اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ماه گذشته میلادی استرالیا دستخوش تغییرات گسترده در سطح رهبری این کشور بود. این تغییرات باعث شد که تونی ابوت نخست وزیر استرالیا که دوسال از دوره نخست وزیری اش باقی مانده بود،‌ ازین سمت کنار زده شود. سرانجام پس از برگزاری انتخابات درون حزبی برای تعیین رهبر جدید حزب لیبرال، تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا از رهبری این حزب برکنار شد.

 

مالکوم ترنبول، یکی از وزرای ارشد کابینه تونی ابوت که او را برای رهبری حزب لیبرال به چالش کشیده بود با ۵۴ رای برنده این انتخابات شد. این در حالی است که آقای ابوت تنها موفق به کسب ۴۴ رای شد.

 

با تغییر در سطح رهبری حکومت در استرالیا که در ان ترنبول مالکوم توانست تونی ابوت را به چالش کشیده وخودش جانشین وی شود، بدون شک تغییرات در سیاست های داخلی این کشور نیز به میان امد. یکی از فاکتورهای اصلی که باعث شد تونی ابوت شکست بخورد انتقاداتی بود که او را به کفایتی در عرصه مدیریت اقتصادی استرالیا متهم میکرد. آقای ترنبول که در سال ۲۰۰۸ هم به مدت یک سال سابقه رهبری حزب را داشت، از سال‌ها پیش رقیب جدی تونی ابوت محسوب می‌شد و معتقد بود که آقای ابوت قادر نیست اقتصاد کشور را به خوبی هدایت کند.

 

سال گذشته پس از چند خطای آشکار سیاسی در رهبری تونی ابوت، اعضای حزب لیبرال در یک گردهمایی به او یک سال وقت دادند تا جایگاه حزب در افکار عمومی را به شرایط موفق سال ۲۰۱۳ برگرداند. اعضای حزب نیز در همان گردهمایی از جایگزینی مالکوم ترنبول به جای تونی ابوت صرفنظر کردند. اما نظرسنجی‌های سه ماه اخیر نشان داد که حزب لیبرال تحت رهبری ابوت به پایین‌ترین جایگاه ممکن در افکار عمومی سقوط کرده و اگر همین شرایط ادامه یابد، حزب کارگر در انتخابات بعدی پیروز میدان خواهد بود.

 

یکی از دلایل اصلی که تونی ابوت نتوانست دوران حاکمیتش را در استرالیا به پایان برساند کاهش مزمن رشد اقتصادی و کسر بودجه است که پس از رکود اقتصاد جهانی همچنان گریبانگیر استرالیاست. علاوه بر این، قدرت اتحادیه‌های صنفی باعث شده نه تنها دستمزدها در استرالیا در مقایسه با کشورهای صنعتی دیگر بالاتر باشد، بلکه کارفرمایان بدون پرداخت خسارت‌های کلان حتی نتوانند کارکنان‌شان را کنار بگذارند. در نتیجه سرمایه گذاران خارجی شوق زیادی برای ورود به بازار استرالیا ندارند و در نهایت برای انجام پروژه‌های صنعتی بزرگ در این کشور، دفاتر و کارکنان اداری خود را به کشورهای جنوب شرق آسیا منتقل می‌کنند تا از مزایای نیروی کار ارزان قیمت بهره ببرند.

 

اضافه بر این، کاهش رشد اقتصادی چین به عنوان بزرگ‌ترین خریدار منابع معدنی استرالیا به صورت مستقیم اقتصاد این کشور را دچار بحران کرده است.

 

مالکوم ترنبول، نخست وزیر جدید استرالیا، در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود که پس از انجام رای گیری صورت گرفت، به خبرنگاران گفت: «ما نیاز داریم چالش‌های اقتصادی پیش روی‌مان را مشخص کنیم و به جای حرف زدن از آن‌ها برای رفع‌شان راه حل پیدا کنیم». این گفته‌ها اشاره مستقیمی به شیوه برخورد تونی ابوت با مسائل اقتصادی استرالیا طی دوسال دوره نخست وزیری او بود .

