اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ظاهرا ماجرای ترورهای زنجیره ای جنرال عبدالرشید دوستم پایان ندارد و تقریبا هفته ای یکبار طرح ترور ایشان توسط نیروهای فدایی اش خنثی می شود و الحمدالله مهاجمان انتحاری پیش از انجام نقشه ی شوم خود بازداشت می شوند.

 

این ترورهای ساختگی یا واقعی از ابتدای سال جاری و در چهارمین روز نوروز آغاز شد که در آن عاملان انتحاری قصد داشتند جنرال صاحب که برای تماشای مسابقات بزکشی در شهر شبرغان به مرکز جوزجان رفته بود را با جاسازی بمب در زین اسب، مورد حمله قرار دهند که پیش از رسیدن به هدف شناسایی و بازداشت شدند.

 

پس از آن یک لیست محرمانه از سوی آی اس آی پاکستان نشر شد که در آن آمده بود سازمان استخبارات پاکستان قصد ترور شخیصت های مبارز و سران مجاهدین و نظامیان حکومت افغانستان را دارد که در راس این لیست جناب عبدالرشید دوستم قرار داشت.

 

سپس جنرال دوستم خبر از تشکیل ارتش 20 هزار نفر دوستمی داد تا طالبان را کشور بیرون سازد البته با اجازه ی رییس جمهور. اما پس از آنکه اشرف غنی به وی اجازه تشکیلات امنیتی موازی با ارتش ملی را نداد، وی شخصا به فاریاب رفت و طالبان را تهدید کرد که اگر مثل بچه آدم تسلیم شدید که خوب و در غیر آن سرتان از من و مالتان از بیت المال.

 

هرچند طالبان که در سال 2002 زور جنرال دوستم را دیده بودند، دیگر این بار نه تسلیم شدند و نه فرار کردند بلکه ایستاده اند و با نیروهای جنرال صاحب می جنگند و هفته ای یکبار هم قصد ترورش را دارند.

 

کاروان موترهای جنرال دوستم چهار روز پیش یکبار مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت که 10 تن از مهاجمان در این حمله کشته و 15 نفر دیگر بازداشت شدند و امروز یکبار دیگر طرح ترور عبدالرشید خان ناکام ماند.

 

نزدیکان جنرال در این باره گفته اند که 3 مهاجم انتحاری پیش از رسیدن به هدف توسط محافظان دستگیر شدند و مشخص شده که طرح ترور جنرال دوستم قرار بود در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب به مرحله اجرا گذاشته شود، اما مهاجمان پیش از آن که بتوانند خود را به وی برسانند و مواد انفجاری همراه خود را منفجر کنند، بازداشت شدند.

 

تصاویر این مهاجمان نیز در صفحه اجتماعی جنرال دوستم منتشر شده و آمده است که این نیروها از یک ماه پیش برای این ترور آماده شده اند اما هیچ توضیح داده نشده که این افراد در کجا آموزش دیده اند.

 

این ترورهای بی حاصل ( به لطف خدا) روشنگر دو مطلب است. یا اینکه واقعا جنرال دوستم به شدت برای طالبان و پاکستان حایز اهمیت است که اینگونه به دنبال ترور وی هستند، یا اینکه نزدیکان جنرال صاحب به دنبال کلان تر کردن شخصیت ایشان می باشند.

 

چرا که مدتها است گفته می شود محترم عبدالرشید دوستم که سمت جنرالی را یدک می کشد به دنبال مارشال شدن است و توقع دارد تا پس از مرحوم فهیم، سمت مارشالی به ایشان تنفیذ گردد به همین دلیل هم در برابر بسیاری از اختلافاتش با اشرف غنی مهر سکوت به لب زده است.

 

 

موضوع : اخبار