اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نشریه “دی سایت” در گزارشی نوشت: دولت جرمنی بعد از افشای جریانات گسترده جاسوسی ها قول داد که روند اصلاح سازمان های اطلاعاتی را در پیش گیرد؛ اما چنین نکرد و جاسوسی را ادامه داد.

این نشریه جرمنی در گزارشی از تصمیمات برلین برای تداوم جاسوسی‌های بحث برانگیز سابق و همکاری‌های اطلاعاتی با دیگر کشورها از جمله امریکا به بهانه مبارزه با تروریزم و وعده هایی که سه سال بعد از افشاگری‌ها به آن عمل نشد خبر داد.

حدود سه سال پیش زمانی که سیاست هنوز تحت تاثیر افشاگری های “ادوارد اسنودن” بود، وعده های بزرگی برای اصلاح وضع موجود داده شد. زمانی که رسانه ها پر بودند از پروگرام های جاسوسی سازمان های اطلاعاتی، شنودهای مخفی و جاسوسی های مخفیانه از خطوط انترنتی و همکاری های جاسوسی جرمنی و امریکا، وعده ها و قول های زیادی از عرصه سیاسی داده شد مبنی بر اینکه به زودی تغییرات و اصلاحاتی انجام می شود.

“زیگمار گابریل”، معاون صدر اعظم جرمنی از شفاف سازی های بی قید و شرط در این باره سخن گفته و تاکید کرد که سازمان های اطلاعاتی باید تحت کنترول بهتری قرار گرفته و همکاری با سازمان های اطلاعاتی بیگانه باید محدود شود.

وزیر عدلیه جرمنی هم از عقب افتادگی ها در اصلاح سیستم کنترول دموکراتیک سخن گفت. اعضای اتحادیه دموکرات مسیحی و البته نماینده گان سازمان اطلاعات امنیت جرمنی خود بر این مهم تاکید داشتند که سازمان اطلاعات امنیت جرمنی باید اصلاح شده و در پایه و اساس قوانین آن تجدید نظر شود. همه چیز نباید مانند سابق ادامه یابد.

این نشریه جرمنیی در ادامه نوشت: حالا سه سال بعد از افشاگری های اسنودن درباره جاسوسی های گسترده سازمان های اطلاعاتی غربی، دولت جرمنی پیش نویس دو قانون مربوطه را ارائه داده است که بسیار تکان دهنده و دلسرد کننده است.

در اول جون (12 جوزا) کابینه دولت ایتلافی روی یک بسته ضد تروریستی جدید به توافق دست یافت که پیش نویس یک قانون برای تبادل بهتر اطلاعات در مبارزه با تروریزم بین المللی بود. در ضمن یک لایحه قانونی دیگر نیز آماده است که سازمان اطلاعات امنیت جرمنی را برای ای منظور سازماندهی مجدد می کند.

از کنترول و یا محدودیت اطلاعاتی در این دو پیش نویس قانونی هیچ صحبتی به میان نیامده است؛ در عوض در آن از ترس از تروریزم استفاده شده تا دسترسی به داده های جدید ونظارت های بیشتر که سازمان های اطلاعاتی تا به حال آن را از آنجایی که به درستی تنظیم و اصلاح نشده بودند انجام می دادند و بسیار بحث برانگیز تا غیر قانونی بود توجیه شده و مجاز شمرده شود. و حالا این اقدامات می رود که قانونی شود.

از جمله این اقدامات تبادل اطلاعات با سازمان های اطلاعاتی بیگانه است. (بر اساس افشاگری های سابق) سازمان اطلاعات داخلی جرمنی و سازمان اطلاعات و امنیت این کشور از جمله با آژانس جاسوسی NSA امریکا قراردادهایی را درباره پروژه های جاسوسی مشترک بسته بودند. امریکایی ها اهداف و تکنیک هایی را به جرمنی ارائه داده و برلین نیز داده هایی را بر اساس آن جمع آوری کرده و به آن سوی آتلانتیک می فرستاد. همه این اقدامات بدون اساس قانونی و کنترول پارلمانی انجام می شد.

حالا چنین معامله های بحث برانگیزی باید به خواست دولت جرمنی همچنان ادامه یابد. با توجه به بسته ضد تروریزم جدید یک پاراگراف تازه در قانون نهاد حفاظت از قانون اساسی فدرال جرمنی( سازمان اطلاعات داخلی جرمنی) اضافه می شود. این بند جدید باید به سازمان اطلاعات داخلی جرمنی این اجازه را بدهد که با سازمان های اطلاعاتی دیگر کشورها بانک های اطلاعاتی مشترکی را بسازد. اهداف جمع آوری این داده ها و استفاده از اطلاعات ذخیره شده باید در یک قرارداد مشخص شود که تنها دفتر صدر اعظم جرمنی و بدون نظارت پارلمان بر آن اشراف دارد.

موضوع : اخبار