اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از ایجاد حکومت وحدت ملی این بار چهارم است که رییس ستاد ارتش پاکستان راحیل شریف به افغانستان سفر می کند. راحیل شریف را در این سفر رضوان اختر رییس آی اس آی پاکستان همراهی می کند، هرچند مردم دیدگاه مثبتی در باره راهبردهای پاکستان در برابر افغانستان ندارند اما در این اواخر از تغییر راهبرد دو کشور در برابر یکدیگر سخن گفته می شود.

 

سلمان علی دوست زاده آگاه امور سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: این چهارمین دور سفر مقامات نظامی پاکستان به مقامات استخباراتی پاکستان در داخل افغانستان است که با منویات توسعه روابط به خصوص تعهداتی را که پاکستانی ها به نظام سیاسی افغانستان عنوان کردند که مشتاق هستند همکاری مشترکی را بر علیه افراطیت، بنیادگرایی و تروریزم داشته باشند.

 

وی ادامه داد: صد البته این مدعا چیزی است که از طرف مقامات استخباراتی و نظامی پاکستان عنوان می شود اما چون این چهارمین دور سفری است که پیش روی خود گذاشته اند، مسایل و موضوعات باید فراتر از آن چیزی باشد که ادعا کرده اند. امکان دارد اولین موضوع این باشد که حجم فشارهای کشورهای همسایه و منطقه روی پاکستان مبنی بر تجدید روابط شان با افغانستان، تجدید دیدگاهشان در رابطه با تروریزم و مبارزه قطعی آنها را به این مجاب ساخته باشد که حداقل با رهبری نظام سیاسی افغانستان از یک دریچه جدید گفتگویی را باز کنند. این ممکن است اولین حلقه یا اهرم فشاری باشد که پاکستانی ها حداقل تا امروز به این تن در داده اند.

بحث دوم ین است که ممکن است پاکستانی ها و مقامات نظامی و استخباراتی پاکستان به این نتیجه رسیده باشند که حداقل آن دیدگاهی را که در رابطه با ایجاد فشار علیه افغانستان از طریق تروریزم و افراطیت داشتند، نتیجه عکس برایشان داده است.

 

دوست زاده تاکید بر این کرد که در ایجاد روابط گسترده با پاکستان نباید کشورهایی مثل هندوستان به فراموشی سپرده شود بلکه باید تعادل و توازن در ارتباط با آنها حفظ شود، همچنین گفت: حکومت افغانستان نباید جاده همکاری و ایجاد روابط با پاکستان را یکطرفه بپیماید، یعنی گسترده شدن روابط ما با پاکستانی ها نباید به قیمت از دست دادن هندوستان باشد. رهبری افغانستان نباید در ارتباط با پاکستانی ها کوچکترین پیش شرطی را قبول کند. به این دلیل که تا امروز پاکستانی ها هر آنچه خواستند با مقدرات این سرزمین کردند پس در این دوره پاکستانی ها حداقل باید حسن نیت از خود نشان بدهند.

 

وی افزود: رهبری افغانستان باید در این رابطه برای آنها پیش شرط تعیین کند. یکی از پیش شرط های رهبری افغانستان می تواند این باشد که آنها شورای کویته پاکستان را منحل اعلام کنند، اعضای رهبری بینادگرا و افراطی که تا امروزدرون افغانستان دست شان به خون مردم آلوده بوده به مقامات استخباراتی و حکومت افغانستان تحویل داده شوند تا ما حداقل شاهد این باشیم که پاکستانی ها دقیقاً به مولفه های حسن همجواری و همکاری در مبارزه با تروریزم ایمان و باور دارندو

 

این آگاه سیاسی در ارتباط با نوع ارتباط ما با پاکستان عنوان کرد: همانطور که گفته شد رهبران افغانستان با سیاسیون پاکستان باید بسیار محتاط عمل کنند. به خاطر اینکه پاکستانی ها معترف به این بودند که سیزده سال گذشته از آتش و باروت در افغانستان مضایقه نکردند. پس حالا که فقط سه یا چهار ماه از عمر حکومت جدید می گذرد ما هرگز نباید مطمین باشیم که پاکستانی ها این بار به وعده های خود صادق بوده و عمل می کنند و پالسی جدید آنها توام با روابط برادری و دوستی باشد. پس باید این ارتباط با احتیاط باشد و به خاطر ارتباط با پاکستان نباید روابط خود را با دیگر کشورها از دست دهیم.

موضوع : اخبار