اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

شیخ نعیم قاسم گفت: حزب الله برای دفاع در صورتی که اسراییل مرتکب هر نوع حماقتی شود، آماده گی دارد.

معاون سرمنشی حزب الله لبنان، تاکید کرد همه نشانه ها حاکی از آن است که رژیم صهیونیستی برای جنگ با حزب الله آماده نیست.

وی در مصاحبه با شبکه المیادین در پاسخ به این سؤال که آیا حزب الله در برابر جنگ احتمالی با اسراییل قرار دارد؟ گفت: همه نشانه ها حاکی از آن است که اسراییل آماده گی جنگ را ندارد، زیرا هر جنگی که اسراییل به راه می اندازد باید یا نتیجه میدانی یا سیاسی به همراه داشته باشد.

وی افزود : حزب الله با آماده گی خود که تاکنون و در هر لحظه آن را حفظ کرده است، برای مقابله با هر چالشی اگر اسراییل بخواهد مرتکب هر نوع حماقتی شود، آماده است. موفقیت در جنگ برای اسراییل تضمین شده نیست و نمی تواند نتیجه سیاسی هم برای این رژیم به همراه داشته باشد.

وی گفت: به همین علت با توجه به برداشت ما از تحولات مختلف، معتقدیم شرایط منطقه اکنون برای جنگ آماده نیست و اسراییل هم برای جنگ آماده نیست. اما همواره تاکید می کنیم حزب الله برای دفاع در صورتی که اسراییل مرتکب هر نوع حماقتی شود، آماده گی دارد.

قاسم در پاسخ به این سؤال که آیا درگیر بودن حزب الله در جنگ سوریه و موضع دولت جدید امریکا به جنگ افروزی اسراییل کمک نمی کند؟ افزود: برداشت ما از مسایل بر اساس سخنان، راپور ها و عملکرد میدانی است که آن را هر لحظه زیر نظر داریم. بر اساس مواردی که جمع آوری کردیم به این نتیجه رسیدیم که اسراییل برای مدتی تلاش کرد فضای چالش طلبیدن و هراس افکنی ایجاد کند، اما زمانی که سرمنشی حزب الله از رئاکتور دیمونا و مخازن امونیاک سخن گفت، تهدیدات اسراییل ساکت شد. این مسئله نشان می دهد تهدیدات اسراییل فقط برای ایجاد فضای روانی در بین اسراییلی ها بود. اما در مورد تحرکات میدانی هم آنها می دانند که تلفات سنگینی خواهند داشت، هر چند که دونالد ترمپ در قدرت باشد. آیا ترمپ می تواند در جنگی که هیچ چشم اندازی ندارد، اشتراک کند.

علاوه بر اینها امریکا فعلا سرگرم اوضاع خودش است، زیرا هنوز سیاست های وضاحت در منطقه تعین نکرده است. به همین علت ما بروز جنگ را بعید می دانیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا توانایی های حزب الله در مقایسه با سال 2006 تغییر کرده است؟ خاطر نشان کرد: حزب الله سال 2006 تفاوت بسیار زیادی با حزب الله 2017 دارد. ما امروز پیشرفت، تجربه، قدرت و نیروی بیشتری در اختیار داریم و توانایی بیشتری برای برنامه ریزی راهبردی و میدانی به دست آورده ایم. توسعه زیادی در توانایی ها و امکانات ما در مقایسه با دشمن ایجاد شده است که این توانایی ها جنبه راهبردی دارد. البته به اینکه راهبردی بودن این توانایی ها مربوط به راکت ها یا مسایل دیگر است، اشاره نمی کنیم. ما به طور معمول از جزئیات امکانات خود سخن نمی گوییم و این مسئله را به صحنه میدانی واگذار می کنیم.

معاون سرمنشی حزب الله لبنان درباره نامه پنج نخست وزیر سابق لبنان ضد حزب الله به شاه اردن من‌حیث رییس اجلاس سران اتحادیه عرب گفت: مضمون این نامه مربوط به گذشته و نه الان است. لبنان اکنون رییس جمهوری به نام میشل عون دارد. به نظر می رسد این نامه را از آرشیو درآورده اند، زیرا در واقع نماینده کشور لبنان شخص رییس جمهور است و او در اجلاس اردن موضع لبنان را بیان کرد. هر موضع گیری دیگری هیچ جایی ندارد. من فکر نمی کنم این نامه تاثیری در اوضاع فعلی داشته باشد.

قاسم در پاسخ به این سؤال که آیا اگر اسراییل اقدامی ضد لبنان انجام دهد، حزب الله آن را تعرض به خود محسوب خواهد کرد؟ افزود: سخنان مقامات اسراییلی درباره اقدام ضد لبنان، در طول سال های گذشته پیش از سخنان میشل عون در حمایت از حزب الله هم بیان می شد. به همین علت، این بهانه جدید هیچ نتیجه ای ندارد. آنها این موضع گیری را یکی از عبرت های جنگ ژوئیه برای خود می دانند.

معاون سرمنشی حزب الله لبنان تاکید کرد: ما به همه لبنان توجه داریم و تفاوتی بین محلی که در آن حضور داریم و محلی که در آن در لبنان حضور نداریم، قایل نیستیم. تعرض به لبنان مورد توجه ما خواهد بود و ممکن است باعث واکنش واقعی ضد اسراییل شود و این رژیم از این مسئله آگاهی دارد. در برابر هر حادثه ای واکنش مناسبی داریم. از نظر ما میشل عون، رییس جمهوری لبنان است که موضع ملی و جامع را بیان می کند و ما به او اطمینان داریم. بنابراین معتقدیم اقدامات و سخنان میشل عون، بخش جدایی ناپذیر از حمایت از لبنان است. او می داند که قدرت لبنان در ارتش، ملت و مقاومت است.