 

رویهم رفته تغییرات که ماه گذشته در سطح رهبری حکومت استرالیا رخ داد نشان میدهد که مردم استرالیا از کارکرد های اقای تونی ابوت راضی نبوده اند. این نارضایتیها عمدتا در بخش اقتصادی بوده است. با اینهم نمیتوان گفت که اقای تونی ابوت در تمامی عرصه ها نا کام بوده است بلکه وی در برخی از سیاست هایش فوق العاده خوب و درخشان عمل نموده است که این مسئله را حتی رهبری تازه حکومت استرالیا که خود از متنقدان سرسخت سیاست تونی ابوت بود نیز اعتراف کرده است. این بخش از سیاست اقای ابوت که قابل تحسین برای تمامی مردم استرالیا و حتی منقدان و مخالفان سیاسی وی نیز بوده است پالیسی تونی ابوت در قبال پناهجویان غیرقانونی میباشد.

 

گفته میتوانیم که تونی ابوت یکی از موفق ترین پالیسیها را برای جلوگیری از ورود پناهجویان غیرقانونی که در روزگاری نه چندان دور به یک درد سر جدی برای حکومت استرالیا تبدیل شده بود روی دست گرفت. حکومت استرالیا که بیش از دوازده سال با پدیده مهاجرت غیرقانونی پناهجویان دست در گریبان بود با امدن تونی ابوت توانست که به این معضله پایان دهد. هرچند پیش از تونی ابوت نیز حکومت استرالیا بارها تلاش کرده بود که از ورود پناهجویان غیرقانونی به این کشور جلوگیری کند اما هیچگاهی به این امر موفق نشده بود اما تونی ابوت توانست که در مدت دوسال به این معضله نقطه پایان بگذارد. تونی ابوت قبل از انکه در انتخابات استرالیا در سال ۲۰۱۳ برنده شود به مردم این کشور وعده داده بود که به زودی جلوی ورود پناهجویان غیرقانی به خاک این کشور را خواهد گرفت. تونی ابوت پس از انکه به عنوان نخست وزیر استرالیا انتخاب شد برنامه های ویژه ی را روی دست گرفت که اتخاذ این برنامه ها در نهایت باعث شد که روند پناهجویی غیرقانونی درین کشور به کلی متوقف شود. با تطبیق کامل برنامه های مهاجرتی تونی ابوت دیگر هیچ پناهجویی در مسیر استرالیا جانش را از دست نداد. این در حالی بود که طی سالهای قبل از ان سالانه صدها پناهجو در مسیر استرالیا جانهایشانرا از دست میدادند.

 

به اساس امارها از سال ۲۰۰۰ میلادی تا ختم سال ۲۰۱۳ دستکم ۱۴۵۰ پناهجو هنگام سفر به استرالیا در ابها غرق شده وجانهایشانرا از دست دادند. خونبار ترین سال برای پناهجویان در مسیر استرالیا سال ۲۰۱۲ که دران دستکم ۳۶۵ پناهجوجانهایشانرا از دست دادند. در سال۲۰۱۳ نیز ۲۱۲ پناهجو هنگام سفر به استرالیا کشته شدند. به اساس امارها در سال ۲۰۰۰ سه پناهجو، در سال   ۲۰۰۱ سه صد وشصت ویک پناهجو، درسال ۲۰۰۷ دوازده پناهجو، در سال ۲۰۰۹ یکصدوده پناهجو در سال ۲۰۱۰ یکصدو پنجاه ودو پناهجو در سال ۲۰۱۱ دوصدوسی ویک پناهجو، درسال ۲۰۱۲ سه صدوشصت وپنج پناهجو و در سال ۲۰۱۳ دوصدو دوازده پناهجو هنگام سفر به استرالیا جانهایشانرا از دست داده اند.

 

با این حساب اینکه تونی ابوت توانست با اتخاذ پالیسهای سختگیرانه علیه پناهجویان غیرقانونی امار تلفات پناهجویان در مسیر استرالیا را به صفر تقرب دهد پیروزی بزرگی برای مردم و حکومت استرالیا به شمار میرود.