اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نشست شانگهای با تمام اهمیت، حساسیت، کلیشه ای یا فرمالیته بودن خود، پذیرای روسای جمهور و هیات های بلندپایه 8 کشور عضو خود در منطقه در دوشنبه پایتخت تاجیکستان بود.

 

این نشست با تمام بی توجهی مقام های ارگ نشین و رسانه های داخلی، که تمام هم و غم شان انتقال قدرت به اغما رفته و مرده متحرک کنونی است؛ در تاجیکستان، امنیت و بنیادگرایی افغانستان را در راس برنامه های خود و موضوع گفتگوهای چندجانبه سران شانگهای قرار داد.

 

تروریسم بعنوان صدای جاودان افغانستان، چه متعلق به آنسوی مرزها و تحمیل شده بر کشورمان باشد و چه در بطن جنگ داخلی و هرج و مرج مجاهدین به وقوع پیوسته باشد در هر صورت صدای ماندگاری است که از دریچه کابل به گوش منطقه و جهان رسیده است.

 

تروریسم و بنیادگرایی افراطی که پس از 13 سال حضور هزاران سرباز 57 کشور جهان، صدای نومیدی و تاسف جان سپکو و دیگر مقامات امریکایی و اروپایی را نصیب افغانستان نموده است حاکی از آن می باشد که 140 میلیارد دالر برای محو تروریسم حیف و میل شده و به هدر رفته است.

 

گذشته از ارقام و اعداد نجومی که هر از چندگاهی در افغانستان به چشم می خورد و به گوش می رسد و حتی گاه تلخی اش زیر زبان مزمزه می شود؛ صرف این همه زمان و انرژی برای رژه خارجی ها بر خاک کشورمان بی هیچ نتیجه ای دردناک و تاسف بار است.

 

برگردیم به شانگهای در دوشنبه، رییس جمهور روسیه و دیگر حاضران در اجلاس، امنیت منطقه را متاثر از امنیت افغانستان دانسته و بر محو تروریسم در قلب آسیا تاکید ورزیده اند. بنابر اظهارات آنان، معضل ناامنی و بی ثباتی سیاسی افغانستان از ارکان مهم این نشست است.

 

در حاشیه این نشست، حامد کرزی که معلوم نیست شانگهای آخرین میزبان رسمی وی باشد یا خیر، تروریسم را ابزار دست توطئه گران و فرصت طلبان برای نهایت سوء استفاده از افغانستان خواند که به نوبه خود موضعی تکراری و فاقد نتیجه ملموس و آنی است.