اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

جنرال دوستم، عطا محمد نور، محمد محقق و جمعه خان همدرد برسر تصاحب ولایت بلخ در جدال با یکدیگر می باشند.
ولایت بلخ منطقه ای استراتیژیک و ثروتمند، مکانی است که قدرتمندترین افراد کشور برای تصاحب آن یا در جنگ بودند و یا در بازی های سیاسی به دنبال حکومت برآن، تغییر محمد نور از والی بودن به سرپرست این ولایت فرصتی شد برای جنرال دوستم، حکمتیار و محقق در رقابت باهم به حکومت 15 ساله عطا نور پایان دهند و خود قدرت را به دست گیرند.

جنرال دوستم و عطا محمد نور از ابتدا بر سر بلخ در جنگ و درگیری به سر می برند و در این میان حکمتیار و محمد محقق برای رسیدن به بلخ تلاش می کنند، با وجود اقوام هزاره، تاجک و ازبک در این ولایت، توجیهی برای دوستم، عطا محمد و محقق است اما حکمتیار در نبود پشتون ها چگونه بر بلخ می خواهد حکومت کند.

جنگ های داخلی افغانستان شروعی برای جدال بر سر تصاحب ولایت بلخ بوده است، جنرال دوستم پس از اختلاف با حزب های جهادی تا روی کارآمدن طالبان، ولایت بلخ را تبدیل به حکومت خودمختار و مرکز سیاسی و تجاری برای خود کرد، پس از طالبان در جدال نظامی دوستم و عطا محمد نور، بلخ به عطا محمد نور رسید.

عطا محمد نور در 15 سال والی بودن در بلخ، فراتر از یک والی عمل کرده است و تاثیرات وی به حدی رسید که در پروسه های کلان ملی مانند انتخابات ریاست جمهوری عبدالله را کاندید کرد، کاندیدهای مورد نظرش عضو پارلمان و شورای ولایتی ولایت های شمال شدند، وزیر معارف با حمایت مستقیم وی انتخاب شد و با سرازیر شدن ملیاردها دالر سرمایه به این ولایت، عطا محمد نیز تبدیل به یک ملیاردر شد.

این در حالی است که ولایت بلخ بهشتی برای قدرتمندان است تا در آن هم به ثروت و قدرت برسند و هم یک حکومت خودمختار داشته باشند، گواه آن عطا محمد نور است که تبدیل به قدرتمند ترین و ثروتمندترین والی افغانستان شده است.

در این میان جنرال دوستم ، معاون اول ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان تصمیم گرفته است که رقیب دیرینه خود را از مهمترین ولایت امن کشور دور سازد و برای رسیدن به رویای همیشگی خود از رییس جمهور خواسته است که به جای عطا محمد، فیض الله ذکی، معاون وی را من‌حیث والی بلخ معرفی کند.

از سوی دیگر، گلبدین حکمتیار مهمترین فرد در شروع و دوام جنگ های داخلی که با هر حکومت و شخصی که بر سر کارآمد در جنگ بوده و هست، شرط آمدن به میز مذاکرات صلح را والی شدن جمعه خان همدرد در ولایت بلخ عنوان کرده است.

جمعه خان همدرد، نماینده و چهره سیاسی حزب اسلامی و بزرگترین قوماندان این حزب در ولایت های شمال می باشد که پس از اعتراض های مردمی در دوران والی بودنش در ولایت های بغلان و جوزجان به ریاست ولایت پکتیا رسید و از گذشته با عطا محمد نور در جدال بوده است.

محمد محقق نیز با وجود تعداد زیاد اقوام هزاره در ولایت بلخ و حمایت آنان از وی، در تلاش است این ولایت را پایگاه امنی برای خود سازد.
وی در قبال کنار رفتن از جنبش روشنایی، شرط واگذاری ولایت بلخ را پیش کشیده و محمد ناطقی را من‌حیث والی این ولایت به رییس جمهور پیشنهاد داده است.

بازی های سیاسی قدرت ها می تواند این ولایت را که در طول 33 سال جنگ های داخلی همچنان به تجارت و شکوفایی خود ادامه داده است، اکنون با چالش روبرو کند.

درگیرودار جدال سیاستمداران برای تصاحب ولایت بلخ، این ولایت تبدیل به مکانی شده است که می شود در آن به دور از تنش های سیاسی پایتخت، در امن ترین منطقه افغانستان ثروت اندوزی کرد و بر قدرت تکیه زد.

موضوع : اخبار