اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دیدار و گفتگو با اعضای جبهه فکر و عمل، فعالان جامعه مدنی، زنان جامعه مدنی، جبهه محاذ ملی اسلامی، حزب افغان ملت، حزب ملت، حزب جبهه ملی نجات، حزب انقلاب اسلامی، حزب حق و عدالت، جمعی از جوانان کشور، شورای علمای کشور، زنان نخبه افغانستان، سفرای اتحادیه اروپا، تاجران و صنعت گران کشور، نماینده سازمان ملل متحد، شخصیت های سیاسی و جهادی افغانستان، نخست وزیر انگلیس، رییس جمهور پاکستان و… نمایه ای از رگبار دولت وحدت ملی است.

 

گرچه اعتدال در افغانستان معنای تحت اللفظی ندارد و نمی توان معادل لغوی یا عملی در جامعه برای آن قرار داد اما درکش برای سیاستمداران ارگ نشین نباید اینچنین سخت و غیرممکن باشد که در اولین روزهای حکومت وحدت ملی رگباری از وعده و وعید بسویشان بفرستند.

 

گرچه آغاز عملکرد اشرف غنی احمدزی و تیم همراهی کننده اش از منظر بسیاری منتقدان خوب بوده است اما هنوز هیچ یک از شعارهای خوش رنگ و لعاب وی در دوران انتخابات تحقق نیافته است و نمی بایست سیل وعده و وعده های دیگری براه می انداخت.

 

اصولا در دولتی که انتظارات مردم ملکی از آن به کمترین حد رسیده باشد و شکاف میان ملت و دولت بیداد کند کوچکترین گام ها و کمرنگ ترین وعده ها نیز می تواند بسیار بزرگ و پررنگ و نوید بخش جلوه نماید و آبی بر آتش مطالبات ناکام ملی بریزد چه رسد به اینکه…

 

چه رسد به اینکه در طوفان آغاز به کار دولت وحدت ملی همچنان نامتجانس و ناهمگون، به یکباره امیدهای مردم ملکی به بالاترین میزان برسد و مشابه سال 2001 و اوایل 2002 همه به یکدیگر برای برون رفت کامل و آنی از مرداب جنگ و فلاکت تبریک بگویند؛ اینجا است که کار اشرف غنی دوچندان سخت می گردد.

 

گذشته از تمامی وظایفی که خواه ناخواه بر دوش وی سنگینی می کنند، دیدارهای پیوسته در دو روز متوالی با طیفی از اقشار و احزاب مختلف، زنگ خطری از انواع و اقسام مطالبات برحق یا ناحق و زودهنگام یا دیرهنگام دیدارکنندگان را برایش به ارمغان خواهد آورد.

 

بی هیچ تأمل و تفکری براحتی و بوضوح می توان دریافت که چنددستگی احزاب و اقشار دیدارکننده با رییس جمهور و به تبع آن ضدیت برخی خواست هایشان که منجر به وعده های اشرف غنی نیز شده است تجمع اضدادی است که باخت باخت است و وی چه درصورت تحقق وعده ها و چه نادیده گرفتن اینان مورد انتقاد و اعتراض قرار خواهد گرفت.

 

برهمین مبنا باید خطاب به سران دولت وحدت ملی و بخصوص اشرف غنی و عبدالله تذکر اکید داد که آقای رییس جمهور و آقای رییس اجرایی، رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود نه آنکه گهی تند و گهی خسته رود.

 

 

موضوع : اخبار