اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنگ و صلح در افغانستان بحثی مانوس برای مردم و جامعه مدنی کشور است. دیدگاه های متنوعی در این باره در میان اقشار مختلف و نهادهای مختلف وجود دارد. جنگ و همزمان با آن گفتگوهای صلح در چین و قطر و ناروی برگزار می شود. با این وجود چرا برای صلح هیچ پیشرفتی وجود ندارد؟ چرا مذاکرات رسمی صلح برگزار نمی شود؟

 

داکتر اکرم عارفی استاد دانشگاه در برنامه «تحول» گفت: صلح یعنی یک بستر مبادله، مشارکت، تفاهم و گذشت از برخی خواست های صد در صدی و توافق روی برخی خواست های مشترک. اگر ما این مکانیزم را در نظر بگیریم، هر دو طرف مصالحه و گفتگو باید به خواست های نسبی هم توجه نشان دهند. هیچ کدام از دو طرف نباید به این امید باشند که به پیروزی مطلق برسند. اگر یکی از دو طرف به پیروزی مطلق از طریق جنگ برسد ممکن است دیگر هیچگاه به صلح از طریق مذاکره تن ندهند و همان مسیر مبارزه را تعقیب کند.

 

وی در خصوص چگونگی غلبه بر طالبان اظهار کرد: حکومت افغانستان باید قدرت خود را به اثبات برساند. تا به حال برداشت طالبان این بوده است که می توانند دولت راساقط کنند. حکومت با پتانسیلی که دارد باید این باور را تغییر دهد تا بتواند زمینه صلح را مهیا کند. متاسفانه اختلافات درونی حکومت که باعث ایجاد آشفتگی ها شده، به طالبان انگیزه بیشتری داده است.

 

عارفی نیروهای امنیتی کشور را قوی ارزیابی کرده و تنها نیاز آنان را حمایت دولت می داند و می گوید: طالبان در چند ماه اخیر دستاوردهایی در جنگ داشتند اما دستاوردهایی که طالبان در جبهه نظامی داشته اند دستاوردهایی نیست که خیلی مهم باشد و بتواند در روند مذاکره وزنه را یکطرفه بالا ببرد. برنامه طالبان بر این بوده است که بتوانند چند ولایت را تسخیر کنند. تا بتوانند قدرتمند تر شوند و بتوانند دیگر برنامه های خود را تعقیب کنند اما ما می بینیم که در چند ماه بهار این توفیق برای طالبان به وجود نیامده است. در جبهه هلمند کاملاً شکست خوردند در قندوز هم نزدیک به این بودیم که وضعیت کاملاً به نفع ما تغییر کند. دولت از لحاظ نیروی امنیتی در حدی است که بتواند خود را حفظ کند.

 

استاد دانشگاه صلح افغانستان را به دست کشورهایی بیرون از افغانستان می داند و افزود: برای آوردن صلح در افغانستان یک طرف پاکستان وجود دارد و در طرفی دیگر کشورهای دیگر، تا به حال چون توافقی بین این حامیان یا کشورهای ذی دخل در افغانستان به وجود نیامده به همین دلیل هم جنگ افغانستان هم به پایان نرسیده است. تلاش ها از داخل چندین سال است که شروع شده اما این تلاش ها به هیچ نتیجه ای نرسیده است. دلیل این است که حامیان، حلقه ها، سیاستمداران و بازیگران اصلی که در بیرون از جغرافیای افغانستان قرار دارند به توافق نرسیده اند.

موضوع : اخبار