اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دیگر گفتن و شنیدن و نوشتن و خواندن از حملات پاکستان بر مرزهای افغانستان سودی ندارد؛ البته که در گذشته نیز چندان سودی نداشت و همچنان مردم مظلوم شرق کشور ما قربانی حملات نظامی، اقتصادی و سیاسی این همسایه می شوند.

 

به ویژه پس از سخنان تند هفته گذشته رهبران کابل، مبني بر دست داشتن پاكستان در حملات اخير این تجاوزها و خیانتها وارد مرحله‌يي تازه شده است که با شناختی که از پاکستان داریم احتمالا در روزهاي آينده، ابعاد گسترده‌تري خواهد يافت.

 

پاکستانی ها در اولین اقدام بورس‌هاي تحصيلي اسلام‌آباد به دانشجويان افغانستانی را به حالت تعليق درآوردند که در مقابل این عمل، صنف واردكنندگان دارو واردات داروي پاكستان را تحريم كردند تا به این طریق نشان دهند که مردم هم می توانند از موضع گیری جدی دولت وحدت ملی حمایت کنند ولی خبری از تصمیم گیری اساسی از سوی اشرف غنی و عبدالله مطرح نشد.

 

پاکستان در اقدام بعدی خود محدودیت های فراوانی را در ترانزیت کالا به افغانستان انجام داد تا انتقال کالا از هند به کشور ما از طريق بندر واگا (WAGA) یکبار دیگر به بزرگ‌ترين مانع گسترش حجم تجارت ميان هند و افغانستان تبديل شود. از جمله اين مشكلات ندادن اجازه دسترسي به كانتينرهاي افغانستان براي تردد به هند است که جناب اشرف غنی به وزرای تجارت و ترانسپورت دستور داده تا در اين باره تحقيق كنند که البته معلوم نیست چه زمانی به نتیجه برسد.

 

تنشهای پاکستان فقط به مسایل تحصیلی و اقتصادی بسنده نشده بلکه این موضوع به صفحات اجتماعی در فضای مجازی نیز رسیده است که در این میان باز هم مردم افغانستان حمایت خود از دولت کابل را اعلام کردند و بارها نوشتند خريداري محصولات پاكستاني به‌ مثابه ريختن پول به جيب تروريست‌ها است و بايد جلوي اين روند را گرفت. حتی سراي شهزاده كابل، بزرگ‌ترين مركز مبادله ارزهاي خارجي نيز از چهارشنبه گذشته از تبديل روپيه پاكستاني خودداري كرده است. ولی باز هم خبری از تصمیم جدی دولتمردان کابل نیست.

 

علما نیز که معمولا در افغانستان همیشه ساکت هستند علیه پاکستان اعلام جهاددادند و سازمان اطلاعات ارتش پاكستان (I.S.I) را عامل خونريزي و كشتار مردم افغانستان خواندند تا بلکه اشرف غنی و عبدالله تصمیمی مناسب با این همه جنایت پاکستان بگیرند اما از سوی ارگ کابل فقط تهدیدهای شفاهی صورت گرفت.

 

به هر حال مردم افغانستان اعم از تجار، دانشجویان، علما، فعالان سیاسی و اجتماعی هر کدام به نوبه ی خود نشان دادند که حاضر هستند برای پاسخ به تجاوزهای آشکار پاکستان در امور داخلی افغانستان اقدام جدی نشان دهند ولی ظاهرا دولتمردان کابل قصد ورود به این ماجرا را ندارند یا اینکه اجازه ی دخالت در این امر را از سوی آمریکا دریافت نکرده اند.

 

هرچه باشد این دولت را آمریکا تشکیل داده است و تمامی دستورات ارگ کابل از کاخ سفید تنظیم می شود، قطعا اگر اشرف غنی و عبدالله بخواهند با این همه حمایت مردمی، در مقابل تجاوزهای پاکستانی اقدامی انجام دهند ابتدا باید از ارباب خود آمریکا کسب تکلیف کنند که مطمئنا آمریکاییها نیز هیچگاه کابل را بر اسلام آباد ترجیح نمی دهند.

 

 

موضوع : اخبار