اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نامزدهای مطرح برای جانشینی ابوبکربغدادی معرفی شدند.

به نقل از روسیاالیوم، در صورت تأیید خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش، دو تن از افسران سابق صدام دیکتاتور معدوم عراق، نامزدهای مطرح برای جانشینی او هستند.

هرچند کارشناسان گروه‌های تروریستی از نامزد مشخصی برای جانشینی بغدادی نام نبرده‌اند، اما آنها گفته‌اند که یکی از دو معاون بغدادی یعنی ایاد العبیدی و عیاد الجمیلی احتمالاً جانشین وی خواهند شد.

این دو تروریست، از افسران سابق اردوی صدام حسین هستند که مطرح‌ترین نامزدها برای جانشینی بغدادی هستند.

العبیدی مسئولیت وزارت جنگ داعش و الجمیلی نیز مسئولیت امنیت گروه تروریستی داعش را به‌عهده دارد. این دو تروریست بعد از حمله امریکا به عراق در سال 2003 عیسوی که منجر به سرنگونی رژیم صدام شد، به گروه‌های تروریستی پیوستند. آنها بعد از کشته شدن ابوعلی الانباری و ابوعمر الشیشانی وزیر جنگ سابق داعش و ابومحمد الجولانی مسئول تبلیغات این گروه تروریستی در سال گذشته عیسوی، به مهمترین معاونان بغدادی تبدیل شدند.

هشام الهاشمی کارشناس گروه تروریستی داعش گفت که الجمیلی، ارشدیت العبیدی را به رسمیت می‌شناسد، اما بغدادی جانشینی ندارد و بنابراین بر حسب شرایط، ممکن است یکی از این دو شخص جانشین بغدادی باشد.

وی افزود: بر اساس شریعت اسلام، خلیفه باید سرزمینی برای حکومت داشته باشد، اگر این شرط موجود نباشد، جانشین او خلیفه نخواهد بود، بلکه فقط لقب امیر را خواهد گرفت.

بغدادی در سال 2014 عیسوی خود را خلیفه نامید و با توجه به اینکه الجمیلی و العبیدی از جایگاه دینی برخوردار نیستند، بعید است که خلیفه شوند و از سوی دیگر داعش بسیاری از سرزمین‌های تحت اشغال خود را از دست داده است.

انتخاب سرکرده جدید داعش به موافقت شورایی متشکل از هشت تن نیاز دارد که شش تن از آنها عراقی و یک نفر اردنی و یک نفر نیز سعودی است.

این در حالی است که برگزاری نشست این هشت تن به‌دلایل امنیتی بعید است.

وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد: ما می‌توانیم با اطمینان بالایی بگوییم که ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش کشته شده است.

وزارت دفاع روسیه نیز روز جمعه هفته گذشته اعلام کرد که ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش احتمالاً در یکی از حملات هوایی طیارات جنگی روسی کشته شده است.