اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

احتمالا کمتر از دو سه روز دیگر دوران حکومت سیزده ساله ی حامد کرزی تمام می شود و همه در این فکر هستند که وی بعد از اتمام دوران ریاست جمهوری اش به کجا می رود.

 

اگر در مرکز کابل چند دقیقه پیاده‌روی کنید تا از دفتر پرزرق و برق ریاست جمهوری افغانستان به محل اقامت جدید و ساختمان‌ یک دفتر برسید، می‌شود محل سکونت رییس جمهور سابق کشور یعنی جناب حامد کرزی.

 

در واقع محل سکونت کرزی صاحب چسبیده به ارگ ریاست جمهوری ساخته شد. در حاشیه زمین‌های بزرگ ارگ ریاست جمهوری با دیوارهای امنیتی گسترده، سیم‌های خاردار، برج‌های دیده‌بانی و سربازان‌ مسلح به کلاشنیکف.

 

اما روز گذشته که کار ساخت این عمارت به پایان رسید، رییس جمهور کرزی در اقدامی بشردوستانه و خیرخواهانه! اعلام کرد در خانه ای که برای دوران بازنشستگی اش در ارگ ساخته شده، زندگی نخواهد کرد و این خانه به مهمانخانه ارگ اختصاص خواهد داشت.

 

به گفته سخنگوی کرزی، رییس جمهور این خانه را برای یک زندگی عادی چون مردم دیگر کشور، مناسب ندیده و خواسته که از آن برای پذیرایی از مهمانان ریاست جمهوری استفاده شود. (احسنت به این رییس جمهور ساده زیست و مردم دوست)

 

هرچند به دلایل امنیتی، اعلام نشده که کرزی پس از ختم کارش، در کجا زندگی خواهد کرد، اما گذشتن از چنین عمارت بزرگی که به کاخ شاهان شبیه است تا منزل مسکونی کار بزرگی است.

 

کرزی در سن 56 سالگی، همچنان اولویت سیاسی خود را دارد و می‌گوید نمی‌تواند از سخن گفتن درباره منافع کشور دست بردارد به همین دلیل می خواهد به رییس جمهور آینده کمک کند و برایش یک گوش شنوا باشد.

 

سخنگوی کرزی در پاسخ به سوالاتی درباره برنامه‌های بازنشستگی رییس جمهور می‌گوید: اگر از او بخواهند تا مشاوره دهد، او آماده کمک است. او در خدمت مردمش است. رییس جمهوری پیشتر پیشنهادهای معتبر بین‌المللی را نپذیرفته و ترجیح می‌دهد تا در افغانستان بماند.

 

کرزی در جریان دوران ریاست جمهوری‌اش با بیش از 40 کشور غربی مراوده داشته و الفبای سیاست هر یک را می‌داند به ویژه آمریکا. لذا این منطقی است که وی به دنبال خستگی درکردن و کناره‌گیری از سیاست نباشد، بلکه آغاز دوران بازنشستگی به وی آزادی بیشتری می‌دهد و می‌تواند آزادی بیان خود را بازیابد بیش از آنچه که امروز دارد.

 

برخی از تحلیلگران نیز بر این باور هستند که کرزی به گونه‌ای موضع‌گیری کرده که در بازی سیاست باقی بماند. در واقع وی به صورت موفقیت‌آمیزی از طریق متحدان مختلف و برای موفقیت خود و پویایی انتخاباتی آن‌ها همکاری کرده است. بنابراین او همچنان فردی موثر است و میزان این نفوذ و تاثیر به روابط شخصی او بستگی دارد.

 

عبدالله و غنی هر دو به کرزی پیشنهاد کرده‌اند که سمت مشاور را در تیم دولتی‌شان برعهده بگیرد. به همین دلیل کرزی جایگاه ویژه‌ای در دولت بعدی افغانستان خواهد داشت و رییس جمهور جدید به دنبال مشورت گرفتن از او در سیاست‌های داخلی، سیاست خارجی و مذاکرات صلح خواهد بود.

 

عده ای نیز گمان می‌کنند که کرزی با کناره‌گیری از سمت‌ ریاست جمهوری همانند ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش عمل می‌کند و همچنان می‌خواهد در پشت صحنه به هنرنمایی خود در عرصه سیاست در کالبد دولتی جدید ادامه دهد.

 

این موضوع را نیز باید به این از خودگذشتگی کرزی (البته اگر به جهت ریا و تظاهرسازی نباشد) اضافه کنیم که رییس جمهور ما با دریافت سالیانه حدود هفت هزار دالر لقب کم درآمدترین رییس جمهور جهان را به خود اختصاص داده بود.

 

که این نشان می دهد رییس جمهور کشور ما یکی از پاک ترین و سالم ترین رییس جمهوران جهان است. البته اگر گذر زمان خلاف آن را ثابت نکند.

 

 

موضوع : اخبار