اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از ماه ها تنش و کشمکش و چانه زنی ها بر سر میز مذاکره بین ایران و کشورهای غربی برای پایان دادن و یافتن راه حل برای پرونده هسته ای ایران بالاخره میان آمریکا و ایران تفاهمنامه امضا شد. بعد از این تحریم ها از ایران برداشته می شود. استقبال ها در ساعات اولیه این توافق بسیار گسترده بود حتی باراک اوبا ما نیز مطرح کرد که هر نوع طرحی که باعث ضربه زدن به این توافقنامه شود را وتو خواهد کرد. ازطرفی دیگر در یک اقدام بی پیشینه رهبر مذهبی جمهوری اسلامی ایران هم با نگاهی خوشبینانه نسبت به این توافق و ایجاد باب های مراوده با آمریکا سخن گفت.

نزدیک شدن ایران و آمریکا تا چه اندازه می تواند باعث فروکش شدن مخالفت های ایران و آمریکا در افغانستان باشد؟ این توافق بر وضعیت افغانستان چه تاثیری خواهد گذاشت؟

 

اکبر اوریا پژوهشگر مسایل سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: آنچه در سیزده سال اخیر به یک معضل پر تلاطم و پر تشنج در مناسبات بین المللی عرض اندام کرد، بعد از افشای فعالیت های مخفی دولت اسلامی ایران درجهت غنی سازی اورانیوم و گسترش سانترفیوژها از طرف مخالفان داخلی ایران در عرصه بین المللی از نطنز شروع شد. در طول این سال ها این موضوع به یک چالش بین المللی تبدیل شد.

 

وی توافق هسته ای میان ایران و آمریکا را مثبت ارزیابی کرده و افزود: توافق هسته ای میان ایران و آمریکا رویداد دلچسبی است چرا که مشاهده می شود که بعداز یک دوره طولانی اداره آمریکا به یک عمل دیپولوماتیک تن در می دهد.

 

اوریا اظهار کرد که این توافق هنوز کاملاً قطعی نشده و توضیح داد: آنچه چند روز قبل در وین رخ داد به معنای توافق قطعی میان ایران و آمریکا نیست. بلکه توافقی به خاطر گذراندن موارد لازم برای ایجاد یک تفاهم نهایی است. آیت الله خامنه ای خط های قرمز خود را دارد. یعنی مبارزه علیه استکبار جهانی در ایران خاتمه پیدا نمی کند که این یک نقطه بسیار ضعیف صحبت میان آنها و قابل نگرانی است. در آمریکا هم چنین مخالفت هایی وجود دارد. راستی ها وارثین امپریالیسم جهانخوار در در آمریکا که امروز اکثریت کنگره آمریکا را تشکیل می دهند هنوز این موافقتنامه را مورد تایید قرار ندادند. مشروط هم ساخته اند.

 

این پژوهشگر سیاسی دلیل تمایل اوباما برای توافق هسته ای با ایران را چنین گفت: اوباما می خواهد حزب دموکرات، برای پیروزی در انتخابات آینده دستاوردی تاریخی و با اهمیت داشته باشد. چنانچه گفته بود جنگ را در افغانستان خاتمه می دهد که نتوانست این کار را کند و ناکام ماند. گفته بود که روابط را با ایران عادی می سازد که تا هنوز موفق به این کار نشده است. تصور می شود که اوباما می خواهد یک کارنامه دلچسب برای انتخابات آینده برای رای دهندگان انتخابات به وجود آورد.

 

وی در خصوص تاثیرات این توافق بر افغانستان اظهار کرد: با توافق هسته ای میان ایران و آمریکا در هر دو کشور گروه های افراطی باختند. اعتدال پسندها در هر دو کشور برنده شدند و ایران را از یک ابهام بزرگ بیرون کشیدند. قبلاً آمریکا در مقابل ایران فقط یک گزینه داشت و آن هم حمله نظامی بود. از طرف دیگر افغانستان که یک مکان برای حمله به ایران انتخاب شده بود از این خطر بزرگ نجات یافت. یعنی توافق هسته ای آمریکا و ایران به نفع افغانستان هم هست.برای شانگهای هم این موضوع بسیار خوب شده است. چرا که شانگهای از یک منطقه پر تلاطم و پر تشنج رهایی پیدا می کند و به سوی منطقه ای که در آن آرامش و تفاهم در حرکت است تبدیل می شود.

 

اوریا ادامه داد: جنگ های نیابتی که میان آمریکا و ایران در افغانستان وجود داشت، برچیده می شود. موجودیت داعش هم مفهوم خود را در جهان عرب از دست می دهد. چرا که عربستان سعودی می گوید که اگرمن مطمین باشم که ایران دسترسی به سلاح هسته ای ندارد از این توافق استقبال می کنم. یعنی عربستان هم این توافقنامه را تایید کرده است. پس در دو نقطه اساسی پر تشنج مناسبات بین المللی که یکی جنوب آسیا و دیگری شرق میانه است، در این دو نقطه فضای تفاهم در حال برقرار شدن است. اینها همه سیگلنال ها و بشارت هایی است به سوی حرکات تیر آسای افغانستان برای رسیدن به صلح و ثبات داده می شود.