اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

وکیلان مجلس روز گذشته با جمع‌آوری 64 امضا خواستار استیضاح جناب نورالحق علومی وزیر داخله کشور شدند تا به این طریق اعتراض جدی خود نسبت به گسترش ناامنی ها در شمال و غرب افغانستان را نشان دهند.

 

نمایندگان پارلمان بارها نیروهای امنیتی داخلی را متهم به همکاری با مخالفان مسلح یا نادیده گرفته شدن تحرکات آن‌ها کرده‌اند، می گویند مسوولان امنیتی وزارت دفاع و داخله در این زمینه بطور عمدی کوتاهی می کنند. هرچند جناب علومی خود مدعی است که دلیل ناامنی‌های اخیر در کشور ما، عملیات‌های نظامی پاکستان در وزیرستان شمالی به بهانه نابودی مخالفان مسلح است و عملیات‌های نظامی ارتش پاکستان، شورشیان و مخالفان مسلح را به داخل خاک افغانستان سوق داده و این امر سبب شده تا جغرافیای جنگ از جنوب به شمال افغانستان امتداد یابد.

 

این استیضاح در حالی قرار است انجام شود که محترم علومی در مورد اتهامات وارده به وزارت داخله مبنی بر عملکرد نادرست این وزارت و عدم انجام صحیح وظایف آن می گوید: پولیس افغانستان در اغلب موارد از سلاح‌های سنگین، تانک و حمایت هوایی برخوردار نیست ک به خاطر آن در عملیات‌های خود با مشکالاتی مواجه می‌شود و بر همین اساس ما نیازمند همکاری‌های نیروهای خارجی است.

 

از گفته های هر دو طرف (نمایندگان مجلس و وزیر داخله) یک چیز مشخص می شود آن هم اینکه این بزرگواران از حقیقت اصلی غافل هستند و یا خود را به ندانستن می دانند. ناامنی های اخیر را نه در نبود امکانات و تجهیزات مدرن و نه در کوتاهی مسوولان امنیتی وزارت دفاع و داخله باید جستجو کرد بلکه تمام این تحرکات نظامی جدید طالبان و داعش، طرح و برنامه ی سیاسی – نظامی کلان واشنگتن برای گسترش حوزه جنگ و ناامنی در آسیای مرکزی است که از کشور ما باید شروع شود.

 

این حقیقت را باید پذیرفت که جنگ در منطقه کل حوزه آسیای مرکزی بعد از خاور میانه تازه شروع شده است. یعنی آنچه در خاور میانه اتفاق افتاده در حال گسترش در این منطقه است. به بیان دیگر ما در واقع با جنگ های جدید و خطرناکتر از گذشته روبرو می شویم و در آستانه جنگی جدید هستیم و این دروغ محض است که اوباما می گوید جنگ پایان یافته است.

 

این موضوع آنقدر در سطح مسوولان امنیتی روشن و واضح است که حتی حنیف اتمر چندی قبل در سخنان خود به آن اشاره کرد که نیروهای داعش توسط چند کشور بزرگ ساخته شده و به طور خاص به افغانستان علاقمندی زیادی دارند! به نحوی که ممکن است تا بیست یا سی سال دیگر درگیر جنگ باشیم.

 

بنابراین بی معنی است که فکر کنیم جنگ به پایان رسیده است. استراتژی آمریکا این است که جنگ باید در آسیای میانه گسترش پیدا کند و از این منطقه برود. طبیعتاً جنگجویانی که باید به آسیای مرکزی بروند از مسیر عادی و با اتوبوس های لوکس نمی روند. اینکه آمریکایی ها به ما گفتند که ما دیگر نیازی به نیروهای خارجی نداریم و با وجود نیروهای امنیتی داخلی افغانستان می توانیم از خود دفاع کنیم زمینه سازی و بحث باطلی بود. کل پروژه این است که چطور زمینه ای فراهم کنند تا جنگ منطقه ای شود که هم اکنون ما در آستانه منطقه ای شدن جنگ قرار داریم.

 

لذا حقیقت این است که جنگی که مدتی است در این منطقه شروع شده، توسط نیروهای داعش رهبری می شود. پشت سر این نیروهای داعشی هم آمریکا است. آمریکایی ها در ایجاد داعش نقش داشتند و این نیرو فعلاً در افغانستان حضور دارد و برای آسیای مرکزی آمادگی می گیرد. با وجودی که آمریکا خود دولت وحدت ملی کابل را به وجود آورده، اما ناگزیر است برای عبور و رفتن به آسیای مرکزی و بردن این جنگ به آن حوزه در اینجا جنگ را به وجود آورند. استراتژی نیروهایی که فعلاً در افغانستان می جنگند این نیست که شهرهای بزرگ و پایتخت را کنترل کنند اما قرار است جنگ ها را بیشتر در مرزها و کرانه های ژیوپولتیک روسیه پیش می برند.

 

لذا اگر وزارت داخله و نمایندگان مجلس حرف و یا دغدغه ای برای گفتن و ابراز کردن دارند، بهتر است با چشم بازتر و دیدی وسیع تر به مسایل نگاه کنند.

موضوع : اخبار