اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

چندین ماه است که از فعالیت داعش در ولایت ننگرهار گزارش می شود. گزارش های مبنی بر ازدواج اجباری دختران و آتش زدن روستا ها گزارش شده بود. در تازه ترین مورد، جان کمبل، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان اعلان کرده است که اعضای داعش از عراق و سوریه به ولایت ننگرهار آمده است تا این ولایت را پایگاه منطقه‏ای خود قرار دهد. این خبر هر چه باشد، تکان دهنده است. پیش از این در گزارش سازمان ملل متحد آمده بود که این گروه داعش در ۲۴ ولایت افغانستان سربازگیری می کند. این گزارش از سوی احمد رشید روزنامه نگار مطرح پاکستانی رد شد و دولت افغانستان و جامعه جهانی نیز این گزارش را جدی نگرفتند. اما سخنان کمپل، فرمانده نیرو های ناتو در افغانستان یکبار دیگر حضور داعش در افغانستان را جدی ساخت. دولت افغانستان اگر چه بار ها، حملات هوایی بر مقر داعش در این ولایت حملات را سازماندهی و انجام داده است اما تا هنوز، حمله ای به منظور پاکسازی این گروه از ولایت ننگرهار روی دست نگرفته است. چند نکته در این مورد وجود دارد که توجه به آن ضروری است.

اول؛ حملات مقطعی بر مواضع گروه داعش در ولایت ننگرهار کارساز نیست. این حملات نمی تواند این گروه را از بین ببرد. حملات هوایی و مقطعی تنها به کشته شدن چند تن از اعضای این گروه منجر می شود. با توجه به اینکه گروه داعش در صدد ساختن ننگرهار به پایگاه منطقه‏ای لازم است که یک حمله تمام جانبه صورت گیرد تا که این ولایت از وجود این گروه پاکسازی شود. آن ها روزانه ده ها نفر را جلب و جذب می کند. کشتن چند تن از اعضای آن نمی تواند تأثیری بر حضور و فعالیت آن ها بر این ولایت بگذارد. از این جهت، قبل از آن که دیر شود، لازم است که حمله به منظور پاکسازی صورت گیرد.

 

دوم؛ جان کمپل، فرمانده ناتو در افغانستان گفته است که در کنار آمدن نیرو های داعش از عراق و سوریه گروه طالبان ناراضی نیز به این گروه می پیوندد. طالبان ناراضی کسانی هستند که از جریان اصلی گروه طالبان به خاطر پنهان کردن خبر مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان و انتخاب شدن ملا اختر منصور ناراضی است. تا هنوز، در ولایت ننگرهار و زابل گروه طالبان ناراضی با جریان اصلی گروه طالبان درگیر شده اند. این درگیری ها نشان می دهد که تعداد گروه منشعب شده و ناراضی اندک نیست. تعداد آن ها زیاد است. تا هنوز بخش از گروه طالبان ناراضی در ولایت زابل و ننگرهار به گروه داعش پیوسته اند اما در ولایت های دیگر تا هنوز گزارش نشر نشده است که گروه طالبان ناراضی به این گروه پیوسته باشد. انتظار می رود که در روز ها و ماه های آینده این اتفاق بیافتد. بنابراین، روند جلب و جذب و سرباز گیری گروه داعش با سرعت تمام صورت می گیرد و احتمال دارد که ماه های آینده تمام گروه طالبان ناراضی به این بپیونددد.

