اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

کشور ما افغانستان 96 سال در چنین ایامی با مبارزات امان الله خان از استعمار انگلیس، استقلال پیدا کرد تا قریب یک قرن تحت نام استقلال همچنان مستعمره کشورهای استکباری باشیم.

 

چند روز قبل در مراسمی که به منظور بزرگداشت این روز در ارگ ریاست جمهوری کابل برگزار شد، داکتر اشرف غنی با تقدیر از نیروهای امنیتی در مبارزه با شبه نظامیان، گفت: نیروهای امنیتی، نقشه های دشمنان را نقش بر آب کردند و مدال های افتخار و قدردانی افغانستان متعلق به سربازان و نیز علما و استادان دانشگاه خواهد بود که درس های خوبی به مخالفان داده اند.

 

رییس جمهوری از عاملان تلفات غیر نظامیان به عنوان یاغی یاد کرد و افزود: من به عنوان فرمانده عالی به نیروهای امنیتی افتخار می کنم و از پشتیبانی علما و بزرگان اقوام از نیروهای افغانستان سپاسگزاری می کنم و به همه اعلام می کنم که کسی نمی تواند خواسته های خود را با تهدید بر مردم ما تحمیل کند.

 

جناب اشرف غنی تصریح موضع حکومت وحدت ملی در عرصه داخلی و خارجی مشخص است و ما می خواهیم روابط دوستانه با همسایگان خود داشته باشیم و از حمایت کشورهای خارجی نیز سپاسگزاریم.

 

قبل از اینکه بخواهیم به سخنان جناب داکتر عبدالله بپردازیم، خوب است نگاهی کنیم به مثبت اندیشی جناب اشرف غنی. وی چنان از نیروهای امنیتی، علما و استادان دانشگاه ها برای سرکوب کردن مخالفان مسلح تقدیر و تشکر می کند که گویا امنیت سراسر کشور را فرا گرفته و دیگر خبری از حملات طالبان، انتحارهای متعدد، فعالیت داعش، راکت پراکنی های پاکستان و تجاوز آشکار به مرزهای شرقی کشور نیست.

 

از طرف دیگر کدام کشور تا کنون نتوانسته خواسته های خود را به مردم افغانستان تحمیل کند که مردم از آن بی خبر هستند؟ تا جایی که همگان به یاد داریم طی سیزده چهارده سال گذشته هر کسی هرکاری خواسته با مردم و دولت افغانستان انجام داده و هیچ کس را یارای مقابله با خواسته های آنها نبوده است. حال اشرف غنی صاحب که ظاهرا این سالها در خواب غفلت بوده، اکت امان الله خان به خود می گیرد و می گوید کسی نمی تواند خود را با تهدید بر مردم ما تحمیل کند ” و الا گردنش را با همین شمشیر خواهم زد!”.

 

بحث درباره مشخص بودن سیاست دولت وحدت ملی در عرصه داخلی و خارجی نیز که احتیاجی به توضیح ندارد از تشکر آخری که رییس جمهور از خارجی ها کرد مشخص می شود که دولت وی چه میزان در سیاستمداری خود استقلال فکری و عملی دارد.

 

اما داکتر عبدالله نیز در این مراسم با روحیه جهادی خود! با بیان این که زمانی که افغانستان استقلال خود را کسب کرد بسیاری از کشورهای اطراف ما هنوز استقلال نداشتند، گفت: استقلال افغانستان، آغازی بر مبارزات ضد استعمار در منطقه بود به نحوی که مردم ما در ۹۶ سال گذشته، برای حفظ استقلال خود قربانی داده اند.

 

داکتر عبدالله تصریح کرد: امروز با تشکیل حکومت وحدت ملی مبارزه مردم افغانستان ادامه خواهد یافت چرا که ملت ما همچنان درگیر مداخله ها و توطئه های بیرونی هستند. ما امروز کسانی را در مقابل خود داریم که دزدانه در تاریکی ها می خزند و مثل لشکر شیاطین، کودکان، پیران، جوانان، مردان و زنان این سرزمین را آماج حمله قرار می دهند.

 

وی ادامه داد: در طول شش ماه گذشته، تمامی تحرکات گروه طالبان در نقاط مختلف کشور خنثی و حملات مرگباری بر آن ها وارد شد و این گروه، در شرایط حاضر، جایگاهی در افغانستان ندارد. ولی حکومت کابل همچنان به روند گفتگوهای صلح با مخالفان مسلح پای بند است، اما مشروط بر آن که آنان تابع سازمان های اطلاعاتی کشورهای مطقه نباشند.

 

تناقض بیشتر از این دیگر ممکن نیست! از یک طرف داکتر صاحب می گوید طالبان را سرکوب کردیم و دیگر جایگاهی در افغانستان ندارند از طرف دیگر می گوید مصمم به مذاکره با این جنایتکاران هستیم. البته مشروط بر اینکه این طالبان غیر افغانستانی، افغانستانی شوند و از تابعیت کشورهای منطقه خارج گردند!

 

به راستی که بیشترین استقلال فکری و سیاسی و عملی را امروز در افغانستان ما شاهد هستیم!!!!