اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

آخرین کلمات صدام حسین، خواندن کلمه شهادت بود، اما پیش از آنکه آن را تمام کند، اعدام شد.

موفق الربیعی مشاور پیشین امنیت ملی عراق طی گفت و گویی برای نخستین بار فاش کرد که اعدام صدام حسین رئیس جمهوری پیشین این کشور، با اشاره مستقیم جورج بوش به نوری المالکی صورت گرفت.
الربیعی در یک نشست خبری گفت، جرج بوش رئیس جمهور سابق امریکا از نوری المالکی پرسید” با صدام چه کار می کنید ؟ المالکی در جواب فورا گفت: “به دارش می‌آویزیم”. بوش انگشت خود را بالا برد و با این علامت، موافقت خود را اعلام کرد”.
به گفته الربیعی از همان زمان، آمادگی برای اعدام صدام أغاز شد.

مشاور پیشین امنیت ملی عراق که با خبرگزاری فرانسه گفت و گو می کرد درباره لحظات آخر اعدام صدام گفت:« درست است که او یک جنایتکار ، قاتل و سلاخ است اما تا آخر قوی ماند».
الربیعی افزود:” برخی دوست دارند بگویم که گویا او بی حال میشد یا اینکه تحت تاثیر تابلت بود ، اما حقیقت را برای تاریخ باید گفت ، صدام تا آخرین لحظات زندگی اش قوی ماند و هیچ علایم ترس در وجود او مشاهده نمیشد».
صدام حسین رئیس جمهور پیشین عراق پس از اشغال کشورش توسط آمریکا در 13 دسامبر 2003 از سوی نیروهای امریکائی دستگیر و در 30 دسامبر 2006 توسط دولت جدید عراق اعدام شد.
الربیعی در این مصاحبه گفته است:” وقتی او را آوردم اولچک به دستش زده بودند و یک نسخه قرآن در دست داشت. او را به اتاق قاضی بردم ، و در حالی که قاضی فهرست کیفر خواستش را می خواند ، صدام مرتباً می‌ گفت،” مرگ بر امریکا، مرگ بر اسرائیل، زنده باد فلسطین مرگ بر مغان پارسی».
مشاور سابق امنیت عراق همچنان گفته است: ” صدام را به اطاق اعدام بردم. در آن جا بود که ایستاد، به طناب اعدام نگاه کرد، سپس به من نگاه دقیقی کرد و گفت، داکتر! این برای مردان است».
به گفته الربیعی دو پای صدام به هم بسته بود و قادر به بالا رفتن نبود به همین دلیل مجبور شدیم او را بلند نمایم تا در حلقه اعدام برسانیم.

در همین حال برخی از حاضران عملیات اعدام شعار دادند ” زنده باد محمدباقر صدر…مقتدی مقتدی” صدام در جواب آنها گفت:” آیا مردانگی همین است؟”
مشاور سابق امنیت ملی عراق گفت:” آخرین کلمات صدام حسین خواندن کلمه شهادت بود، اما پیش از آنکه آن را تمام کند، اعدام شد.”
الربیعی می گوید که وی اهرم دریچه‌ اعدام را کشیده است، اما اهرم عمل نکرد. بعد فردی دیگر که نامش برده نشد، اهرم را برای دومین بار کشید، اهرم عمل کرد و صدام به این شکل اعدام شد.
پس از پایان عملیات اعدام جسد صدام با هلی ‌کوپتری امریکایی از زندان محل اجرای حکم در منطقه الکاظمیه بغداد به مقر نوری مالکی، نصدراعظم عراق حمل شد. به گفته الربیعی، ” هلی ‌کوپتر مملو از افراد بود، جسد صدام را به کف هلی‌ کوپتر گذاشتند و در هلی‌ کوپتر نیز در طول پرواز باز ماند.”
الربیعی در پایان گفت:”المالکی در منزلش از ما به خاطر اعدام صدام تقدیر کرد و گفت: “آفرین بر شما” من به او گفتم بفرما می توانید به او نگاه کنید و المالکی به صورت صدام حسین اعدام شده نگاه کرد”.