 

سوم؛ سفر اخیر رئیس جمهور غنی به پاکستان با استقبال بی سابقه مقامات پاکستانی مواجه شد. احتمال می رود که پاکستان در روند صلح همکاری نماید. زیرا، با حضور داعش آن ها دیگر نیازمند کمک و استفاده ابزاری از گروه طالبان نیست. زیرا، داعش دقیقا همان کاری را می کند که گروه طالبان سابق در افغانستان انجام می داد. از این جهت، می توان گفت که جریان اصلی گروه طالبان به خاطر قطع شدن کمک های پاکستان ممکن است به روند صلح بپیوندد اما بخش از این گروه بدون شک به گروه داعش خواهد پیوست. بنابراین، صلح پایدار در این کشور به عنوان یک آرمان خواهد ماند. روند صلح تنها این این مزیت را برای حکومت افغانستان خواهد داشت که همگرایی منطقه را شکل می دهد و فاصله میان حکومت افغانستان و حکومت پاکستان از بین برده خواهد شد. با این حال، ما به رسیدن و دست یابی به صلح پایدار فاصله بسیار داریم.‏

 

چهارم؛ وقتی سخن از ساختن پایگاه منطقه ای گروه داعش در ولایت ننگرهار مطرح است ما نیازمند مبارزه مشترک با این گروه در افغانستان می باشیم. نگارنده در یک نوشتاری به ضرورت این مسئله تأکید نمود. گروه داعش اگر خطری برای افغانستان است به همان میزان خطری برای پاکستان، ایران، هند، چین، کشور های آسیایی میانه و روسیه نیز هست.‏ بنابراین، ضرور است که میان حکومت های کشور های مذکور گفتگو های شکل گیرد تا این کشور ها در روند مبارزه با داعش سهم بگیرد. سهم این کشور ها نباید به معنی حضور نیروهای نظامی این کشور ها در افغانستان مطرح شود. بلکه این کشور ها با کمک های تسلیحاتی و مالی به نیرو های امنیتی افغانستان باشد. تقویت صفوف نیرو های امنیتی به لحاظ مالی و تسلیحاتی می تواند امکان مبارزه با داعش را ممکن گرداند.

 

در وضعیت کنونی حکومت افغانستان یک نوع برخورد یکجانبه با گروه های مخالف مسلح دولت انجام می دهد. بیشترین تلاش ها در راستای کشاندن گروه طالبان به میز مذاکره است. فراموش نکنیم که پاکستان خطر داعش را درک می کند. داعش اگر خطری برای افغانستان است خطری جدی برای کشور پاکستان نیز است. حضور داعش در افغانستان باعث شده است که پاکستان تا حدودی موفق به دست یافتن به منافع خود در افغانستان شود. زیرا، گروه داعش همان کاری را می کند که قبلا گروه طالبان برای کشور پاکستان انجام می داد. بنابراین، ما با برخورد یکجانبه و صرف نیرو برای کشاندن گروه طالبان به میز مذاکره به صلح نمی رسیم. دست یابی به صلح نیازمند کار همجانبه و در نظر گرفتن تمام گروه های دهشت افکن و مخالف مسلح دولت است.

 

ما اگر بخش از مشکل را برای همکاری های منطقه ای برداریم و به دنبال پیاده کردن طرح های کلان اقتصادی خود باشیم مشکل اما همچنان پابرجا است. اگر ما گروه طالبان را از سر راه خود برداریم گروه داعش همچنان به عنوان یک مشکل باقی خواهد ماند. فراموش نکنیم که گروه داعش تندروتر و خشن تر از گروه طالبان است. گروه طالبان هیچ گاه دست به آتش زدن روستا ها نزده بود. این در حالی است که گروه داعش بنا بر گزارش ها روستا ها را آتش می زند. با اطفال و پیر مرد ها رحم نمی کند. لازم است که حکومت افغانستان فعالیت های خود را به سوی گروه داعش شیفت کند و این گروه را زیر ذره بین قرار دهد.

 

در پایان این نوشتار یک باردیگر باید گفت که لازم است که گروه طالبان جدی گرفته شود. سخنان جان کمپل تکان دهنده است. اگر اعضای گروه داعش از عراق و سوریه به افغانستان آید کشور ما یکبار دیگر به گذشته خونبار برخواهد گشت. کشور دوباره میدان جنگ گروه های دهشت افکن قرار خواهد گرفت. در آن صورت صلح پایدار به عنوان یک آرمان در دل مردم خواهد ماند و طرح های کلان حکومت پیاده نشده باقی خواهد ماند

موضوع : اخبار