اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پنج ماه از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات شورای ولایتی می گذرد اما هنوز از اعلام نهایی نامزدان شورای ولایتی خبری نیست. اعضای مجلس سنا می گویند که جعل و تقلب برای پیروزی نامزدان شورای ولایتی در کمیسیون های انتخاباتی جریان دارد. به گفته ی آنان برای برنده شدن برخی از نامزدان شورای ولایتی تا 40 هزار دالر پرداخت شده است. به باور این سناتورها با چنین تقلب گسترده ای عملکرد کمیسیون های انتخاباتی زیر سوال رفته و هم به اراده ی میلیون ها تن از شهروندان کشور خیانت شده است. آنان از حکومت وحدت ملی می خواهند کسانی که در تقلب های انتخاباتی دست دارند را به ارگان های عدلی و قضایی معرفی کنند.

 

موسی فریور استاد دانشگاه در برنامه «آخر خط» گفت: تعفن و رسوایی کمیسیون های انتخاباتی نه تنها فضای کشور را مسموم و آلوده ساخته بلکه جهان را دچار حیرت ساخته است. دو کمیسیون بدون عاقبت اندیشی، در انتخابات ریاست جمهوری و هم شورای ولایتی، سرنوشت ملت افغانستان را به بازی گرفتند و مطابق اعلام وزارت مالیه، افغانستان در اثر سوءمدیریت این کمیسیون ها متحمل 12 تا 13 میلیارد دالر خسارت شد.

 

وی افزود: اگر اعضای کمیسیون های انتخاباتی منبعث از اراده ی مردم افغانستان بود و غیرجانبدارانه عمل می کرد و به منافع افغانستان می اندیشید به طور قطعی انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی به این سرنوشت نکبت بار دچار نمی شد. در حال حاضر کنترول و مدیریت بحران انتخاباتی کار بسیار سختی است زیرا این کمیسیون ها میراث شوم زمامداری کرزی است.

 

فریور، شخص کرزی را مسوول عملکرد نادرست کمیسیون ها دانست و گفت: متاسفانه کرزی بسیار ماهرانه برای بدنام ساختن دو نامزد ریاست جمهوری، نقش بازی کرد. این دو نامزد شاید خوشحال باشند که توسط همین کمیسیون امور کشور را به دست گرفته اند اما اگر به قاعده ی جامعه مراجعه کنند خواهند فهمید که وجاهتی که در جامعه داشتند در اثر نابکاری های کمیسیون و ماجرای پشت پرده ی کمیسیون کاملاً از دست رفته است.

 

موسی فریور تصریح کرد: من حکومت وحدت ملی را نتیجه ی انتخابات نمی بینم و حتی آن را محصول توافق داکتر عبدالله و اشرف غنی نیز نمی دانم بلکه مطابق خواست و اراده ی آمریکا می دانم. در این انتخابات اراده ی مردم افغانستان به طور قطع در نظر گرفته نشد چون کمیسیون ها ناسالم بود و برگزار کنندگان انتخابات هم جزو معتمدین ملت نبودند به همین علت مردم به نتیجه ی انتخابات اعتماد نکردند.

 

به باور استاد دانشگاه، اعتماد نکردن مردم به نظام انتخاباتی بسیار خطرناک است زیرا ملت به این نتیجه می رسد که رای آنها در انتخابات، تاثیری در تعیین زمامداران حکومت ندارد بلکه خواست و اراده ی خارجی ها به عنوان توافق سیاسی بر مردم تحمیل می شود. وقتی که اعتماد ملی نسبت به پروسه ی انتخابات از بین برود ترمیم و بازسازی آن بسیار مشکل خواهد بود.

 

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: یک زنگ خطر بسیار بلند به صدا درآمده و معلوم نیست گوش های زمامداران کشور این صدا را می شنوند یا خیر. هم داکتر عبدالله و هم اشرف غنی باید در مورد کمیسیون های انتخاباتی مسوولانه بیندیشند در غیر این صورت نتیجه ی انتخابات پارلمانی حتی بدتر از انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی خواهد بود.

 

فریور تشکیل حکومت وحدت ملی را آغاز رقابت هایی دانست که در بدنه ی حکومت بعدها نمودار خواهد شد و اظهار داشت: یکی از پیامدهای حکومت وحدت ملی که مطابق توافق سیاسی صورت گرفت مداخله در نتایج انتخابات شورای ولایتی و بعد در انتخابات پارلمان و شورای ولسوالی خواهد بود. اگر این توافق ها به بن بست کشیده شود برای افغانستان فوق العاده خطرناک خواهد بود.

 

موسی فریور، داکتر عبدالله و اشرف غنی را مخاطب قرار داد و گفت: این کمیسیون ها دیگر مورد اعتماد ملت نیست بنابراین مقام های کمیسیون باید محاکمه شوند و ماجراهای پشت پرده و مداخله ی دولت گذشته به رهبری کرزی در گزینش اعضای این دو کمیسیون و تصمیم گیری های آنان برملا شود. اگر داکتر عبدالله و احمدزی می خواهند خود را از اتهام دور کنند باید اعضای دو کمیسیون را محاکمه نمایند. ذهنیت عامه بهترین محکمه برای افراد است. آنها باید زمینه را برای انتخابات پارلمانی سالم توسط دو نهاد واقعاً سالم و غیرسیاسی و غیرجانبدارانه برای مردم آماده سازند.

 

استاد دانشگاه همکاری دو رهبر سیاسی افغانستان داکتر عبدالله و داکتر احمدزی را به نفع ملت خواند و گفت: حداقل برای جبران خسارت های وارده بر اعتماد مردم، اشرف غنی و عبدالله باید بایکدیگر و با صداقت و اخلاص کار کنند. ملت افغانستان دیگر تحمل اختلاف و تشنج سیاسی را ندارد. با همکاری صادقانه و مداوم این دو شخصیت اعتماد مردم حاصل خواهد شد و کشور از این بن بست خطرناک خارج می شود.

 

وی در پایان گفت: افکار عامه به شدیدترین حالت بر حکومت فشار می آورد که باید اعضای کمیسیون ها را خلع نمایند. در این مورد اجماع ملی وجود دارد. وظیفه ی آگاهان و مجاهدین در این مرحله این است که از پیامدهای انتخابات فعلی درس بگیرند و آگاهانه و متحدانه در انتخابات پارلمانی در یک جبهه ی واحد قرار گیرند، در غیر این صورت وضعیتی به مراتب بدتر از امروز بوجود خواهد آمد.