اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سوالات و ابهامات زیادی در رابطه با تفاهمنامه صلح با حکمتیاردراذهان مردم و نخبگان افغانستان مطرح است. حکومت به هیچکدام از این ابهامات تا کنون پاسخی نداده است. گفته می شود امتیازات زیادی به حکمتیار داده است بطوری که رییس اجرایی معترض به آن شده است. آیا این تفاهمنامه باعث ایجاد صلح و ثبات در افغانستان می شود و می توانیم با آمدن حکمتیار به ایجاد آرامش امیدوار باشیم؟

 

نظری پریانی روزنامه نگار، در برنامه «فراخبر» گفت: این تفاهمنامه در 25 بند تدوین شده است و دلیل پنهان کاری در این تفاهمنامه این است که در آن، امتیازات زیادی به حکمتیار داده شده است و در آن فقط دولت افغانستان است که به حزب اسلامی تعهد می سپارد. حکومت جدا از اینکه حضور حکمتیار را در نهادهای انتخاباتی وسایر نهادها متعهد شده است. حقوق و امتیازات این حزب را درعرصه های انتخاباتی و حتی در تعدیل قانون انتخابات متعهد گردیده است. البته این بخش حزبی شدن ممکن است به نفع دموکراسی باشد اما در کل تعهدات کلانی از جانب حکومت وحدت ملی به حکمتیار داده است. از طرفی دیگر گفته شده است که پس از امضای تفاهمنامه و لقب اعزازی که به حکمتیار داده می شود، حکمتیار باید قانون اساسی را بپذیرد و سلاح خود را بر زمین بگذارد و با تروریست ها رابطه نداشته باشد.

 

وی افزود: در حال حاضر نزدیک به 80 درصد از اعضای ارشد حزب اسلامی افغانستان و یا حتی 90 درصد از اعضای ارشد حزب و معروفترین چهره ها و کادرهایی که دارند در تشکیل حکومت وحدت ملی هستند و اعضای خانواده حکمتیار در یکی از کمیسیون های معتبر افغانستان عضویت دارند. دامادهای وی به عنوان مشاوران رییس جمهور عرض اندام می کنند و فرزند وی از موقف یک وزیر در حال حاضر در افغانستان برخوردار است و از امتیازها و مصونیت خاصی بهره مند است. تنها شخص حکمتیار به عنوان یک فرد در بیرون از دولت است که برای آمدن فقط این یک نفر امتیازات خیلی زیادی از جانب حکومت به وی داده شده است طوریکه رییس اجرایی هم بر متن این توافقنامه معترض بوده است.

 

این روزنامه نگار معتقد است که آمدن حکمتیار تاثیری برای ثبات در افغانستان نخواهد داشت و افزود: اگر آوردن حکمتیار پس از این همه سال و با توجه به سنی که در حال حاضر دارد، موجب آوردن صلح و ثبات در افغانستان شود این تفاهمنامه هم کم است. حتی برای آوردن صلح می شود امتیازات بیشتری داد تا صلح در کشور برقرار شود اما باور دارم که با آمدن حکمتیار گرچه این تفاهمنامه امضا شود هیچ نوع صلح و ثباتی در افغانستان شکل نمی گیرد. چرا که اگر نقش وی در ایجاد صلح و ثبات در کشور بیشتر می بود، هم اکنون که حدود هشتاد درصد از اعضای این حزب در افغانستان هستند تاثیرگزار می بودند و می توانستند ثباتی نسبی را به افغانستان بیاورند. در تفاهم هایی که قبل از این با حزب اسلامی حکمتیار صورت گرفته بود آمدن آنها سبب فروپاشی دولت ها شد اما هیچگاه منجر به ایجاد ثبات نگردید.

 

وی، با بیان اینکه مردم از این تفاهمنامه ای که با حزب اسلامی امضا شده است به شدت نگرانی دارند افزود: هنوز هم به این نگرانی ها پاسخ داده نشده است. از جانب دیگر شایعاتی وجود دارد که حکمتیار اصلاً در قید حیات نیست و یا اینکه بسیار بیمار است. اگر چنین باشد و وی بیمار باشد می خواهد روزهای پایانی عمرش را به افغانستان بیاید و با این تفاهنامه به راحتی بگذراند. حتی اگر چنین باش حکمتیار حق دارد که به افغانستان بازگردد اما گفته می شود از آنجایی که حکمتیار همیشه در حلقه پاکستانی ها بوده است آنها از بودن حکمتیار در افغانستان نفع زیادی می برند و از این صلح به نفع خود استفاده خواهند کرد. بنابراین تا جایی که ذهن کار می کند جنبه های منفی این تفاهمنامه بیشتر رخ نمایی می کند.

 

پریانی معتقد است، صلح با حکمتیار حتی می تواند به ویرانی افغانستان منجر شد و گفت: اگر این تفاهمنامه به امضا برسد و حکمتیار وارد میدان شود عملکرد وی بسیار مهم است. اگر بیاید و میدان را از باقی حریفان خود خالی ببیند و به عقده کشی های شخصی خود بپردازد یا ابزار دست حلقات بازیگران خارجی قرار بگیرند می تواند افغانستان را بار دیگر به سیاهی و سقوط ببرد. همین اکنون تفاهمنامه ای که صورت گرفته زیر نظر پاکستانی ها انجام شده است و آمریکایی ها و انگلیسی ها هم به شدت در این پروسه دخیل هستند.

 

وی، ادامه داد: بسیاری از امتیازات که به حکمتیار در این تفاهنامه داده شده است نه تنها باعث کاهش چالش ها و مشکلات نمی شود بلکه باعث افزایش آن می گردد. در حال حاضر بسیاری از اعضای حزب اسلامی که جنایت کرده اند در زندان ها به سر می برند با آزاد کردن آنها، آنها امتیاز می گیرند و به عنوان جنرال به اردوی ملی افغانستان وارد می شوند. در این صورت و با این افراد دچار مشکلات فراوانی خواهیم شد. همچنین مصونیت مسکنی که برای اعضای این حزب در نظر گرفته شده است خطر آفرین است.

موضوع : اخبار