اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محترم غلام فاروق وردک وزیر معارف دولت کرزی در نشستی با شوراهای اجتماعی در کابل اعلام کرد که وزارتخانه ی تحت امرش در 13 سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است.

 

به نحوی که سیزده سال پیش مجموع دانش آموزان در افغانستان کمتر از یک میلیون نفر بود، اما هم‎اکنون بیش از 11.5 میلیون دانش آموز در مدارس کشور در حال فراگیری دانش هستند.

 

وی نبود بودجه را بزرگترین مشکل وزارتخانه معارف اعلام کرد و گفت اما به لطف تلاشهای ما در این وزارتخانه که 13 سال پیش با حدود 25 میلیون دالر نظام آموزشی کشور حمایت می‎شد، اما این آمار هم‎اکنون به 125 میلیون دالر با کمک بانک جهانی رسیده است.

 

جناب وردک افزود: (در این سیزده سال که توفیق خدمت نشد اما) از این پس قرار است مدارس کشور توسط شوراهای اجتماعی نظارت شود تا سبب بهبود نظام آموزشی گردد. این وزارت تلاش دارد تا مسوولیت شوراهای اجتماعی را بیشتر کرده و در تمام موارد آموزشی نقش نظارتی آن‎ها را گسترش دهد.

 

اما ایشان هیچ اشاره ای به این سوال نکرد که چرا در این چند سالی که این وزارتخانه در اختیار شما بود هیچ اقدام مفیدی در راستای بهبود کیفیت آموزش و ارتقا نظام تحصیلی کشور انجام ندادید؟ چرا هیچ اشاره ای به مدارس آموزشی دولتی که در بسیاری از ولایات به دلایل نامعلوم تعطیل است، نکردید؟

 

چرا اشاره ای به سطح قناعت خود نمی کنید که اگر شما به عنوان وزیر معارف قناعت داشتی و تمام مدت نقش همه کاره رییس جمهور کرزی را بازی نمی کردی و یک تنه همه ی کارهای ارگ را به پیش نمی بردی، قطعا به مسوولیتهای خود در وزارت معارف بهتر می رسیدی.

 

متاسفانه وزارت معارف کشور در دوران تصدی جناب کرزی، هیچگاهی وزیر حرفه ای و لایقی را بخود ندید زیرا رییس جمهور نگرش سیاسی گونه ای به این وزارتخانه کاملا غیر سیاسی داشت. وزارتخانه ای که به هیچ عنوان نباید هیچ فرد سیاسی بر آن سیطره و تفوق داشته با دیدگاه های سیاسی خاص از منظر قومیتی خاص بدان نگریسته شد.

 

وردک صاحب هم تا توانست با باندبازی و پارتی بازی دوستان خود و تیم همیشگی اش را در این وزارت جابجا کند و اکنون هر سر خود را بالا بگیرد و بگوید جا دارد تا از من نیز مانند کرزی صاحب بخاطر این همه خدمت تقدیر شود. در حالی که اوضاع مدارس کشور گویا عملکرد مثبت و منفی ایشان و همکارانش در این وزارتخانه ی حیاتی می باشد.

 

هرچند بد نیست در این روزها که بهانه های مختلف به همگان مدال افتخار و لوح تقدیر و جایزه خدمت می دهند، افرادی چون جناب وردک را نیز از قلم نیندازند تا خدای ناکرده ملت مدیون این افراد دلسوز و متدین و خدمتگزار نباشند.

 

 

موضوع : اخبار