اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به تیفا، حکومت وحدت ملی را به وقت‌کشی در برگزاری انتخابات آینده کشور متهم کرد و گفت که اراده‌ای برای برگزاری انتخابات در دولت وجود ندارد.

محمدنعیم ایوب‌زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) گفت: حکومت وحدت ملی اراده‌ای برای برگزاری انتخابات ندارد درحالی که انتخابات آینده برای ثبات سیاسی و امنیتی کشور بسیار مهم است.

وی افزود: حکومت وحدت ملی باید برای برگزاری انتخابات از همه توانش استفاده کند.

رییس بنیاد تیفا گفت: هنوز چوکات حقوقی برای شوراهای وُلسوالی‌ها تعین نشده و حوزه‌های انتخاباتی نیز تا کنون مشخص نشده‌اند.

ایوب زاده تصریح کرد که ترتیب فهرست رای دهندگان به شرکت تخنیکی‌ای که امور الکترونیک انتخابات را به عهده دارد واگذار شده است که این شرکت از شرایط لازم برای این کار را ندارد.

این در حالی است که عبدالله عبدالله نیز امروز به لزوم شفافیت در انتخابات آینده تاکید کرده و گفته که دولت و کمسیون انتخابات افغانستان باید به نگرانی‌های احزاب سیاسی و مردم کشور پاسخ دهد.

شواری تفاهم جریان‌های سیاسی افغانستان در اعلامیه روزهای گذشته خواستار منحل شدن کمسیون انتخابات شد.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان همچنین در راپوری اعلام کرده که 41 فیصد از مردم کشور به کمسیون انتخابات اعتماد ندارند، 30 فیصد از آنها نیز آگهی لازم را ندارند و 29 فیصد به توانایی این کمسیون اعتماد دارند.

با این حال گرچه راپور‌های از احتمال تاخیر روند انتخابات نشر شده است اما رییس اجراییه گفته که حکومت وحدت ملی به برگزاری انتخابات شفاف و به موقع متعهد است زیرا اجازه نمی‌دهد تا تجریه تلخ انتخابات گذشته بار دیگر تکرار شود.