اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رهبر حزب اسلامی در زندانی که در ساحه ای بنام شمشتو در شهر پشاور دارد برخی رقبای سیاسی، فعالان سازمان های غیردولتی و خبرنگاران را نگهداری می کند.

شمشتو نام ساحه ای در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر پشاور می باشد. در این منطقه اردوگاهی برای پناهجویان افغان وجود دارد و یکی از بندهای توافق حکمتیار با حکومت وحدت ملی، بازگشت شرافت مندانه افغان های مهاجر ساکن در کمپ شمشتو می باشد. جمعیت این منطقه 60.000 الی 80.000 هزار تن در قالب 10.000 خانوار برآورد می شود.
بسیاری از شمشتو من‌حیث محل اختفای گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در زمان پیش از صلح حکمتیار و اشرف غنی یاد می کنند. راپور سایت های اردو زبان نشان می دهند، افراد ساکن در این کمپ وابستگی سیاسی خاصی به حزب اسلامی حکمتیار دارند. اعضای این کمپ در بسیاری از درگیری های مسلحانه نقاط مختلف افغانستان دست داشته اند. ابتدای سال 2016 نیز منابعی در وزارت داخله ایالت خیبر پختونخواه (به شرط عدم افشای نام) اعلام داشتند، تعداد 50 نفر از اعضای این کمپ به گروه داعش پیوسته اند.
راپور ها نشان می دهد، پناهجویان افغان همچنان در این منطقه حضور داشته و فعالیت هایی انجام می دهند. سروزیر ایالت خیبرپختونخواه نیز اظهار داشت، طی عملیات پولیس امنیتی پاکستان در کمپ های مهاجران افغان از جمله کمپ شمشتو، تعداد 77 تن از افراد مشکوک به فعالیت های تروریستی بازداشت شدند. برخی سایت های اردو زبان، قاری محمود شاه را مدیر کمپ شمشتو معرفی کرده اند.
به راپور سازمان دیدبان حقوق بشر، حکمتیار در اردوگاه پناهنده گان شمشتو محبوس تاسیس کرده که دارای دو بخش می باشد. قسمتی از آن در زیر زمین قرار دارد. برخی راپور ها نشان می دهد این زندان در پشت کلینیک کمپ واقع شده است. به گفته برخی پناهجویان افغان، در آن زندان از انواع شکنجه مانند ضروبات شدید و شوک الکتریکی استفاده می شود. بند زنان این زندان نیز فعال می باشد. در سال 1990 یک نرس با نام ملاله، توسط 12 افغان در پشاور اختطاف شد. برخی راپور ها حاکی از محبوس بودن و مرگ وی در زندان شمشتو بود. اما حکمتیار این ادعاها را نپذیرفت. ملاله پیش از سفر به پاکستان یک نرس نظامی در حکومت افغانستان بود.
ویبسایت دیده بان حقوق بشر در اواسط سال 2017 با نشر خبری کوتاه اعلام کرد، این سازمان مدارکی در دست دارد که نشان می دهند، حزب اسلامی حکمتیار برخی رقبای سیاسی، فعالان سازمان های غیردولتی و خبرنگاران را در زندان شمشتو نگهداری می کند.
در سال های اولیه جنگ مجاهدین در افغانستان، پشاور به مرکزی برای فعالیت گروه های جهادی تبدیل شده بود. به گونه ای که تمامی گروه های هفتگانه مجاهدین نیروها و انبارهای مهمات خود را به این شهر منتقل کرده بودند. در این میان، شمشتو ساحه ای در حومه پشاور بود که دوازده هزار نفر از چریک ها و مجاهدین وابسته به حزب اسلامی در آن آموزش دیده و به جبهه های جهادی در داخل افغانستان اعزام می شدند.
شمشتو همچنین مقر نیروهای خاص و مهم ترین و کلان ترین مرکز لجستیکی حزب اسلامی محسوب می شد. قوماندانان اصلی حزب اسلامی عمدتا در این منطقه مستقر می شدند. چریک های شمشتو در سال های جنگ مجاهدین با دولت کمونیستی افغان، با گذشتن از خط دیورند، خود را به خاک افغانستان می رساندند تا به نیروهای دولت کمونیستی ضربه وارد کنند. لیکن در پیش از صلح حکمتیار با دولت وحدت ملی ، برای هدف قرار دادن نیروهای خارجی و عساکر دولت مرکزی افغانستان وارد خاک آن کشور می شدند.
ساکنان شهر شمشتو عمدتا از قومیت پشتون هستند و گرایشات نزدیکی با حزب اسلامی و جنبش طالبان دارند. این شهر به غیر از مسایل سیاسی و نظامی، یکی از مهم ترین مراکز تولید، خرید و فروش مواد مخدر نیز محسوب می شود. همچنین در این منطقه می توان انواع سلاح های پیشرفته ی سبک و سنگین، از کلت های پیشرفته میکاروف گرفته تا راکت اندازهای گران قیمت استینگر و انواع کمره های دید در شب و ماین های ضد نفر را به راحتی تهیه و خریداری کرد.
در زمانی که نیروهای امریکایی و متحدانشان تهاجم خود را به افغانستان آغاز کردند، تعداد زیادی از نیروها و چریک های متواری طالبان خود را به شهرهایی مانند کویته، میران شاه، سوات و همچنین شمشتو رساندند. شبه نظامیان مستقر در شمشتو برای رسیدن به افغانستان با مشکل چندانی مواجه نیستند و قادرند ظرف دو ساعت خود را به سرحد افغانستان رسانده و با عبور از نواحی جنگلی در جنوب ولایت ننگرهار، به یک صد کیلومتری کابل برسند.