اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنگ و ناامنی، افغانستان را به کام خود فرو برده است. حالا، اوضاع کار، اوضاع زندگی، امید مردم به حکومت و در کل زندگی در افغانستان تضعیف شده است. حکومت و کشورهای غربی دم از ایجاد صلح و ثبات در افغانستان می زنند و ادعا می کنند که در این راستا تلاش می نمایند اما از این ادعاها و از این تلاش ها نتیجه ای جز ناامنی بیشتر مشاهده نمی شود.

 

ظهیر سعادت، عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «خبرتودی» گفت: جنگ افغانستان به دو بخش تقسیم می شود. یکی بعد خارجی و دیگری بعد داخلی است. در بعد خارجی از گذشته، کشورهای منطقه و فرامنطقه به دنبال منافع خودبودند. به خاطر همین این کشورها، از تروریزم و دهشت افکنی حمایت کردند اما بعد از مدتی این دهشت افکنی دامن خودشان را گرفت و آنها تصمیم گرفتند که با این دهشت افکنی بجنگند.

 

وی، ادامه داد: با گذشت زمان مشخص شد که در همین سیاست هم دوگانگی وجود دارد. آنها با تروریزم در افغانستان و در قسمت های مشخصی از آن جنگیدند اما با تمویل کنندگان آن مبارزه نکردند. از تروریزم هم تروریزم داخلی و خارجی ساختند و گفتند این قسمت از تروریزم دشمن ما نیست و ما با آن قسمتی که دشمن ما است می جنگیم. پس در این شکی نیست که مدیریت جنگ در افغانستان به دست بیگانه ها و کشورهای غربی است و طالبان و گروه های تروریستی ابزارهایی در دست آنها هستند. در واقع آنها فریب خورده اند و با جنگی که می کنند به دنبال آرمان خاصی نیستند بلکه اجرا کننده اوامر این ابرقدرت ها هستند.

 

این نماینده مجلس، با انتقاد از عملکرد حکومت در برابر مخالفان مسلح بیان داشت: مشکل بزرگ ما این است که حکومت ما نیز، در این قسمت و در مبارزه با این وضعیت کاری انجام نمی دهد. تعریف دقیقی از دوست و دشمن ندارد. کسانی در حکومت وجود دارند که از طالبان و مخالفان افغانستان حمایت می کنند و چنین افکاری دارند. اظهارنظرهای آنها طوری است که از این مخالفان پشتیبانی صورت می گیرد و کار آنها توجیه می شود. علاوه بر این حکومت از هم پیمانان خارجی که متعهد برای حفظ امنیت افغانستان بوده اند نمی خواهد که وظیفه خود را انجام دهند. در حالیکه در اینجا حضور دارند و اشغال کرده اند اما کاری در این راستا انجام نداده و نمی دهند.

 

سعادت، معتقد است خارجی های زمینه های ناامنی در کشور را با تفرقه افکنی میان حکومت و مردم به وجود آورده اند و افزود: ضرب المثلی وجود دارد که می گوید: «تفرقه بینداز و حکومت کن». کشورهای غربی بخصوص آمریکا از این موضوع استفاده و با ایجاد حکومتی ضعیف در افغانستان این شرایط تفرقه در میان اقوام مختلف را به وجود می آورند تا بتوانند همچنان در افغانستان حضور و نفوذ داشته باشند و اهداف ننگین خود را به پیش ببرند. از این سو، حکومت نیز دیدگاه و عینک قومی دارد و همه اینها باعث می شود که لایه لایه مردم افغانستان با چنین دیدگاهی زندگی کنند و مشکلات امنیتی چنینی در بین مردم هم به وجود آید. این تفرقه ها، کار خارجی ها را بسیار آسان تر می کند وگرنه قبلتر ها از این نظام، هیچ رییسی در اداره ای، از کارمندی سوال نمی کرد که از کدام قوم و کدام شهر است اما حالا در این سه دهه اخیر، این موضوع به شدت جریان دارد. به طوریکه در یک اداره نود درصد افراد آن از یک قوم می باشد.

 

وی، در خصوص راه حل بیرون آمدن از ناامنی، بیان داشت: ما باید یک دیدگاه روشن و مشخص در خصوص دوست و دشمن داشته باشیم و همان دیدگاه را به نیروهای امنیتی و مردم افغانستان توصیه کنیم تا مردم هم بدانند که از چه نوع نظامی حمایت می کنند و دشمنشان کیست. در بعد داخلی هم باید تعصب های قومی، دینی و مذهبی و سمتی را از بین ببریم و قانون را در مورد افراد خیانتکار در حکومت اجرا نماییم و آنها محاکمه و مجازات شوند.

موضوع : اخبار