اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

قرارداد لین برق ۲۲۰ کیلو ولت از دوشی به بامیان، دیروز در ارگ ریاست جمهوری امضا شد. این پروژه پس از اعتراضات گسترده به تغییر مسیر لین برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ، با حکم رئیس جمهور، روی دست گرفته شد. طبق حکم رئیس جمهور کار این پروژه باید از ماه سرطان امسال آغاز شود و تا ماه قوس سال ۱۳۹۸ پایان یابد. قرارداد این پروژه بین وزارت انرژی و آب افغانستان و بانک انکشاف آسیایی به امضا رسیده است. گفته می شود این پروژه ظرفیت تولید ۳۰۰ میگا وات برق را دارد و در ابتدا به ۲۰ هزار خانه برق توزیع خواهد شد.

ولایت بامیان اکنون ۳۰ میگاوات برق دارد و بخش اعظم آن توسط سولرها و از انرژی آفتاب تامین می شود. با توجه به وضعیت جغرافیایی ولایت بامیان و سرد سیر بودن آن، برق آفتابی، نمی تواند انرژی مطمئن و پایدار برای ضرورت های اساسی مردم بامیان را تامین کند. علاوه بر آن قیمت این برق بسیار بالا است و اکثر خانواده های بامیانی توان پرداخت آن را ندارند.

تامین انرژی برق برای شهروندان کشور یکی از مسئولیت های اساسی حکومت است، حکومت باید به شهروندانش انرژی مورد ضرورت آنها را تامین بکند. همانگونه که حکومت به رای و مشروعیت گرفتن از مردم تمام ولایات و مناطق کشور ضرورت دارد، مسئولیت دارد تا خدمات اجتماعی و زیربنایی را برای تمام ولایات کشور ارائه بکند، بصورت یکسان ارائه بکند و عدالت و برابری در انکشاف و توسعه مناطق در نظر بگیرد.

همه ی مسئولین حکومتی در کنفرانس های خبری شان و همچنان رهبران حکومت وحدت ملی در زمان کمپاین های انتخاباتی و بعد از آن، اعتراف کرده اند که مناطق مرکزی افغانستان، محروم ترین مناطق کشور است و باید انکشاف و توسعه ی این مناطق از اولویت های حکومت باشد. اما با گذشت نزدیک به دو سال از عمر حکومت وحدت ملی، هنوز نشانی از تعهد و عمل رهبران حکومت وحدت ملی به گفته های شان دیده نمی شود.

با آنکه کار برق رسانی به بامیان با امضای این قرارداد آغاز خواهد شد و بسیاری از خانه های مردم بامیان روشن خواهد شد، اما تمام مناطق مرکزی افغانستان بامیان نیست. دایکندی و غور از دور افتاده ترین و محروم ترین ولایت های کشوراست. حکومت برای انکشاف این دو ولایت چه برنامه ی دارد؟ هنوز هیچ کسی از انکشاف این دو ولایت حرفی نمی زند. در طول تاریخ کشور حتی پایه برق از سوی دولت در این دو ولایت نصب نگردیده است و بعد از گذشت شانزده سال از فصل جدید سیاسی کشور، هنوز برق مورد نیاز ادارات دولتی این ولایت تامین نیست و آنها با مشکلات زیادی امورات اداری شان را به پیش می برند. در ماستر پلان برق کشور، برق رسانی به ولایت دایکندی تا سال ۲۰۳۲ در نظر گرفته شده است، یعنی شانزده سال دیگر مردم دایکندی باید محرومیت و تاریکی را تحمل کنند  تا اینکه حد اقل برق مورد ضرورت روشنایی خانه های شان به آنها برسد.

حکومت اگر متعهد به انکشاف متوازن است و می خواهد مناطق مرکزی کشور نیز بصورت یکسان با سایر ولایت های کشور، توسعه و انکشاف یابد، باید تمام مناطق مرکزی کشور را به ولایت بامیان به دلیل قرار داشتن در محراق اعتراضات مدنی، خلاصه نکند و تمام سهم مردم مناطق مرکزی از انرژی برق را به ۲۲۰ کیلو ولت برق. حکومت باید برای انکشاف و توسعه ی ولایت های غور و دایکندی نیز همزمان با سایر ولایت های کشور برنامه و طرح داشته باشد. چرا باید مردم این دو ولایت شانزده سال بعد از مردم سایر ولایات به حقوق اولیه شهروندی شان دست یابد؟ با کدام منطق تفاوت زمانی شانزده ساله را می شود توجیه کرد؟

تا زمانی که حکومت به انکشاف متوازن و توسعه پایدار تمام ولایت های کشور متعهد نگردد و عدالت و برابری را در اجرای پروژه های کلان ملی و توسعوی در نظر نگیرد، مشکلات اجتماعی موجود در کشور نیز حل نخواهد شد و سال های دیگر نیز این مشکلات همچنان دامنگیر جامعه و سیاست کشور خواهد بود.

