اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اعتراض های زیادی به کارکرد حکومت، چه از درون و چه از بیرون حکومت بگوش می رسد. جنرال دوستم معاون اول اشرف غنی، از جمله کسانی است که به حکومت اعتراض کرده است. گفته می شود میان رهبران ومقام های دیگر حکومت کشمکش های فروانی وجود دارد. دلیل این کشمکش ها چیست و آیا این کشمکش ها می تواند به بدنه نظام و حکومت آسیب رساند؟

ذوالفقار امید رییس حزب کار و توسعه افغانستان در برنامه «آماج» گفت: حکومت وحدت ملی، یک حکومت خیالی است. حکومت، متناسب با تعریفی که برای حکومت است، وجود ندارد. حکومت، ملی نیست و اکثریت اقوام و اقشاری که در کشور زندگی می کنند نسبت به آن انتقاد دارند. بسیاری از نخبه ها چه درون نظام و چه خارج از نظام از این حکومت ناراضی هستند. هم اکنون اشرف غنی به صورت کاملاً دیکتاتورانه و انحصار طلبانه کار می کند. تیم خاصی دارد که تمام تصمیمات با همان تیم گرفته می شود. این تیم تصمیمات را شبانه می گیرند و جنرال دوستم نیز در این تیم نمی باشد. بسیاری از نخبه ها و مردم افغانستان بر این باور هستند که گسترش ناامنی عمدی است و این ناامنی هم توسط سران حکومت و توسط اشرف غنی و تیمش ایجاد می شود. مصداق های آن را هم در بسیاری از نقاط داشتیم.

وی، اشرف غنی را فردی دیکتاتور خوانده و افزود: اشرف غنی، این جایگاه را به یغما برده و فردی تحمیلی است. جایگاه وی از نگاه قانونی مشروعیت ندارد. در آنچه که اشرف غنی و تیم خاصش انجام می دهند و درموردش تصمیم می گیرند هیچ کدام از معاونان و دیگران شرکت داده نمی شوند و با خبر نیستند. آنها آنچه را بخواهند انجام می دهند. بنابراین با راهی که اشرف غنی در پیش گرفته و آن را می پیماید افغانستان به دستان تروریست می افتد.

امید، معتقد است اشرف غنی حکومت را به خود و تیم خاصش منحصر کرده و باقی مقام ها در حکومت نقشی ندارند و بیان داشت: جایگاه جنرال دوستم در حکومت، سمبولیک است. دوستم در تصمیم گیری های سرنوشت ساز کشور شریک نیست همانطور که دیگران نیز نیستند. به طور مثال در نشستی که در قطر انجام شد، مطرح شد که تاجیک، هزاره و ازبک در راس ارگان های امنیتی وارد نشوند. یقیناً جنرال دوستم راضی به این موضوع نیست و اگر راضی باشد به سرنوشت مردم خود خیانت کرده است. به طور حتم جنرال دوستم و دیگرانی که در حاشیه قرار گرفته اند راضی نیستند که زندانی های طالبان از زندان آزاد شوند، تروریست ها سرکوب نشوند، راضی نیستند که پروسه ای به نام صلح ادامه پیدا کند در حالیکه در جهت تقویت تروریزم باشد اما از آنجایی که نقش هایی سمولیک در حکومت دارند حق اعتراض ندارند.

رییس حزب کار و توسعه با بیان اینکه دیگر امیدی به این حکومت نیست، گفت: دتداوم این حکومت با این سیاست ها باعث سقوط آن خواهد شد. افغانستان نیز خانه امنی برای تروریست ها شده و خواهد شد. زمینه در نقاط مختلف افغانستان فراهم است که تروریست ها بیایند و فعالیت های خود را شروع کنند. نارضایتی های مردم از این اوضاع در حد بسیار بالایی است. در بیرون ازنظام هم اکثریت نخبگان از سیاست های حکومت وحدت ملی ناراضی هستند. در مجموع این اوضاع به نفع مردم و به نفع کشور نیست. مردم، هرچه سریعتر باید تلاش کنند که این وضعیت تغییر کند چرا که اشرف غنی و عبدالله نه اصلاحات را می پذیرند و نه تغییر را می پذیرند. آنها برعکس شعارهایی که داده بودند عمل می کنند. این سران حکومت، خود به عنوان ابزار در دستان قدرت های بزرگ در جهان هستند. یعنی قدرت های بزرگ باهم رقابت می کنند و افغانستان به میدان رقابت آنها تبدیل شده است و مانند خاورمیانه، عراق و سوریه می سوزد.

امید، تقویت گروه های تروریستی را توسط حکومت دانسته و افزود: اشرف غنی و عبدالله عامل ناامنی، رکود اقتصادی، فرار مردم از کشور، بیکاری و متوقف شدن پروسه های مردمی هستند. به طوریکه وقتی حادثه ای در افغانستان رخ می دهد می بینیم که عامل آن درون نظام قرار دارد. اگر داعش در افغانستان گسترش پیدامی کند و طالبان تقویت می شوند می بینیم که حلقات درون نظام هستند که آنها را حمایت می کنند. تا زمانی که ما مشکلات خود را با این حلقاتی که در حکومت وجود دارند حل نکنیم، دیگر مسایل نیز حل نمی شود.