اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سخنگویان دولت راجع به دشمنان افغانستان حرفهای عکس العملی دارند. دولت در سطح افغانستان و منطقه استراتژی پیشگیرانه ای ندارد. انگار منتظر است که دشمن به دروازه های ارگ برسد تا عمل کند.

با وجود اینکه گروههای داعشی در بسیاری از شهرهای افغانستان لانه گزیده اند و مشغول جمع آوری نیرو هستند اما دولت افغانستان همچنان بی هیچ گونه اقدامی علیه آنان روزگار می گذراند و خطر داعش دست کم گرفته می شود. چرا حکومت در مقابل این گروه های دهشت افکن کاری نمی کند؟ آیا پندار این است که این گروه ها برای کشور خطرساز نیستند؟

 

احمد سعیدی آگاه امور سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: حکومت افغانستان داعش را نادیده می گیرد و کوشش نمی کند که اقدامی انجام دهد. این عاقلانه و منطقی نیست. کشورهایی که در افغانستان جنگ نیابتی می کنند تلاش دارند که گروه های مخالفان را به دسته های مختلف تقسیم کنند. مثلاً دسته ملاعمر، دسته حقانی، دسته حکمیم الله مسعود و … تا اگر یکی از این دسته ها تسلیم شوند و به صلح بپیوندند دسته های دیگر آماده باشند.

 

وی داعش را شکل دیگری از طالبان می داند و می گوید: حالا پاکستان و دیگر کشورهای دخیل در ایجاد این گروهها می دانند که گروههای طالبان در منطقه ضعیف شده اند و امکان دارد که بیشتر آنها در قطر و جاهای دیگر آماده مذاکره شوند. پس باید سناریوی دیگری ریخته شود که همان داعش است. آنها به افغانستان می گویند که داعش گروه دیگری است. سخنگویان دولت راجع به دشمنان افغانستان حرف های عکس العملی دارند. دولت در سطح افغانستان و منطقه استراتژی پیشگیرانه ای ندارد. انگار منتظر است که دشمن به دروازه های ارگ برسد تا عمل کند.

 

سعیدی افزود: گروه های داعش در فراه، قندوز، بدخشان و در شمال و میمنه وجود دارند. آنها در حال حاضر مشغول بیعت گرفتن از گروه های دیگر هستند تا نیروهای خود را تکمیل کنند. تا پایان زمستان جنگی به راه نمی اندازند و فعلاً با دولت افغانستان هم مقابله نمی کنند تا هنگامی که موقع آن فرا برسد و نه تنها به کشور افغانستان بلکه به بسیاری از کشورهای همسایه حمله می کنند.

 

این آگاه سیاسی به مردم آماده باش برای مقابله ای نزدیک با گروه های داعشی داد و عنوان کرد: دولت وعده داده بود که ما برای کشور طرح های استراتژیکی امنیتی داریم اما این وعده نیز مانند دیگرحرف ها، وعده های سرخرمن بود. سال آینده خطر داعش بسیار جدی و کشنده است. مردم مسلمان افغانستان باید برای دفاع آماده باشند. این حاکمیت مانند مشروعیت انتخابات زیر سوال است. بنابراین مشروعیت رییس جمهور از آرای مردم نبوده است و رییس اجرایی هم جایگاه قانونی ندارد، این حکومت نمی تواند از استقلال و ارزشهای مردم افغانستان دفاع کند پس مردم خود باید وارد صحنه شوند و ارزشهای خود را حفظ کنند.

 

وی در پایان گفت: هیچ امیدی به حکومت وحدت ملی نیست چرا که این دولت تا شش ماه دیگر از کشمکش های خود نمی تواند بیرون بیاید. حتی تا شش ماه دیگر کابینه خود را نمی تواند تکمیل کند. تا سال آینده بودجه کافی ندارد. تغییری هم نمی تواند در کمیسیون انتخابات بیاورد. مردم افغانستان خود باید آماده باشند تا از کشور دفاع کنند.