برای عبور از مشکلات اجتماعی و تقویت روحیه ی ملی، ضرورت است که رهبران حکومت به انکشاف و توسعه ی متوازن تمام ولایت های کشور متعهد گردد و حقوق مساویانه شهروندی همه را تامین بکند. تعهد عملی رهبران حکومت به انکشاف و توسعه ی متوازن، دارای پیامدهای خوب خواهد بود و تنش های اجتماعی را کاهش خواهد داد.

تقویت روحیه ملی گرایی

یکی از پیامدهای تعهد عملی حکومت به انکشاف متوازن، تقویت روحیه ملی گرایی خواهد بود. زمانی که همه ی شهروندان کشور بتوانند از خدمات مساویانه حکومت برخوردار گردند، تعصب و تبعیض که یکی از مشکلات جدی تاریخی – اجتماعی کشور است و باعث شده است که تنش های اجتماعی زیادی بوجود بیاید، بصورت اتوماتیک و ناخودآگاه از بین خواهد رفت و ذهنیت ملی گرایی تقویت خواهد شد.

تقویت روحیه ی ملی گرایی یکی از نیازهای اساسی کشور است، اما حکومت باید با اجرای و طرح عادلانه های برنامه های انکشافی و توسعوی، در گام نخست ثابت بکند که روحیه ملی گرایی در راس نظام وجود دارد و تعصب و تبعیض در سیاست و برنامه های کلان ملی، وجود ندارد تا روحیه ملی گرایی در بین مردم نیز ریشه بدواند و تقویت شود؛ چیزی که تنها با حرف و ادعا ثابت نمی شود و باید نمونه ی عملی آن نیز وجود داشته باشد.

تنش های اجتماعی کنونی، ناشی توزیع ناعادلانه ی سرمایه ی ملی و عدم توجه به انکشاف و توسعه ی متوازن تمام مناطق کشور، است. پیامد اینگونه سیاست، افزایش شکاف های اجتماعی و عدم ثبات اقتصادی و سیاسی کشور بوده است و باعث شده است که بسیاری از شهروندان کشور از محرومیت و فقر رنج ببرند.

رشد هماهنگ تمام نقاط کشور

تعهد عملی حکومت به در نظر گرفتن انکشاف متوازن، منجر به رشد هماهنگ تمام ولایت های کشور خواهد شد. بدون شک ما زمانی می توانیم به یک کشور توسعه یافته و با ثبات از نظر اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تبدیل شویم که همه ی گوشه ها و نقاط کشور ما بصورت مساویانه به توسعه و انکشاف دست یافته باشند، در غیر آن صورت، دست یافتن به ثبات اجتماعی و سیاسی نیز ناممکن خواهد بود.

متاسفانه در گذشته حاکمان کشور متعهد به مصرف عادلانه سرمایه ی ملی و در نظر گرفتن انکشاف متوازن نبوده است و پیامد آن نیز بازماندن کشور از توسعه و انکشاف است. رهبران حکومت وحدت ملی نباید اشتباه حکومت های گذشته را در برنامه های توسعوی و انکشافی شان تکرار بکنند. تکرار اینگونه سیاست ما را در مسیر توسعه و ثبات اقتصادی قرار نخواهد داد و تنش های اجتماعی را افزایش خواهد داد.

حکومت وحدت ملی باید با درک ضرورت های اساسی کشور، طرح جامع و عادلانه برای انکشاف و توسعه ی متوازن تمام ولایت های کشور داشته باشد و نباید محرومیت های تاریخی هیچ ولایت کشور تکرار گردد و یا تداوم یابد. حکومت باید برنامه های انکشافی کوتاه مدت و دراز مدت، برای توسعه پایدار تمام ولایت های کشور داشته باشد و عملا ثابت بکند که باورمندی به انکشاف و توسعه متوازن تمام ولایت در راس نظام وجود دارد.

موضوع : اخبار