اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

لالوانی در فارن افرز نوشت: ترمپ باید چهار استراتیژی را ارزیابی کرده و قبل از اعزام عساکر بیشتر به افغانستان یک استراتیژی منسجم را اتخاذ کند.

 

لالوانی همچنین عنوان کرد: مقام‌های ارشد امریکا گفته اند که رییس‌جمهور ایالات متحده چندین هزار عسکر به افغانستان اعزام کند. اما پژوهشگرانی چون استیفان والت و مایکل اوهانلون استدلال می‌کنند که ایالات متحده باید این عساکر را در قالب یک استراتیژی مشخص اعزام کند.

 

در ادامه این یادداشت آمده است: در حال حاضر چهار استراتیژی باید در افغانستان انجام شود که شامل دولت‌سازی، مصالحه، مهار و پایگاه‌سازی است. دولتهای جورج بوش و بارک اوباما در مورد این چهار استراتیژی همواره تردید داشتند و این باعث شد که هیچگاه یک استراتیژی مشخص در این زمینه نداشته باشند.

 

لالوانی نوشت: ترمپ باید این چهار استراتیژی را ارزیابی کرده و قبل از اعزام عساکر بیشتر به افغانستان یک استراتیژی منسجم را اتخاذ کند.

 

حفظ عساکر امریکایی در افغانستان تنها برای حمایت سیاسی از دولت

 

برای پیروزی در مقابل طالبان، دولت مرکزی افغانستان باید از ثبات نسبی برخوردار باشد، این استراتیژی شامل ایجاد تقویت نیروهای امنیتی و نهادهای حکومتی، خواهد بود؛ به‌طوری که آن‌ها قادر به ایستادن روی پای خود باشند و بتوانند طالبان را شکست دهند.

 

فرضیه اصلی این راهبرد بر این مبنا است که یک دولت مرکزی قوی در افغانستان می‌تواند سازمان‌های تروریستی را از بین برده و نگذارد آن‌ها تهدیدی علیه ایالات متحده بوده یا در سراسر آسیای جنوبی و مرکزی گسترش پیدا کند.

 

با تقویت دولت مرکزی عساکر امریکایی مستقر در افغانستان تنها به مشاوره و آموزش نظامیان افغان خواهند پرداخت و تضمینی برای حمایت سیاسی از این دولت خواهند بود.

 

نویسنده اعتقاد دارد؛‌ یک یا دو دهه زمان خواهد برد تا نتایج این راهبرد آشکار شود و همچنین تضمینی وجود ندارد که مردم امریکا و حکومت‌های آینده صبر لازم برای منتظر ماندن و دیدن نتایج این استراتیژی داشته باشند.

 

از سوی دیگر مقامات دولت وحدت ملی اقدامی برای از بین بردن فساد و همچنین کاهش تنش‌های موجود در کشور انجام نمی‌دهند و بر این باور هستند که امریکا هر زمانی که این دولت بخواهد سقوط کند از آنها حمایت خواهد کرد. بنابراین ایالات متحده باید در مقابل کمک‌های خود امتیازاتی از دولت اتخاذ کند.

 

پاکستان مانعی برای ایجاد دولت مرکزی قوی در افغانستان است

 

این راپور می افزاید: از سوی دیگر اتخاذ این استراتیژی امریکا را با کشورهای منطقه که باور ندارند شکست نظامی طالبان تنها راه رسیدن به ثبات است وارد چالش خواهد کرد، چین، ایران، پاکستان و روسیه، به‌عنوان مثال، می‌توانند با حمایت مالی، معنوی از طالبان تلاش‌های ایالات متحده برای ایجاد یک دولت قدرتمند در کابل را بی‌اثر کنند.

 

طرفداران این استراتیژی امیدوار هستند که امریکا، پاکستان را تحت فشار قرار دهد تا از دولت مرکزی کابل حمایت کند. با این‌حال، پاکستان اهرم قابل توجهی برای مقابله با چنین استراتیژی دارد. این کشور می‌تواند راه‌های ارتباطی زمینی و هوایی امریکا به افغانستان را ببندد، راه‌هایی که نقش حیاتی برای حضور امریکا در افغانستان است.

 

این کشور هم‌چنین می‌تواند همکاری استخباراتی با ایالات متحده و ناتو را لغو کند و گفت‌وگوها بر سر ایمنی هسته‌ای، کنترول صادرات و مدیریت بحران را ترک کند، که با خارج شدن پاکستان از این گفتگوها رقابتهای هسته ای در این منطقه از جهان افزایش خواهد یافت.

موضوع : اخبار