اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در حالیکه رییس جمهور غنی در نشست امنیتی در مونیخ آلمان، علت جنگ در افغانستان رابه مناقشات و تنش های جهانی و منطقه ای پیوند می دهد اما فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان، از ناتوانی ها در رهبری نیروهای دولتی افغانستان انتقاد دارد. رییس جمهور غنی می گوید که درگیری ها در افغانستان جنگ داخلی نیست. بلکه القاعده، داعش و طالبان پاکستان این تهدید ها را متوجه افغانستان ساخته اند اما اشرف غنی در این سخنرانی اش نامی از طالبان نمی برد. جنرال کمپل به طالبان هشدار می دهد که از راه نظامی و جنگ به جایی در افغانستان نمی رسند زیرا نیروهای آمریکایی برای مدتی نامعلوم در افغانستان باقی خواهند ماند.

عبدالحفیظ منصور، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: حرف کلی رییس جمهور افغانستان حرفی تازه نیست. این حرفی تکراری است که بسیاری از سیاست مدران ما همیشه تقصیر اوضاع کشور رابه گردن کشورهای خارجی انداخته اند. ممکن است این اظهارات و طرز دیدگاه درست باشد اما باید بررسی کرد که کدام خارجی ها هستند که این ناامنی ها را در کشور به وجود می آورند.

وی، سیاست آمریکا را ضد تروریزم نمی داند و می گوید: نکته ای را که رییس جمهور افغانستان نگفته است، این است که هنوز سیاست آمریکا در قبال گروه هایی مانند طالبان، القاعده و داعش چندان روشن نیست. گذشته از اینکه آمریکایی ها در افغانستان بوده اند، درعراق و سوریه نیز حضور پیدا کرده اند. این مساله در اذهان عمومی و در اذهان جامعه بین المللی القا شده است که آمریکا به هر جا که می رود این گروه های تروریستی هم پیدا می شود. آمریکا هنوز در خصوص این مساله جوابی نداده است. چطور به هرجایی که می رود نه تنها تروریست سرکوب نمی شود بلکه افزایش پیدا می کند.

منصور، ادامه داد: اگر آمریکا سیاستی ضدتروریزم داشت، راههای ساده و زیادی برای مبارزه با آن وجود داشت، اگر آمریکا در این راستا قاطع بود می توانست بر پاکستان فشار وارد کند. قطعاً پاکستان نمی تواند در زیر فشار آمریکا تحمل کند که بازهم گروه های تروریستی را حمایت کند. اگر آمریکا در این راستا جدی باشد، می تواند کمکهای خود را به پاکستان قطع کند و بدین ترتیب تمویل تروریست هم کم شود اما آمریکا چنین کاری نمی کند و قصد انجام آن را هم ندارد.

این نماینده مجلس، با بیان اینکه آمریکا برای کمک به تامین امنیت افغانستان به اینجا نیامده است، افزود: افغانستان بعد از ختم تجاوز شوروی از سوی غرب به خصوص آمریکا کاملاً فراموش شد. بعد از اینکه تروریست ها آنها را تهدید کردند و جان هزاران نفرشان را گرفتند، آمریکایی ها برای دفاع از خودش وبرای انتقام گیری، زیر نام مبارزه با تروریزم و افراطی گری به اینجا آمدند. در اینجا آمریکا باید نشان دهد که در امر مبارزه با تروریزمی که خودش ادعا کرده، صادق است یا نیست.

منصور، در خصوص شاهد ادعای عدم وجود اراده آمریکا برای امنیت در افغانستان گفت: اگر ما اردویی ضعیف داریم همین آمریکایی ها بودند که آن را ضعیف کردند. پانزده سال وقت کافی بود که آمریکایی ها با توجه به وعده هایی که داده بودند، اردویی نیرومند برای ما می ساختند، اگر ما سیاستمدارانی ضعیف و دولتی چند پارچه داریم، آمریکایی ها بودند که آن را برای ما به وجود آوردند. آنها بودند که انتخابات اشتباه و سراسر تقلب را به رسمیت شناختند و آن را بر ما تحمیل کردند. اگر ما در حکومت مقام هایی را داریم که گفته می شود با طالب و داعش همکاری می کنند، کسانی هستند که همین آمریکایی ها برگزیده اند تا در برابر داعش و طالب جدی نباشند.

موضوع : اخبار