اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس عمومی امنیت ملی چند روز قبل در پارلمان گفته است که ظرف شش ماه آینده وضعیت امنیتی بسیار بدتر خواهد اگر چه نیروهای امنیتی تلاش خواهند کرد که عملکردهای دشمن را یکی پس از دیگری خنثی کنند. اگر قرار است وضعیت امنیتی بدتر شود پس گفتمان های صلح برای چیست؟ رهبران حکومت وحدت ملی مشغول چه کاری هستند؟ آیا آنها هیچ تلاشی برای بهبود اوضاع امنیتی و کنترل جنگ نمی کنند؟

 

بشیر بیژن معاون نهاد خدمتگزاران کابل و کارشناس سیاسی در برنامه «نگرش» گفت: ایجاد حکومت وحدت ملی نه تنها باعث پایان دادن به مشکلات امنیتی و اقتصادی این کشور نشد بلکه روی کار آمدن این حکومت عامل افزایش مشکلات شد. به طوریکه افغانستان در حال حاضر با فاجعه های بزرگی مواجه است. مردم از فقر، بیکاری، ظلم و استبداد و حضور گروه ها تروریستی به ستوه آمده اند و در وضعیت بدی به سر می برند.

 

وی مشخص بودن سیاست های داخلی و خارجی حکومت را عامل تباهی کشور دانسته و افزود: حکومت وحدت ملی خطرناک ترین وضعیت را برای مردم خلق کرده است. این وضعیت عامل دیدگاه های مختلف شده است. حکومت وظیفه خود را صادقانه و مسوولانه انجام نداده است. رهبران مشخص نکرده اند که سیاست داخلی شان چه چیزی است، سیاست خارجی آنها چگونه است؟ در مقابل گروه های دهشت افکن چه سیاستی دارند؟ این مسایل باعث شده است که مواضع نهادهای کشور دوگانه و یا چندگانه باشد که این برای یک کشور آن هم در چنین شرایط دشوار بسیار خطرناک است.

 

بیژن نزدیک شدن بیش از حد به پاکستان را برای کشور خطرناک دانسته و گفت: اشرف غنی هنوز به پشت دروازه پاکستان نشسته و صلح را گدایی می کند در حالی که پاکستان به تمام معنا اراده ای شوم و پلید برای نابودی افغانستان و گسترش ناامنی دارد. وعده همکاری در صلح می دهد و نیروهای خود را در کشور ما افزایش می دهد و جنگ را دامن می زند و روزانه مردم را قربانی می کند.

 

وی با انتقاد از روابط اشرف غنی با پاکستان عنوان کرد: کشوری که مسایل ملی آن در قبال مسایل ملی منطقه و فرامنطقه روشن تعریف نشود حوادث، دامان آن کشور را رها نمی کند. کشوری که با توطیه های شوم و آشکار کشورهای همسایه مانند پاکستان رو به رو باشد و باز هم آن کشور در برابر همسایگان موضع روشن نداشته باشد، طبیعاتاً عواقب بسیار خوبی در انتظارش نخواهد بود. این در حالی است که اشرف غنی می داند پاکستان چه موضعی در برابر افغانستان دارد و همچنان سیاست نرم و تضرع را در قبال آن گرفته است.

 

این آگاه مسایل سیاسی در خصوص عملکرد حکومت ها در افغانستان گفت: چند سال قبل هنگامی که کرزی به ریاست جمهوری رسید، ما همینگونه ابراز نگرانی می کردیم، عده ای ما را محکوم به بدبینی و انتقاد بیش از حد می کردند. همین روش ها است که کشور را به تباهی می کشاند. حمایت امروزی از رییس جمهوری فعلی هم آن روزها را به یاد ما می آورد. این حمایت ها از رهبران حکومت وحدت ملی بسیار نا به جا است چرا که هر کسی در این کشور می داند که این رهبران هیچ کاری نکرده و اراده انجام هیچ کاری هم ندارند پس چرا حمایت شوند باید تا جایی که امکان دارد انتقاد شوند تا اگر عملکرد خود را اصلاح کردند، ادامه دهند اما اگر اصلاح اتفاق نیفتاد کنار بروند.

موضوع : اخبار