اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تحویل لطف الله محسود توسط آمریکا حاکمیت ملی افغانستان را زیر سوال برده است. همچنین دولت هم در مقابل این کار خاموش مانده و هیچ گونه اعتراضی نکرده است. برخی عقیده دارند که اینکار نوعی حمایت از طالبان به حساب می آید چرا که لطف الله محسود یکی از فرماندهان ارشد طالبان است. امریکا با این کار نشان داد که به توافقنامه دو جانبه استراتژیک و امنیتی، عمل نمی کند. دولت افغانستان می توانست در قبال تحویل این فرد به پاکستان امیتازهایی از جمله پیشبرد روند صلح بگیرد اما گفته می شود این کار بدون اطلاع حکومت افغانستان و براساس توافقاتی بین آمریکا و پاکستان انجام شده است.

قانون شکنی و بی توجهی آمریکایی ها به حاکمیت افغانستان از گذشته وجود داشته و از این به بعد هم جریان دارد اما حکومتی وجود ندارد که در قبال این بی قانونی ها بایستد. تحویل لطف الله محسود توسط آمریکایی ها به پاکستان هم ضعف حکومت را می رساند.

 

فتانه گیلانی مسوول اجتماع زنان افغانستان در برنامه «آخر خط» گفت: موضوع تحویل دادن لطیف الله محسود و امثال آن موضوع تازه ای نیست. در کشور ما سیاستی درست وجود ندارد. اخلاق سیاسی در بین سیاستمداران اجرا نمی شود، چه سیاستمداران داخلی و چه سیاستمداران خارجی که آمدند. جنگهایی که در افغانستان وجود داشت جنگهای استخباراتی بود.

بعد از 11 سپتامبر کشورهایی که به افغانستان آمدند افغانستان را در بازی های استخباراتی و نظامی و مافیایی مواد مخدر انداختند. آنها حکومتی ضعیف را بنا کردند که توانایی این را نداشت که با کشورهای دیگر مذاکرده کند که این بازی های استخباراتی را در افغانستان پیش نبرند. قانون شکنی و بی توجهی آنها به حاکمیت افغانستان از گذشته وجود داشته و از این به بعد هم جریان دارد اما حکومتی وجود ندارد که در قبال این بی قانونی ها بایستد. تحویل لطف الله محسود توسط آمریکایی ها به پاکستان هم ضعف حکومت را می رساند.

 

وی حکومت وحدت ملی را حکومتی ضعیف ارزیابی کرده گفت: ما به حکومتی نیاز داریم که شجاعت داشته باشد. آقای غنی مسوولیت زیادی در مقابل مردم دارد. سخنگوی وی می گوید که ما درباره ی تسلیم لطیف الله محسود اطلاعات می گیریم و بعد مردم را در جریان می گذاریم. این یعنی کارهای پنهانی و تک روی کردن حکومت در امور مهم و حیاتی. این نشان می دهد که حکومت وحدت ملی هم همان سیاست سیزده ساله ی قبلی را به پیش می برد. اینبار مردم نمی خواهند که بازیهای آنها را تحمل کنند. کارد به استخوان مردم افغانستان رسیده است. سیاستهای پشت پرده باید در افغانستان خاتمه پیدا کند. مسوولیت این سیاستها را اول حاکمیت افغانستان را دارد، دوم نمایندگان مجلس مسوولیت دارند که نگذارند با جان و سرنوشت مردم افغانستان بازی شود.

 

مسوول اجتماع زنان طالبان را جنایتکاران قرن بیست و یک می داند و می گوید: اشرف غنی باید موضع مشخص در مقابل طالبان داشته باشد، آنها قاتلان جان و مال و ناموس مردمند نه مخالفان سیاسی. بر این حکومت انتقادات شدیدی وارد است، سران آن در خواندن طالبان اتحاد ندارند، این مساله مردم را به ستوه آورده است. این حکومت هنوز کابینه ی خود را نساخته است و کارهایی این چنین برخلاف منافع افغانستان انجام می دهد.

 

گیلانی با سیاستهایی که در این چند سال وجود داشته مخالف کرد و اظهار کرد: بارها گفتم که مردم دیگر سیاستهای 13 ساله ی پیشین را نمی خواهند.خد اوند در وجود مردم افغانستان آزاده خواهی و ایمانی نهادینه کرده است، آنها هیچ گاه وابستگی و مزدوری را قبول نمی کنند. اگر قرار بود بیگانه ای در کشور ما کامیاب شود روسها پیروز می شدند. ما به گفتگوهای شفاف سیاسی در کشور نیاز داریم.جهانیان باید بدانند این ملت گرچه فقیرند اما غلامی و مزدوری را قبول نمی کنند. اشرف غنی باید به مردم افغانستان به طور شفاف بگوید که مردم افغانستان،فلان برنامه سیاست خارجی من است آیا این را حمایت می کنید یا نه! نه اینکه خودسرانه کارهایی انجام دهد که کاملا برخلاف صلاح کشور است.

موضوع : اخبار