اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تعدادی از کاربران سعودی هشتگی را با عنوان الاقصی در قلب سلمان باز کردند و پشت سرهم با نوشتن مطالب، به ستایش از پیروزی ملک سلمان پرداختند!

روزنامه سعودی رای الیوم در راپوری به قلم خالد الجیوسی به بررسی بازگشایی مسجد الاقصی به روی نمازگزاران فلسطینی پرداخت و نوشت: به محض اینکه دفتر پادشاهی سعودی مدعی شد که تلاش های سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی باعث بسته نشدن مسجد الاقصی و گشوده شدن آن به روی نمازگزاران و برچیده شدن محدودیت ها علیه آنها شد؛ شماری از سعودی‌ها جشن مجازی خود را در شبکه اجتماعی تویتر به راه انداختند و گفتند که شاه آنها با تماس های تلیفونی موفقیت آمیز خود، صادق ترین فرد در تحقق وعده هایش بود.

تعدادی از کاربران سعودی هشتگی را با عنوان الاقصی در قلب سلمان باز کردند و پشت سرهم با نوشتن مطالب، به ستایش از پیروزی ملک سلمان پرداختند. برخی نیز در این هشتگ، قطر را مسئول آنچه برای مسجد الاقصی روی داد، دانستند.

در مقابل، تعدادی از کاربران نیز این هشتگ را به باد تمسخر گرفتند. کشکول یکی از کاربرانی بود که نوشت: یمن در قلب سلمان مساوی با وبا است. قطر در قلب سلمان مساوی با اخراج حجاج و محاصره است.

کارشناسان امور داخلی عربستان تاکید می کنند که دولت سعودی سعودی در قبال حوادث مسجد الاقصی در صحنه غایب بوده است و حتی یک اعلامیه قاطع در محکومیت ایجاد گیت های امنیتی اشغالگران در ورودیهای این مسجد صادر نکرد؛ اعلامیه ای که دستکم در سطح موقعیت منطقوی عربستان باشد.

به گفته این کارشناسان، غایب بودن عربستان در صحنه درقبال حوادث مسجد الاقصی و صادر نکردن اعلامیه ای در محکومیت اقدام اشغالگران از آنجا نشات می گیرد که مسئولان سعودی مشتاق نیستند که فضای روابط علنی آینده خود با اسراییل را برهم بزنند؛ خاصتاً که رسانه های سعودی و برخی مسئولان سعودی این روزها اهمیت همزیستی مشترک با رژیم صهیونیستی را به بهانه حفظ منافع ملت فلسطین و مقدمه چینی برای اعلام عادی سازی کامل روابط با این رژیم تبلیغ و ترویج می کنند.

همواره حفظ آبرو برای سران سعودی اهمیت داشته و آنها پیوسته بدنبال موج سواری در مسایل مختلف بوده اند. به اعتقاد ناظران، سران سعودی در همین راستا به سرعت اعلامیه ای درباره مسجد الاقصی صادر کرده و پیروزی باشنده گان قدس و مدافعان مسجد الاقصی را به خود نسبت دادند و این پیروزی را انحصارا به خاطر تلاش های خود دانستند که در چند تماس تلیفونی خلاصه شد. آنها در اعلامیه خود مدعی شدند که این تلاش ها باعث اعمال نشدن محدودیت علیه نمازگزاران فلسطینی شده است.

به گفته ناظران، سران سعودی بعد از صدور این اعلامیه به رسانه های تویتری خود نیز دستور دادند که با موج سواری، این دستاورد تاریخی را به نفع عربستان مصادره و برجسته سازی کنند و بدست آمدن آن را به تلاش های شاه سعودی نسبت دهند؛ به گونه ای که حالا باید مسلمانان از سران سعودی به خاطر این دستاورد تشکری و سپاسگزاری کنند.

این درحالی است که فقط باید از باشنده گان فلسطینی قدس و مدافعان مسجد الاقصی تشکری و سپاسگزاری کرد که با دلاوریهای خود این دستاورد و پیروزی را رقم زدند.