اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چین بعنوان یک قدرت اقتصادی جهانی و کشور بزرگ آسیایی و از مهمترین همسایگان افغانستان شناخته می شود اما تاکنون هیچ نقش اصلی یا فرعی در پیوند با طالبان نداشته است پس حضورش در این نشست چه ضرورتی دارد؟

 

این نشست های دو، سه، چهار و چند جانبه را چه کسان یا گروه هایی تنظیم و تدوین می کنند؟ معیار و ملاک اشتراک و حضور سران چیست؟ چه خطوط قرمز و باید و نبایدهایی برای حضور یا عدم حضور کشورها در نشست های چندجانبه با محوریت افغانستان وجود دارد؟

 

این سوالات مذکور و بیشمار سوالات دیگر از قلم افتاده، درخصوص نشست چهارجانبه ی اخیر صلح در افغانستان و به تبع آن صلح در منطقه که با اشتراک کابل، اسلام آباد، پکن و واشنگتن در پاکستان برگزار می شود وجود دارد که بی پاسخ مانده است.

 

در واقع، گذشته از اینکه نشست های چندجانبه ی پیشین با همین محوریت ها و موضوعات که در نقاط مختلف و با کشورهای مختلف برگزار شد چه نتیجه ای داشت که این نشست داشته باشد؛ می رسیم به این سوال که ابتکارعمل نشست کنونی پاکستان در دست کیست؟

 

چه عاملی موجب اشتراک امریکا و چین در نشست افغانستان و پاکستان با عنوان صلح با طالبان شده است؟ مگر نه اینکه کاخ سفید همواره ارتباط نزدیک و تمویل و تجهیز مخالفان مسلح را تکذیب می کند، پس در اسلام آباد چه می کند و به دنبال چیست؟

چین بعنوان یک قدرت اقتصادی جهانی و کشور بزرگ آسیایی و از مهمترین همسایگان افغانستان شناخته می شود اما تاکنون هیچ نقش اصلی یا فرعی در پیوند با طالبان نداشته است پس حضورش در این نشست چه ضرورتی دارد؟

 

با توجه به تمام ابهامات و تناقضاتی که در این نشست صلح کابل و اسلام آباد وجود دارد به دو نتیجه کلی می توان رسید یک اینکه یا مصالحه با مخالفان مسلح صرفا نقابی بر لابی این چهار ضلع است دیگر اینکه طالبان بدون حکم اسلام آباد و واشنگتن و بدون هزینه ی پکن دست از سر کابل برنخواهند داشت!

 

هرچند مخالفت ها و انتقادات و اعتراضات بسیاری در داخل کشور نسبت به پیشگام شدن کشور دوست و همسایه و برادر برای روند مصالحه با طالبان وجود دارد اما جای خالی کشورهای دیگری که نقش تمویل و تعلیم طالبان را داشته اند بسیار تامل برانگیز است و نیاز به درنگ دارد.

 

روسیه، ترکیه، عربستان، قطر، امارات، ایران و هند که هرکدام به نحوی روند مذاکرات صلح را به پیش برده اند یا در آن دخیل و سهیم بوده اند؛ در کجای این نشست چهارجانبه پاکستان قرار دارند؟

موضوع : اخبار