اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

افتتاح بند سلما، یکی از پروژه های زیربنایی افغانستان که به کمک هندوستان اجرا و به بهره برداری رسید، یکی از نمونه های بزرگ همکاری های منطقه ای است که در طی چندین سال اخیر شاهد بوده ایم.

هند شریک قدرتمند و بزرگ افغانستان است. هند بر خلاف بسیاری از کشورهای منطقه که گرایش های محکم ایدئولوژیک دارند، بزرگترین دموکراسی جهان است و دموکراسی در این کشور ریشه عمیق دارد. این پروژه از که طرح آن در زمان داوود خان ریخته شده است و تا کنون به خاطر وضعیت نامساعد افغانستان اجرا نشده است، برای هزاران خانه روشنایی و هزاران جریب زمین را آبیاری می نماید.

بند دوستی افغانستان و هند به معنای واقعی فراتر از یک پروژه اقتصادی در یک ولایت است. این پروژه اولین نمونه از یک سرمایه گذاری دراز مدت در یکی از ولایت های بزرگ و مهم افغانستان است.

در آینده ای که افغانستان محیط به خشکه به هزاران نوع مشکلات جغرافیایی و … روبرو است، بند سلما یک دستاورد و یک کار مهم است. معضل به هدر رفتن آبهای افغانستان و سرازیر شدن آبها به کشورهای همسایه در نبود مدیریت دولتی، از مشکلات اساسی دولت افغانستان است. دولت تا هنوز نتوانسته استراتیژی واضحی برای آب های افغانستان داشته باشد. میلیونها متر مکعب آب بدون هیچ بازده و فایده ای از افغانستان خارج می شوند و سرزمین های دیگران را سیراب می کنند، در حالی که در افغانستان جز سیل و ویرانی اثری بر جای نمی گذارند.

نکته جالبی که در سخنان رئیس جمهوری به آن اشاره شد، موضوع فرهنگی در روابط هند و افغانستان بود. رئیس جمهوری به تاثیر طریقه چشتیه به هند آن زمان سخن گفت. این موضوع هر چند ناگشوده است و کمتر به آن پرداخته شده است، اما طرح آن از سوی رئیس جمهوری کاملا آگاهانه و با اهمیت بود. افراط گرایی امروزین که سایه سنگین و شومش را بر منطقه افگنده از کشورهای منطقه قربانی می گیرد و ساکنان این کشورها را در جنگ و خشونت و دهشت فروبرده است، به دلیل کمرنگ شدن تفکرات عارفانه و مداراگرانه است.

آنچه در نیم قرن اخیر شاهد آن بوده ایم، خشونتی بوده که نقابی از دین بر آن کشیده شده است و بر مردم حاکمیت یافته است. در گذشته این سرزمین خصوصا در گذشته ای که کشورهای منطقه ارتباط عمیق و وسیع فرهنگی با یکدیگر داشته اند، مدارا و تساهل و تسامح در سایه دین رحمت و وحدت، اصلی انکار ناپذیر بوده است.

همان اندازه که بازسازی اقتصادی افغانستان ضرورت دارد، به همان اندازه بازسازی فرهنگی این کشور دارای اهمیت است. در کشوری که سالهای سال، افراط گرایی و خشونت ترویج شده است، برگشت به روح همپذیری و نرمی و لطافت عارفانه ای که همه مردم را به مهربانی و رافت فرامی خواند، می تواند بنیان های افراط گرایی را که چنین وضعیتی را به وجود آورده است، متزلزل سازد.

رئیس جمهوری و دولت افغانستان بیش از هر امری باید به همین بعد فرهنگی بازسازی توجه نمایند. هر امری که به خشونت و افراط گرایی منجر شود، به اندازه تروریسم و دهشت افگنی خطرناک است. بدون تردید عقب ماندگی اقتصادی و سیاسی مردم در افغانستان ارتباط واضحی و جدی ای با افراط گرایی دارد.

حضور هند در چنین پروژه بزرگی در افغانستان، روابط عمیق فرهنگی میان افغانستان و هند و گذشته تاریخی این دو کشور از هند یک کشور مورد پسند افغانستان  و مورد علاقه مردم افغانستان ساخته است.

 

 

موضوع : اخبار