اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دیگر گفتن و شنیدن و نوشتن و خواندن از حملات پاکستان بر مرزهای افغانستان سودی ندارد؛ البته که در گذشته نیز چندان سودی نداشت و همچنان مردم مظلوم شرق کشور ما قربانی حملات نظامی، اقتصادی و سیاسی این همسایه می شوند.

 

به ویژه پس از سخنان تند هفته گذشته رهبران کابل، مبنی بر دست داشتن پاکستان در حملات اخیر این تجاوزها و خیانتها وارد مرحله‌یی تازه شده است که با شناختی که از پاکستان داریم احتمالا در روزهای آینده، ابعاد گسترده‌تری خواهد یافت.

 

پاکستانی ها در اولین اقدام بورس‌های تحصیلی اسلام‌آباد به دانشجویان افغانستانی را به حالت تعلیق درآوردند که در مقابل این عمل، صنف واردکنندگان دارو واردات داروی پاکستان را تحریم کردند تا به این طریق نشان دهند که مردم هم می توانند از موضع گیری جدی دولت وحدت ملی حمایت کنند ولی خبری از تصمیم گیری اساسی از سوی اشرف غنی و عبدالله مطرح نشد.

 

پاکستان در اقدام بعدی خود محدودیت های فراوانی را در ترانزیت کالا به افغانستان انجام داد تا انتقال کالا از هند به کشور ما از طریق بندر واگا (WAGA) یکبار دیگر به بزرگ‌ترین مانع گسترش حجم تجارت میان هند و افغانستان تبدیل شود. از جمله این مشکلات ندادن اجازه دسترسی به کانتینرهای افغانستان برای تردد به هند است که جناب اشرف غنی به وزرای تجارت و ترانسپورت دستور داده تا در این باره تحقیق کنند که البته معلوم نیست چه زمانی به نتیجه برسد.

 

تنشهای پاکستان فقط به مسایل تحصیلی و اقتصادی بسنده نشده بلکه این موضوع به صفحات اجتماعی در فضای مجازی نیز رسیده است که در این میان باز هم مردم افغانستان حمایت خود از دولت کابل را اعلام کردند و بارها نوشتند خریداری محصولات پاکستانی به‌ مثابه ریختن پول به جیب تروریست‌ها است و باید جلوی این روند را گرفت. حتی سرای شهزاده کابل، بزرگ‌ترین مرکز مبادله ارزهای خارجی نیز از چهارشنبه گذشته از تبدیل روپیه پاکستانی خودداری کرده است. ولی باز هم خبری از تصمیم جدی دولتمردان کابل نیست.

پیشنهاد بعدی:  تفاهمنامه با پاکستان هیچ سودی ندارد

 

علما نیز که معمولا در افغانستان همیشه ساکت هستند علیه پاکستان اعلام جهاددادند و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (I.S.I) را عامل خونریزی و کشتار مردم افغانستان خواندند تا بلکه اشرف غنی و عبدالله تصمیمی مناسب با این همه جنایت پاکستان بگیرند اما از سوی ارگ کابل فقط تهدیدهای شفاهی صورت گرفت.

 

به هر حال مردم افغانستان اعم از تجار، دانشجویان، علما، فعالان سیاسی و اجتماعی هر کدام به نوبه ی خود نشان دادند که حاضر هستند برای پاسخ به تجاوزهای آشکار پاکستان در امور داخلی افغانستان اقدام جدی نشان دهند ولی ظاهرا دولتمردان کابل قصد ورود به این ماجرا را ندارند یا اینکه اجازه ی دخالت در این امر را از سوی آمریکا دریافت نکرده اند.

 

هرچه باشد این دولت را آمریکا تشکیل داده است و تمامی دستورات ارگ کابل از کاخ سفید تنظیم می شود، قطعا اگر اشرف غنی و عبدالله بخواهند با این همه حمایت مردمی، در مقابل تجاوزهای پاکستانی اقدامی انجام دهند ابتدا باید از ارباب خود آمریکا کسب تکلیف کنند که مطمئنا آمریکاییها نیز هیچگاه کابل را بر اسلام آباد ترجیح نمی دهند.

 

 

موضوع : اخبار