اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

روبرت گرنیر یک مقام ارشد سابق سیا هشدار داد که با خروج نیروهای غربی از افغانستان و توجه غرب به سایر مناطق جهان، این احتمال وجود دارد که افغانستان بار دیگر به پناهگاهی برای شبه نظامیان تندرو تبدیل شود.

 

رییس سابق دفتر سیا در اسلام آباد تاکید کرد که افغانستان می تواند پناهگاه امنی برای شبه نظامیان داعش شود که اکنون در حال جنگ در سوریه و عراق هستند.

 

وی افزود: من می خواهم بگویم که تهدید آینده مربوط به تبدیل شدن افغانستان به پناهگاهی امن برای شبه نظامیان داعش، به مراتب بزرگتر از تهدیدی است که پیش از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی وجود داشت. طالبان افغانستان نمی تواند در صورت درخواست گروه های افراطی برای پناه گرفتن در افغانستان، متحدان خود در طالبان پاکستان یا سایر گروه های افراطی از جمله داعش را رد کند. گروه هایی در داخل پاکستان وجود دارند که مصمم به حمله به رژیم اسلام آباد هستند.

 

خلاصه ی کلام این مقام سازمان سیا می شود اینکه اگر آمریکا توجه نظامی خود به افغانستان را کم کند، طالبان برای از دست ندادن حمایتهای منطقه ای خود مجبورند که دست رد به سینه داعش نزنند و با آنها متحد شوند و سپس با جذب نیروی بیشتر به کابل و اسلام آباد حمله کرده و آنجا را تصرف کنند!!!

 

دقت کنید که تمام این بازیها و این گفته ها فقط برای بهانه بیشتر حضور نظامی آمریکا در کشور ما است. هرچند آنها در پیمان امنیتی به هرچه می خواستند دست یافتند از مصونیت قضایی گرفته تا ایجاد پایگاه های متعدد نظامی. ولی معلوم نیست برای چه اینقدر اصرار دارند که داعش را به افغانستان تحمیل کنند؟

 

بنا به گفته های مسوولان ارشد امنیتی آمریکا تا کنون ۲۰ هزار تروریست خارجی از هشتاد کشور جهان به گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه پیوسته اند که قطعا همه اینها برای ناامن کردن منطقه تحت نظارت سازمانهای استخباراتی آمریکا و انگلیس صورت گرفته است.

 

همانگونه که طالبان در دهه های اخیر با دریافت حمایتهای بیرونی به بزرگترین چالش دولت و ملت ما تبدیل شد تا حدی که دولتمردان کابل مجبور شدند برای دفع خطر این گروه هر نوع باجی به غربیها و برخی کشورهای همسایه بدهند. از زمانی هم که پیمان امنیتی با امریکا و ناتو به امضا رسیده است حملات انتحاری و انفجاری خونبار در کشور افزایش یافته است.

 

هرچند عده ای تلاش می کنند بگویند داعش در افغانستان در واقع همان تغییر نام طالبان است اما این هیچگاه براساس واقعیت نیست بلکه کسانیکه چنین حرفی می زنند می خواهند از زیر بار مسوولیت شانه خالی کنند و نپذیرند که گروه تروریستی داعش حربه ی جدید غرب برای تصرف بیشتر افغانستان و پاکستان است.

 

از طرفی باید اذعان داشت که نیروهای امنیتی افغانستان برای حراست و پاسداری از حریم کشور در صف مقدم قرار دارند و مانند سربازان جان بر کف از ناموس وطن سوگند پاسبانی خورده‏‌اند، اما در چنین شرایطی که داعش و طالبان و نظامیان خارجی همه دست بر دست هم داده اند تا خدمت کاخ سفید کنند، این جان بر کف بودن جز قربانی دادن‏‌های بی‏‌ثمر فایده‏‌ای ندارد.

 

لذا باید پذیرفت که داعش وادر کشور ما شده است و اگر هنوز طبق فرمایش مقام‏‌های امنیتی، طالبان تغییر نام داده هستند، این گروه با توجه به نوع تغذیه و تعالیمی که دریافت کرده و می‏کند به زودی افغانستان را نیز بستر مناسبی برای حضور قوی خود خواهد یافت و این بستر را مردم نه بلکه غربیها با همکاری دولت و فسادی که در کشور وجود دارد به این گروه پیشکش خواهند کرد و مقام‏‌های امنیتی به جای کتمان حقایق و سهل‏‌انگاری در امور استخباراتی بهتر است هرچه زودتر دست به کار شوند و یکبار دیگر قربانی سیاست های شوم آمریکا و متحدانش نشوند.