اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ولیعهد عربستان سعودی گفت: معتقدم که هم فلسطینیان و هم اسراییلی‌ها، هر یک حق دارند سرزمین خود را داشته باشند!

به نقل از رویترز، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی، در نشستی در هیات تحریریه نشریه آتلانتیک در پاسخ به پرسشی در مورد حق یهودیان برای حکومت بر دست‌کم بخشی از سرزمین اجدادی خود، گفته است: معتقدم که هم فلسطینیان و هم اسراییلی‌ها، هر یک حق دارند سرزمین خود را داشته باشند. ولی ما باید به یک توافق صلح دست پیدا کنیم، تا در مورد ثبات برای همه طرف‌ها اطمینان حاصل شود و برای این‌که روابطی عادی داشته باشیم.

ولیعهد سعودی مدعی شد: ما نگرانی‌های دینی در مورد مسجد مقدسمان در بیت‌المقدس، و نیز در مورد حقوق فلسطینیان داریم. این‌ها مسئله ما استند، ما هیچ مشکلی با مردم دیگر نداریم.

بن سلمان در بخش دیگری از سخنان خود گفته است منافع مشترک زیادی بین ما و اسراییل وجود دارد. اگر به صلح دست یابیم، کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس و اسراییل منافع مشترک زیادی خواهند داشت.

طی ماه‌های گذشته، خاصتا با افزایش قدرت و نفوذ محمد بن سلمان، نشانه‌هایی از عادی‌سازی روابط ریاض با تل‌آویو دیده می‌شود.
طبق این راپور، اظهارات ولیعهد عربستان چند روز پس از آن بیان شده که گادی آیزنکوت لوی درستیز اردوی اسراییل، فاش کرد که مئیر بن‌شبات مشاور امنیت داخلی این رژیم با محمد بن سلمان دیدار کرده است.
این اولین بار است که مقامی چنین بلندپایه از عربستان سعودی حق موجودیت اسراییل را به رسمیت می‌شمارد.

اسراییل و عربستان روابط دپلوماتیک رسمی ندارند اما به اعتقاد ناظران مناسبات آنها در پشت پرده رو به بهبودی گذاشته است.