اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

محترم اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان در گفتگویی با بی بی سی بار دیگر بر انتخاب وزرا براساس اصل شایستگی تاکید کرده و گفته است: حکومت وحدت ملی مانع هیچ‌کس برای کار نکردن در کابینه نمی‌شود.

 

وی در پرسش خبرنگار این شبکه که بسیاری از اعضای تیم شما خواهان قدرت هستند، چنین پاسخ داد: نخیر این مشکل خود آن‌ها است، مشکل من نیست. این زمانی برای من یک مشکل خواهد بود که من آن را بپذیرم، در حالی که این در افغانستان یک حقیقت است که همه خواستار قدرت می‌باشند. اما اکنون این کشور را من رهبری می‌کنم و من فکر می‌کنم که مردم افغانستان نیز با کارکردهایم، موافقند و ما برای هیچ کس مانع نمی‌شویم که در کابینه کار نکند؛ اما در این کابینه توازن را مدنظر می‌گیریم تا هر کس براساس همان توانایی‌ها و شایستگی‌هایش در حکومت سهم بگیرد.

 

وی با تاکید بر اینکه طالبان توان رویارویی با نیروهای امنیتی افغانستان را ندارند، افزود: شما باید سخنان‌تان را کنترل کنید. شما می‌توانید نمونه‌ای را نشان دهید که پایگاه‌های نظامی از سوی طالبان اشغال شده باشد؟ آن‌ها تنها می‌خواهند به این پایگاه‌ها نفوذ کنند که نمی ‌توانند؛ اما در پاکستان با داشتن آن ارتش بزرگ، طالبان حمله‌هایی را بر پایگاه‌های نظامی انجام می‌دهند تا آن‌ها را تسخیر کنند ولی نمی‌توانند. حتی در هندوستان حمله‌ها صورت می‌گیرد؛ اما نمی‌توانند پایگاه‌ها را اشغال کنند، تنها حمله می‌کنند.

 

از سخنان جناب اشرف غنی اینگونه بر می آمد که پاکستان می تواند نقش اساسی در تامین صلح افغانستان داشته باشد ولی حامد کرزی رییس جمهور پیشین بر این باور است که تکیه کردن به پاکستان برای صلح، وقت تلف کردن است.

 

حامد کرزی که این روزها سفرهای منطقه ای بعد از ریاست جمهوری اش را آغاز کرده است، به طور غیر مستقیم از اشرف غنی خواسته که نقشه صلح را تغییر دهد، زیرا توقع کمک از پاکستان برای آوردن صلح در افغانستان نسخه تکراری و ضایع کردن وقت است.

 

محترم حامد کرزی هم اکنون در دومین سفر خارجی خود پس از اتمام دوران ریاست‌جمهوری اش، عازم چین شده است تا نشان دهد بر خلاف اشرف غنی تمایل به نزدیک شدن به پاکستان را ندارد و همچنان چین و هند را بر پاکستان ترجیح می دهد. وی ماه گذشته به هند سفر کرده و در آنجا سیاست‌های ضدپاکستانی خود را در دستور کار سخنرانی‌ها و برنامه‌های خود قرار داد.

 

این درگیری سیاسی میان دو رییس جمهور در حالی است که کارشناسان مسایل سیاسی بر این باورند که دولت باید سیاست مشخصی در برابر طالبان تدوین کند تا از این راه ملت به صلح و آرامش برسند.

 

انصاف مطلب این است که دید خوشبینانه مبنی بر همکاری پاکستان برای ایجاد صلح در افغانستان وجود ندارد و سازمان استخبارات پاکستان و نحوه رفتار نظامیان پاکستانی نشان داده‎ که هنوز هم اراده حمایت از روند صلح دولت کابل را ندارند، هرچقدر هم که اشرف غنی خود را پاکستانی نشان دهد.

 

حتی اینکه اگر کرزی خواهان میانجیگری چین برای تنش‌زدایی بین پاکستان شود هم غیر منطقی است زیرا نمی‎توان میانجیگری چین در این باره را مثبت تلقی کرد، زیرا دولتمردان چین تحت متغیرهای بزرگی سیاست خویش را رقم می‎زنند. تامین امنیت ملی چین و کار در بخش اقتصاد افغانستان می‎تواند گزینه‎های اصلی چین برای تلاش پکن در راستای تامین امنیت افغانستان باشد اما چینی ها هرگز روابط خود با اسلام‎آباد را پر تنش نخواهند کرد و دولتمردان افغانستان منجمله کرزی نیز نباید چنین توقعات و انتظاراتی را داشته باشد.

 

به هر حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم این تفاوت سلیقه ی حامد کرزی و اشرف غنی در رابطه با پاکستان و دیگر همسایگان به کجا خواهد انجامید؟

موضوع : اخبار