اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اردوغان

 

شرایط بحرانی ترکیه روز به روز بحرانی تر و خون انسان های بی گناه ریخته می شود. چشمان مادران این سرزمین همچنین گریان است و وعده های دروغین حزب حاکم تبدیل به رویا شده است. انفجار بی سابقه دهم اکتبر که با کشته و زخمی شدن بیش از 300 نفر همراه بوده است، شرایط بحرانی این کشور را به تصویر می کشد. هر گروهی که مسئولیت این بمبگذاری را بر عهده گیرد، اهمیت چندانی ندارد؛ چرا که مهم این جا است که ترکیه امروز به یک حالت بحرانی رسیده است که حاکمان آن توانایی حل آن را ندارند. در این نوشتار خواهیم کوشید تا در مورد بمب گذاری دهم اکتبر، واکنش ها و تاثیرات آن سخن به میان آوریم.1- خونین ترین انفجار انفجار دهم اکتبر در حالی روی داد که ترکیه در آتش درگیری بین دولت این کشور و حزب کارگران کردستان ترکیه می سوزد. عاملان این حادثه مهم نیست که از اعضای داعش، حزب کارگران کردستان یا ملی گرایان ترک باشد؛ چرا که وضعیت به وجود آمده فعلی چنان پرآشوب است که چنین انفجارهایی بزرگی برای مردمان این سرزمین عادی شده است.

 

مشاهده و دانلود فیلم لحظه انفجار

ضروری است که توضیحی در مورد وضعیت فعلی ترکیه به اختصار داده شود تا درک درستی از حالت آشفته ترکیه به دست آید. ترکیه از پنج ماه پیش وارد عرصه خطرناکی شده است که منافع یک سلطان در میان است؛ سلطانی که منافع خویش را بر جان مردم این سرزمین ترجیح داده است و با قدرت طلبی فزاینده، منجر به ایجاد وضعیت بحرانی در این کشور شده است.

 

حکومت موقت

کشته شدن بیش از دو هزار انسان بی گناه محصول این خودخواهی ها بوده است. اردوغان چرا به نتیجه انتخابات هفتم ژوئن رضایت نداد و مانع از تشکیل دولت ائتلافی شد؟ چه عاملی باعث شد که درگیری های بین حزب کارگران کردستان و حزب حاکم آغاز شود؟ اردوغان در بازه نود روزه تا انتخابات زودهنگام یکم نوامبر به دنبال چه اهدافی است؟ آیا اهداف اردوغان در این بازه محقق شده است؟

 

پاسخ به این سوالات بسیاری از واقعیات را روشن خواهد کرد. در طول این نوشتار به این مسائل خواهیم پرداخت اما در این بخش به تشابهات این انفجار با انفجارهای چند ماه اخیر می پردازیم. انفجار 5 ژوئن در دیاربکر و انفجار 20 جولای در سوروچ از جمله این انفجارها بودند. انفجار پنجم ژوئن که در میتینگ حزب دموکراتیک خلق ها روی داد، منجر شد که آرای این حزب افزایش یابد. این موضوع مورد تایید «احسان آکتاش» رئیس GENAR شرکت نظر سنجی معتبر ترکیه نیز می باشد.

 

انفجار 20 جولای در سوروچ نیز مقدمه درگیری ها علیه حزب کارگران کردستان را مهیا ساخت و با دست به سلاح شدن این گروه، دولت مواضع این حزب را بمباران کرد.

 

تشابه انفجار آنکارا با انفجارهای پیشین

انفجار اخیر آنکارا نیز از این حیث که در ایام نزدیک به انتخابات یکم نوامبر انجام می شود، شباهت نزدیکی به انفجار 5 ژوئن دارد. با این انفجار حس انتقام از حزب حاکم بین کردها بیشتر شده است؛ چرا که تجمع فعالان کارگری و طرفدار کرد ها را مورد هدف قرار داد؛ لذا می توان ادعا کرد که نتیجه ای که از این انفجار حاصل خواهد شد، شباهت نزدیکی با نتایج دو انفجار قبلی خواهد داشت.

 

2- واکنش احزاب

بعد از انفجار آنکارا همه احزاب ترکیه علیه حزب حاکم ترکیه واکنش نشان دادند. دولت باغچلی، رئیس حزب حرکت ملی ترکیه ضعف اطلاعاتی %D

موضوع : اخبار