اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بگفته یک فعال سیاسی، مردم افغان تهدیدی برای واشینگتن نبوده و هرگز به امریکا حمله نمی‌کنند.

شرپورت‌تایمز در راپوری به نقل از دانارد دوایر فعال سیاسی و استاد پوهنتون در امریکا نوشت: نیروهای امریکایی مدت‌ها است در افغانستان و عراق در حالی به کشتار مردم می‌پردازند که آنها تهدیدی برای واشینگتن نبوده و هرگز به امریکا حمله نمی‌کنند.

این فعال سیاسی معتقد است که طالبان و مردم افغانستان ارتباطی با حمله یازده سِپتِمبر ندارند زیرا جورج‌ بوش رییس‌جمهور سابق امریکا چهار ماه قبل از حمله یازده ستامبر 43 ملیون دالر به طالبان کمک مالی کرده بود.

وی تاکید کرد: هر فردی را که نیروهای امریکایی در افغانستان می‌کشند مصداق جنایت جنگی محسوب می‌شود.

دانارد دوایر گفت: شاید شما بگویید که طالبان اکنون به نظامیان امریکایی در افغانستان حمله می‌کنند اما شما باید یک کشور خارجی بطور مثال چین را در نظر بگیرید که بدون هیچ دلیلی امریکا را بمباردمان کند، دولتی دست‌نشانده را در امریکا ایجاد کرده و توسط نظامیان خود خاک کشور ما را اشغال کند؛ پس از چنین اقداماتی، امریکایی‌ها نیز تلاش خواهند کرد تا نظامیان اشغالگر را بکشند.

وی در ادامه افزود که این وضعیت در افغانستان و عراق نیز صحت دارد زیرا ما با خونسردی به کشورهایی حمله کرده‌ایم که هرگز ما را مورد تهدید قرار نداده‌اند.

این فعال سیاسی امریکایی تاکید کرد: نیروهای ما اشغالگر هستند و باشنده گان میهن‌پرست این کشورها حق دارند تا برای کشتن نظامیان امریکایی تلاش کنند.

وی افزود: این مسئله که چرا نمی‌توانیم این جنگ‌ها را از نگاه آن‌ها ببینیم من را به تعجب وا می‌دارد، اما با این حال ما مشغول به کشتن افراد مسلحی هستیم که به دلیل مقاومت آن‌ها در برابر اشغالگری توسط خود ما بوجود آمده‌اند.

دوایر تصریح کرد که اختصاص 54 ملیارد دالر اضافی برای مصارف سالانه جنگ با حذف پروگرام ناهار متعلمان امریکایی در مکاتب ممکن شده است.

این استاد پوهنتون با انتقاد از جنگ طلبی امریکا به نقل از یک سیاستمدار شوروی سابق گفت: فقدان نان در تمام کشورهای متخاصم نخستین دلیل نارضایتی و خشم توده‌های مردم است، احمقانه بودن جنگ از این زاویه به آن‌ها نمایش داده می‌شود که فراهم سازی ضروریات اساسی زنده گی بخاطر مصارفی که صرف تولید ابزار مرگ می‌شوند ممکن نیست.

وی در ادامه افزود: حتی اگر ما تشنه خونریزی باشیم، از لحاظ مالی تداوم همیشگی جنگ ممکن نیست، استفاده مادر بمب‌ها در افغانستان و فَیْر 59 راکت تاماهاک به سوریه ده‌ها ملیون دالر برای امریکا هزینه داشته است.

این فعال سیاسی امریکا معتقد است که استفاده پنج هزار بم در افغانستان از سوی امریکا که موجب کشته شدن افراد بی‌گناه شده، باعث می‌شود تا افراد بیشتری به نیروهای میهن پرستان (مخالفان مسلح دولت) بپیوندند.

به گفته‌ی دانارد دوایر، امریکا در جنگ افغانستان با وجود هزینه ترلیون‌ها دالری با بن‌بست مواجه شده است پس نظامیان امریکایی نباید قربانی اهداف رؤسای جمهور امریکا شوند که برای اهداف خود جنگ‌ها را آغاز و آن را ادامه می‌دهند.

این فعال سیاسی در انتهای این راپور تاکید کرده است که تنها صلح می‌تواند به جنگ پایان دهد؛ پس نخست باید بمباردمان، اقدامات نظامی و کشتار متوقف شود و در پی آن نیز گفت‌وگوهای صلح و خروج همه نظامیان خارجی از افغانستان صورت بگیرد.