون و بر اساس یک ساختار کاملاً غیر ملی و دور از تعقل شکل گرفت. مثلا مطابق با ساختار قانون اساسی ریاست اجرایی عملا در قانون اصلاً تعریف نشده است.

 

وی افزود: ما نباید حقایق غیر قابل انکار را از مردم پنهان کنیم. شکی در این نیست که حکومت وحدت ملی بر اساس یک سلسله مجبوریت ها و یک سری ملزومات بر خلاف ادعا و شعارهایش یک شرکت سهامی ساخته است که در آن رییس جمهور با معاونانش و رییس اجرایی با معاونش است و هر کدام از آدرس یک قوم نمایندگی می کنند و در این نکته هیچ تردید وجود ندارد. هرتیم به تناسب امکانات و شرایط و فرصت هایی که دارند در همین مقطع سهم خود را می گیرند.

 

احمدی، معتقد است حرف های جنرال دوستم درمورد حکومت واقعیت محض است و افزود: اگر بار اول بود که یک سری حرف هایی از زبان یک مقام درمورد قوم گرایی رییس جمهور بر می آمد تا اندازه ای قابل توجیه بود و می شد گفت که شاید از روی احساسات است اما متاسفانه می بینیم که مدت ها است مقام های مختلفی انتقاد می کنند که رییس جمهور تمام صلاحیت ها را در قبضه گرفته است.

 

استاد دانشگاه اضافه کرد: بدبختانه یک سلسله اعمال و رفتار از آدرس حکومت خصوصا در قسمت تعیینات و صلاحیت ها به مشاهده می رسد که انحصار قدرت را بوضوح نشان می دهد. این وضعیت برای ما زنگ خطری جدی است و اگر این اوضاع تداوم پیدا کند جنگ، فقر و ناامنی و ده ها مشکل دیگر که مردم افغانستان با آن درگیر هستند بسیار بیشتر خواهد شد و مردم را بیشتر درگیر خواهد کرد.

 

وی، در اخیر گفت: دوسال از دوره حکومت وحدت ملی سپری شده و شعارها و توقعات و حتی تعهدی که در مقابل دنیا در فساد اداری ایجاد شده هیچ کدام انجام نشده و برعکس، تا هنوز رییس جمهور با تیم خود عملاً در مشکل است و به همین دلیل هرازچندگاهی از درون صدایی اعتراضی بلند می شود. اگر این قضیه از یک آدرس و یک تیم بود یک امر قابل نادیده گرفتن بود اما می بینیم که این صدا همیشگی شده است. در طول عمر دو ساله حکومت وحدت ملی این چندمین بار است که چنین صدایی بلند می شود. تمامیت خواهی و در انحصار گرفتن قدرت توسط یک شخص فضای بی اعتمادی را ایجاد می کند.

موضوع : اخبار