اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بالاخره بعد از مدت کوتاهی انتظار که پیش بینی می شد داعش حضور خود در کشور ما را علنی نماید، صبح روز گذشته این گروه تروریستی و وحشی، اولین ویدیو اعدام گروهی خود در افغانستان را منتشر کرد که در آن تصاویری از اعدام ۱۰ نفر به دلیل همکاری با گروه طالبان به تصویر کشیده شده است.

 

عناصر گروه تکفیری داعش در پاکستان موسوم به ولایت خراسان، افرادی را که به ادعای داعش، پیشتر در همکاری با شبه نظامیان طالبان و حکومت کابل در ولایت ننگرهار علیه این گروه اقدام کرده‌اند، اعدام کردند. تصاویر این ویدیو بیانگر آن است که تروریست‌های داعش ده گودال در کنار هم در یک زمین کشاورزی حفر کرده و سپس با کارگذاری مین و پر کردن دوباره این گودال‌ها، قربانیان را که غالبا افرادی مسن هستند، منفجر می‌کند.

 

شدت انفجارها به حدی است که اعضای بدن قربانیان در آسمان پخش می‌شود. سخنگوی گروه تکفیری داعش مدعی است که این افراد با افشای اطلاعات سری این گروه به دستگاه اطلاعات پاکستان (آی اس آی)، باعث کشته شدن تروریست‌‎ها در حملات هوایی ایتلاف موسوم به ضد داعش شده‌اند.

 

این روش های وحشیانه ی انتقام از یک واقعیت سخن می گوید، آن هم اینکه تکفیری ها، ممکن است اسامی و روش ها و حتی تعدادشان تفاوت داشته باشد اما اهداف شان یکی است و آن چیزی نیست جز خون ریزی و گسترش هرج و مرج و استفاده از همه نوع خشونت برای اینکه به اطرافیان و همه جهان اثبات کنند که تا کجا می توانند جنایت کرده و در دل مردم ترس و رعب ایجاد کنند.

 

این توصیف ساده تعدادی از گروه های افراطی و تروریستی است که طی سالها گذشته با عناوینی چون القاعده یا داعش یا طالبان خودنمایی کرده اند که آخرین آنها یعنی داعش روی همه ی همفکرانش را سیاه کرده و اکنون بعد از تصرفاتش در سوریه و عراق، متوجه منطقه خراسان (بخش هایی از افغانستان، پاکستان، ایران و منطقه سین کیانگ با اکثریت مسلمان در شمال غرب چین) شده است.

 

شاید تا چندی قبل این توجه داعش به خراسان در حد شعار و تبلیغات بود، اما اکنون با انتشار خبر مرگ ملاعمر تعدادی از رهبران طالبان وفاداری خود را نسبت به داعش ابراز کرده اند و در صدد تاسیس هسته جدیدی در همکاری و همراهی با تشکیلات داعش در خاک کشور ما به ویژه ولایات هم مرز با پاکستان می باشند به نحوی که توانسته اند از شکاف های موجود در بین طالبان استفاده کرده و فرماندهان طالبان را با خود همراه سازد.

 

داعش تاکنون ثابت کرده قدرت جذب تعداد زیادی از افراد با نژادهای گوناگون را دارد. از آن گذشته، این احتمال چندان بعید نیست که عناصر خشمگین طالبان در داعش برای خود مامنی یافته و بخصوص به دلیل در آمدهای داعش بخواهند جذب این گروه شوند. این یعنی اینکه آمریکا بازی جدید داعش در افغانستان را بطور جدی آغاز کرده است.

 

از طرف دیگر شواهد نشان می دهد پاکستانی ها مدت زیادی است که تشکیلات طالبان را از بین برده اند و با داعش مذاکرات لازم را انجام داده اند. براساس توافقات میان سازمان استخبارات پاکستان و داعش، این گروه در پاکستان پایگاه و حضورنظامی نخواهد داشت. حمایت ها در پاکستان صورت می گیرد و اما داعش باید پایگاه و حضور فیزیکی اش را در افغانستان به نمایش بگذارد.

 

در همین راستا تمام عربها، ازبک ها و شاخه های فعال القاعده، طالبان پاکستانی مخالف دولت پاکستان و طالبان افغانستانی دو طرف مرز با ابوبکر البغدادی بیعت نموده و پرچم سیاه را با پرچم سفید تعویض نمودند، همچنان در بلوچستان و تربت جام ایران نیز حرکات مشابه شروع شده است.

 

هرچند اشرف غنی و عبدالله و مسوولان امنیتی کشور هنوز تلاش می کنند حضور زیرپوستی داعش را بزرگنمایی بخوانند و خود را به خواب غفلت بزنند، اما گزارشات متعدد حاکی از آن است که این گروه پایگاه هایی در جنوب و شمال ایجاد کرده و به تبلیغات گسترده دست زده است و مصروف عسکرگیری و آموزش نظامی می باشد. که بیشترقشر جوان بیکار، دانشجویان سرخورده و آنهایی که از نبود عدالت رنج می برند و یا هم فقرا، طعمه ی این گروه ها هستند.

 

به هر حال این بار یک بازی به مراتب بزرگتر از پروژه طالبان در افغانستان در حال شکل گیری است که متصدی اصلی آن آمریکا و متحدانش و بازیگران آن باز هم مثل ظهور طالبان، سازمان استخبارات پاکستان و حمایتهای مالی آل سعود می باشد.

موضوع : اخبار