اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سفر اخیر جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا به برخی از کشورهای منطقه توجه رسانه‌های جهان را به خود جلب کرد. این سفرها در حالی انجام شد که دولت دونالد ترمپ در زمان رقابت‌های انتخاباتی و هفته‌های نخست به قدرت رسیدن تأکید بسیاری بر تمرکز بر داخل امریکا و کاهش مصارف نظامی این کشور در جهان بیرون داشت.

ترمپ بارها کشورهای اروپایی را به لزوم پرداخت هزینه بیشتر ناتو برای تأمین امنیت فراخوانده بود. مواضع وی در رابطه با کشورهای عربی نیز به‌ صورت آشکارا به تلاش بیشتر این کشورها برای تأمین امنیت خود تأکید داشت. حال سفر وزیر دفاع امریکا به منطقه حامل چه پیام‌هایی است؟

برتری جایگاه تیم امنیتی و استخباراتی یکی از مهم‌ترین اماره‌های رویکرد دولت جدید امریکا است. حمله راکتی به سوریه نیز می‌تواند در قالب سیاست جدید واشنگتن تعبیر شود. دولت امریکا که پیش‌ از این حمله به نقش مردم سوریه در تعین سرنوشت خود تأکید داشت، در اقدامی شتاب‌زده پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را مورد حمله راکتی قرار داد.

حمله به مواضع داعش در افغانستان نیز اماره دیگری از رویکرد جدید ایالات‌متحده امریکا در قبال کشورهای منطقه محسوب می­‌شود­. همچنین تنش آلود شدن مناسبات واشنگتن و مسکو این رویکرد واشنگتن در کشورهای منطقه را به اثبات می‌رساند. بر این اساس آیا سفر ماتیس، وزیر دفاع امریکا به کشورهای منطقه نیز تکه دیگری از پازل استراتیژی جدید سیاست خارجی ایالات‌متحده امریکا محسوب می‌شود؟

نکات گفته‌ شده نشان می‌دهد دولت ترمپ از درون‌گرایی ناسیونالیستی به‌ سوی مداخله‌گرایی انترناسیونالیسم حرکت کرده است. در واقع بسیاری از مواضع کنونی ترمپ در مقایسه با مواضع دوران رقابت‌های انتخاباتی متفاوت شده است. تأثیر شورای امنیت ملی امریکا بر تصمیمات ترمپ می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل این تغییر مواضع به شمار آید.

به نظر می‌رسد پروگرام اصلی سفر اخیر مک مستر، مشاور امنیت ملی ترمپ به افغانستان و پاکستان و سفر منطقوی وزیر دفاع امریکا در راستای پیاده ساختن استراتیژی جدید ایالات‌متحده در کشورهای منطقه بوده است. بر این اساس نظامیان در این استراتیژی حضور جدی دارند.

اگرچه اقدامات امریکا در منطقه می‌تواند اهداف فرعی دیگری چون مدیریت مواضع رقبا داشته باشد؛ اما به نظر می‌رسد ساختار سیاسی و اطلاعاتی امریکا رفتارهای ترمپ را در چوکات تصمیمات نهادهای تأثیرگذار تنظیم کرده است.

دخالت دولت ترمپ در کشورهای منطقه در حالی صورت می‌پذیرد که این موضوع با مواضع پیشین ترمپ در تناقض است. افزایش بیش‌ازپیش تغییر مواضع رییس‌ جمهور امریکا نسبت به دوران انتخاباتی واقعیت مهمی را در کشور مدعی لیبرال دموکراسی به نمایش خواهد گذاشت. بر این اساس به قدرت رسیدن احزاب جمهوری‌خواه یا دموکرات تأثیر چندانی بر روند کلی حاکم بر ایالات‌متحده امریکا ندارد.

در مجموع می‌توان گفت که سفر منطقوی ماتیس، وزیر دفاع امریکا اماره‌ای مهم از استراتیژی جدید ایالات‌متحده امریکا در کشورهای منطقه است. شواهد موجود نشان می‌دهد که نظامیان جایگاه ویژه­‌ای در این استراتیژی دارند. تداوم چنین روندی باعث خواهد شد که نهادهای استخباراتی و امنیتی امریکا تأثیرات بیشتری بر تصمیم‌گیری‌های ترمپ داشته باشند. این موضوع برخلاف مواضع پیشین ترمپ موجب دخالت بیشتر واشنگتن در کشورهای منطقه می‌شود.