اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در اکتبر سال گذشته زمانی که نیروهای امنیتی افغانستان لطف الله محسود یکی از فرماندهان طالبان را برای تحقیقات بیشتر به‌ منظور دسترسی به اطلاعاتش به کابل منتقل می‌کردند نیروهای ویژه آمریکایی در ولایت «لوگر» موتر حامل وی را متوقف نموده و محسود را با استفاده از زور در اختیار گرفتند. مشاور امنیت ملی وقت اعتراض شدیدی کرد اما دانفورد فرمانده وقت نیروهای آمریکایی به رییس ‌جمهور افغانستان گفت: به دلیل این که محسود دستانش به خون شهروندان آمریکایی آلوده است نمی‌توانیم وی را به شما تحویل دهیم.

گفته می شود این عمل آمریکایی‌ها نقض قانون اساسی افغانستان است و تحویل این رهبر طالبان به پاکستان در پی سفرهای مقام های ارشد نظامی پاکستان به آمریکا و در راستای توافقات میان آمریکا و پاکستان انجام شده است.

 

احمد سعیدی می گوید افراد مهمتری از لطف الله محسود در میان افراد تحویل داده شده بودند: این تنها لطف الله محسود نیست که تحویل داده شده است بلکه دو نفر دیگر که از این فرد مهمتر بودند به نامهای عزیز عرفات و دیگری محمد جعفر در یک روز با لطف الله محسود تحویل داده شده اند. عزیز عرفات کسی است که به خاطر وی والی لوگر کشته شد، ابتدا والی لوگر وی را دستگیر کرده بود و سپس به خاطر رهایی این فرد حادثه ای رخ داد که در این حادثه والی لوگر کشته شد.

 

این آگاه امور سیاسی پیرامون تحویل لطف الله محسود به آمریکایی ها افزود: هنگامی که لطف الله محسود در لوگر به چنگ ماموران امنیتی افغانستان افتاد نیروهای آمریکایی آن را از چنگ نیروهای ما درآوردند. چندی قبل هم عزیزعرفات را از نیروهای ما گرفتند. فرد دیگری به نام اسلام پور که همراه آنها بود هنوز به پاکستان تحویل داده نشده است که به زودی به آنها تسلیم می شود. لطف الله محسود به نحوی با دولت افغانستان همکاری داشته است. علاوه بر این با آمریکایی ها نیز به طور غیر مستقیم همکاری داشته است.

 

وی عکس العمل دولت افغانستان در قبال این موضوع را اینگونه بیان داشت: سخنگوی رییس جمهور گفته است که ما از تسلیم لطف الله محسود آگاهی نداریم. این حرفی دروغ است. این افراد از طریق کابل توسط موتر به ترخم برده شدند، دولت افغانستان هم باخبر است. این کار قطعاً بدون تفاهم دولت صورت نگرفته است. در زمان حامد کرزی آمریکایی ها لطف الله محسود را از نیروهای امنیتی کشور به زور گرفتند. حکومت افغانستان از زندانی شدن آنها در بگرام در جریان بود.

 

سعیدی، حامد کرزی را مقاوم تر صبور تر از اشرف دانسته عنوان کرد: اگر حامد کرزی در حال حاضر رییس جمهور می بود حاضر نمی شد لطف الله محسود را بدون قید و شرط به پاکستانی ها تسلیم کند. این فرد یکی از افراد حلقه ای است که نفر اصلی آن بیت الله محسود از گوانتانامو رها شد. حکیم الله محسود مفتی ولی رحمان و سپس قاری حسین و بعد از آن لطف الله محسود از افراد این حلقه است. اینها کسانی بودند که علاوه بر اینکه به منافع افغانستان ضربه می زدند دو چندان به منافع پاکستان نیز ضربه می زدند. گفته می شود اینها به نحوی نوعی همکاری با دولت افغانستان دارند.

 

وی با متهم کردن دولت افغانستان در آگاهی از سپردن لطف الله محسود به پاکستان گفت: سپردن این اشخاص به پاکستان از طریق آمریکایی ها که بدون شک دولت افغانستان هم در جریان است. از یک طرف می تواند رابطه ی هند و افغانستان را خدشه دار بسازد. بدون شک لطف الله روابطی غیر مستقیم با هندوستان هم دارد.

 

این دیپلومات پیشین در پاکستان حاکمیت موجود را بی کفایت دانسته اضافه کرد: تحویل لطف الله محسود به پاکستان نشان از بی کفایتی حاکمیت موجود در صورت خبر نداشتن از موضوع است. بعد از این هر طالبی که می خواست با دولت افغانستان همکاری کند با تسلیم کردن لطف الله محسود منصرف می شود. دیگر کسی از آنها تسلیم نمی شود چرا که در این صورت دولت افغانستان آنها را دو دسته تحویل می دهد. ما محبوسانی داریم که همه طالب افغان در پاکستان هستند هیچ گاه دولت پاکستان آنها را به ما تسلیم نکرده اند. باز هم به یقین می دانم که دولت افغانستان با همکاری آمریکایی ها لطف الله محسود را به پاکستان تحویل داده اند تا نوعی خوش خدمتی کرده باشند.

 

سعیدی در ارتباط با این گونه حرکتهای شتابزده حکومت گفت: حکومت وحدت ملی جوان و بی تجربه است. حرکت هایی که در سیاست خارجی در این اواخر انجام می شود معقولیت ندارد. این حرکت ها می تواند ما را قربانی رقابتهای منطقه و فرامنطقه کند. افغانستان همین لحظه به سمت قربانی شدن برای کشورهای منطقه می رود. یعنی هندوستان این امتیازی را که حکومت ما به پاکستان داده هرگز تحمل نمی کند و نیروهای امنیتی ما که مصروف کار بودند و امثال لطف الله محسود را به دولت تحویل می دادند می توانند با چالش مواجه شوند و بی انگیزه شوند، در نتیجه انتحار و انفجار بیشتری صورت می گیرد. آمریکا با افغانستان بازی خاینانه ای کرد و دولت افغانستان هم از آن استقبال نمود. سیاست بسیار خامی بود و بسیار جای تاسف دارد.

 

وی با توجه به وابستگی بیش از حد دولت جدید به آمریکای ها افرود: امتیاز و ارزشی را که حکومت وحدت ملی به آمریکایی ها می دهد و این تسلیم طلبی هایی که به آنها می کند، هیچ گاه حامدکرزی نداشته است. حکومت وحدت ملی بر این عقیده است که بدون آمریکایی ها شاید زندگی ما همه جانبه نباشد. با این کارها دولت وحدت ملی دو راه دارد یا به مردم افغانستان تکیه کند و یا خود را تماماً به آمریکایی ها بسپرد. با شیوه ی اول باید ما مردم را با خود داشته باشیم، ملت را با خود داشته باشیم، از احوال مردم آگاهی داشته باشیم، هر چقدر که ما به آمریکایی ها اعتماد کنیم بازهم باید حاکمیت ما استقلال داشته باشد. با این کاری که انجام شد به زودی خواهیم دید که پاکستانی ها اسرار زیادی درباره ی افغانستان از لطف الله محسود و همکارانش به دست می آورند.

حکومت افغانستان پس از این تعداد دیگری را هم به پاکستان تسلیم می کند و تعداد دیگری هم از گوانتانامو تبادل می شود و این جنجالهای دیگری را هم پشت سرش خواهد داشت.

 

 

موضوع : اخبار