اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حکومت افغانستان، ظاهراً رویکردش را در برابر طالبان تغییر داده است. پس از پاسخ های خشونت آمیز طالبان به تلاش های صلح حکومت، شورای امنیت ملی می گوید که از این پس اولویت های حکومت وحدت ملی، جنگ با طالبان است نه صلح. رهبران حکومت وحدت ملی به نیروهای امنیتی دستور داده اند تا با کار گرفتن از تمامی داشته هایشان، گروه طالبان را نابود سازند. اما آیا گزینه نظامی در برخورد با طالبان به صلح در افغانستان می انجامد؟

داکتر ظهیر سعادت، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: بار اول نیست که حکومت تغییر استراتژی می دهد. هر بار که حادثه دردناکی در کشور رخ می دهد حکومت به شکل مقطعی، زودگذر و آنی تصمیم می گیرد و در جستجوی راه های نظامی می گردد. در صورتیکه اگر حکومت، از قبل برنامه ای مدون نداشته باشد این تغییر استراتژی های احساساتی و مقطعی نمی تواند ما را به جایی برساند.

وی، با بیان اینکه رهبران حکومت وحدت ملی، برای مهار ناامنی ها چند موضوع را باید شناسایی کنند، افزود: در قدم اول ما باید دشمن را شناسایی کنیم. این دشمن هم در داخل مرزهای افغانستان و هم در خارج از آن باید شناسایی شود. ما دشمن را در حد شعار می شناسیم و هیچ راهکار جدی برای مبارزه با آنها تا به حال وجود نداشته و یااجرایی نشده است. درست است که در جبهه های جنگ نیروهای امنیتی ما می جنگند اما کسانی که در داخل نظام یا برای حمایت از طالبان، از طریق رسانه ها و نشست های اجتماعی با طالبان، هماهنگی دارند و از آنها و موضع آنها دفاع می کنند، هیچگاه دشمن خطاب نشده اند. بنابراین عامل جنگ و ناامنی را باید به صورت بنیادی بشناسیم. بیش از سی سال است که در افغانستان جریان دارد. عامل جنگ چیست؟ تا زمانیکه ما این عامل راندانیم و برای آن آمادگی هایی نداشته باشیم هر نوع تصمیمی تصمیم هایی مقطعی خواهد بود.

داکتر سعادت، ادامه داد: ایجاد یک استراتژی مشخص در امر مبارزه با دهشت افکنی و تروریزم و همچنان جلب کمک کشورهایی که هدف جدی برای از بین بردن تروریزم دارند، می تواند برای کشور، موثر باشد. ماباید یک استراتژِی تدوین شده مشخص داشته باشیم و در آن راستا از دیگران نیز بخواهیم که به ما کمک کنند.

وی، سیاست حمایت از دشمن را از سیاست های حکومت دانسته و گفت: از جانب ما صدها سرباز و چندین فرمانده، در خط مقدم جبهه جنگیدند و با یک توطیه حالا در پشت میله های زندان به سر می برند. آنها به این دلیل به زندان انداخته شده اند که طالبان را در این خط های مقدم کشته اند. حکومت هم از آنجا که سیاست حمایت از طالبان را دنبال می کند به بهانه های مختلف آنها را به زندان انداخته است. همچنین به طور آشکار از فرمانده هایی که می توانند با عملیات نظامی، دشمن را از پای درآورند، جلوگیری به عمل می آورد. متاسفانه ما از درون به تمویل دشمن می پردازیم.

وی، در خصوص مصداق حمایت عوامل حکومت از طالبان بیان داشت: برخی افراد که در ارگ کار می کنند و برخی کسانی که در شورای عالی صلح هستند باشنیدن مرگ ملا عمر مجلس فاتحه خوانی گرفتند و بارها از تریبون های مختلف از طالبان حمایت کردند. حتی اخیراً یکی از آنها در حمایت از طالبان، با نماینده مجلس،در پارلمان درگیری فیزیکی داشت. اینگونه افراد که در نظام هستند، خود طالب هستند. تنها فرق آنها این است که آن ریش های بلند را نمی گذارند اما از نظر فکری و ایدویولوژیکی همان طالبان هستند. همه این افراد، برای مردم و برای حکومت مشخص هستند اما حکومت هیچگاه آن را پیگیری نکرده است و در این عدم پیگیری عمد وجود دارد.

داکتر سعادت، در خصوص عامل انتحاری های اخیر عنوان کرد: انتحارگرانی که انتحاری های افغانستان را به راه می اندازند، مطمین هستند که اگر زندانی شوند، دوباره از زندان آزاد خواهند شد. بطوریکه یکی از انتحارگران در برنامه ای گفته بود که بعد از رها شدن از زندان و قبل از رفتن به خانه، فعالیت های خود را ادامه دادم تا این عمل انتحاری را انجام دهم.

این نماینده مجلس، ادامه داد: مسوول اصلی قضایای خونریزی بعد از رها ساختن شش هزار طالب از زندان های افغانستان، رییس جمهور قبلی یا حامد کرزی است. مسوول درجه یک هر قطره خونی که توسط یک طالب، بعد از رها شدن از زندان می ریزد، وی این جفا را در حق مردم افغانستان روا داشته و این جانی ها را آزاد کرده است. متاسفانه بسیاری از مردم ما هم در بسیاری از مراسم ها از حامد کرزی استقبال می کنند. در حالیکه مردم باید بدانند ریشه آغاز این بدبختی ها به کارکرد وی برمی گردد و ادامه دهنده راه وی رهبران جدید می باشند.

موضوع : اخبار