اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

براساس راپور جدید سیگار، مرکز قوماندانی آموزش نیروهای نظامی افغان حتی توانِ حسابرسیِ مرمی‌هایی که مورد استفاده قرار گرفته‌اند را نیز ندارد!

سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان در راپور تازه خود اعلام کرد که به دلیل عدم نظارت کافی، پنتاگون توانایی لازم برای حسابرسی از ۷۰۲ ملیون دالر مهمات در افغانستان را ندارد.
به راپور سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان، قوماندانی ترکیبی انتقال امنیت نظارت موثری را بر مهماتی که در اختیار این نیروها گذاشته شده ندارند.

این نهاد از سوی پنتاگون وظیفه نظارت بر تجهیزات، منابع مالی و ساختار سازمانی برای آموزش و تجهیز اردوی ملی و نیروهای امنیتی افغان را بر عهده دارد.

به راپور جان سپکو سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان، در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ عیسوی ۷۰۲ ملیون دالر مهمات در اختیار نیروهای امنیتی محلی افغان قرار گرفته است که این نهاد نظارتی نه تنها اطلاعی ندارد که چه مقدار از این مقدار در این سال‌ها خریداری شدند، بلکه ابهام در این باره ممکن است مشاجراتی را در کانگرس برای تعین بودیجه به وجود آورد و با تخصیص نیافتن بودیجه کافی، عملیات نظامی امریکا نیز به خطر افتد.

با این حال به یک دلیل ساده حجم و ارزش مهمات گم‌شده و یا هدر رفته هرگز مشخص نخواهد شد، زیرا سازمان‌های دولتی افغانستان که مسئولیت نظارت روزانه مهمات را داشتند به طور منظم به برق و انترنت دسترسی نداشتند تا این اطلاعات را ثبت کنند.

بنابراین پنتاگون قادر به حسابرسی به ۷۰۲ ملیون دالر هزینه صرف شده برای مهمات در افغانستان نیست.

راپور اخیر جان سپکو همچنین از ثبت و نگهداری ضعیف سوابق و تلاش مقامات افغان برای جلوگیری از ورود به انبار تسلیحات من‌حیث شاخص‌هایی برای احتمال وجود فساد نام برد.

این در حالی است که پیش از این نیز راپور‌هایی مبنی بر فروش تسلیحات نظامی توسط نیروهای امنیتی افغان به طالبان وجود داشته است.

سپکو در راپور جدید خود آورده است که نظارت بر مهمات در افغانستان بسیار محدود است حتی گروه طالبان قوماندانان خود را به خرید سلاح، سوخت و مهمات از عساکر افغان توصیه می‌کنند، زیرا این اقدام هم آسان‌تر و هم ارزان‌تر است.