اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنرال متقاعد اردوی رژیم صهیونیستی با اشاره به رواج افراط گرایی در بین جوانان سعودی گفت، این گرایش‌ها آنان را به صف گروههای افراطی ملحق کرده که برخی از آنان پیش از هرچیز به دنبال انقلاب در داخل عربستان سعودی هستند.

به راپور روزنامه رای الیوم، شائول ینای خاورشناس و جنرال متقاعد اردوی اسراییل در سخنرانی خود در پوهنتون تل آویو تحت عنوان خاندان حاکم سعودی با آتش بازی می کنند، گفت، جامعه سعودی در سه دهه گذشته دو گام متناقض اتخاذ کرد: نوگرایی و افراط گرایی.

به عقیده او عربستان امروز از طریق کسانی که در غرب تحصیل کرده اند و به دلیل نقش وسایل ارتباط جمعی، بیش از گذشته به سمت جهانی شدن در حرکت است اما مشکل این است که نوگرایی طبق الگوی غربی با سنت های قبیله ای و پدرسالارانه جامعه سعودی تناقض دارد.

از سوی دیگر جوانان با گرایش به ارزش های دنیای معاصر، مخالفت خود را با سیاست محافظه کارانه عربستان از جمله ارزش های قبیله ای و یا در برخی موارد علیه خاندان حاکم ابراز می کنند از همین رو توان نظام پادشاهی برای مدیریت موفق کشور بیش ازپیش در معرض شک و تردید قرار دارد.

اما گام دوم، افراط گرایی است زیرا از عربستان من‌حیث بزرگترین صادر کننده اسلام رادیکالی در جهان اهل تسنن یاد می شود چرا که در چند دهه اخیر حدود یک ملیارد دالر برای ترویج اصل وهابیت در بین مسلمان هر نقطه از جهان از جمله دنیای غرب هزینه کرد اما بد اقبالی نظام حاکم عربستان این است که افراط گرایی مذهبی در بین جوانان این کشور در حال توسعه است، از همین رو دهها هزار جوان سعودی به صف گروههای افراطی پیوسته اند که برخی از این گروهها انقلاب در داخل عربستان را پیش از هر نقطه دیگر خواستار هستند.

به نقل از رای الیوم، در مقابل محمد بن نایف ولیعهد و محمد بن سلمان جانشین او واکنش سختگیرانه ای را در پیش گرفته اند که شامل زندان، شلاق و اعدام است و علاوه بر این به منظور مبارزه با افراط گرایی از طلاب و ملا امامان مساجد و نهادهای آموزشی کمک می گیرند.

به عقیده این خاورشناس اسراییلی، این گام ها تا حدودی در مهار خشونت موفق بوده اما نتواسته است بر احساسات و گرایش های جوانان سعودی فایق آید.

موضوع : اخبار