اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مدتی است که بغلان در آتش جنگ می سوزد و پایگاه های نیروهای دولتی و محلی یکی پس از دیگر در محاصره نیروهای طالبان قرار می گیرند. در عین حال، تلاش هایی برای نا امن سازی ولایت های دیگر از جمله بامیان نیز دیده شده است. بغلان در گذشته نیز از مشکلات امنیتی شدیدی رنج می برد و اکنون باری دیگر در کانون توجه حملات طالبان قرار گرفته است. توافق نامه دند غوری با طالبان، نشان داد که این تفاهم نامه یک حربه برای تقویت طالبان بوده و به هیچ صورت تضمینی برای صلح وجود نداشته است. وضعیت بغلان در امروز نباید را باید از مدتها پیش مطالعه کرد. زمانی که دولت در نبود یک استراتیژی منظم برای جنگ و صلح با فرستادن هیئتی به تفاهم نامه دند غوری تن داد و طالبان به راحتی مکانی امن برای خود مهیا ساختند و از همان جا علیه کندز نقشه کشیدند و از همان جا علیه نیروهای دولتی در بغلان اقدام کردند و شاید از همین جا بامیان را تهدید  می کنند.

نادیده گرفتن نشانه های خطر در شمال افغانستان که در سال های گذشته اتفاق افتاد، سر انجام شمال کشور را تا مرز سقوط ولایت کندز پیش برد. اکنون نشانه های ناامنی در ولایات مرکزی افغانستان نیز نباید نادیده گرفته شود. ولایت ارزگان سالهای متمادی است که در خطر قرار دارد و در ماه های اخیر از حملات طالبان به شدت رنج می برد. ولایت ارزگان با دایکندی هم مرز، و بامیان با بغلان هم مرز هستند، بدین ترتیب هر دو ولایت امن کشور در خطر نفوذ ناامنی از سوی ولایت های نزدیک شان قرار دارند.

امیدواری به صلح سراسری در افغانستان در آینده ای نزدیک وجود ندارد. هر چند توافق نامه صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار مراحل پایانی خود را طی می کند و دولت امیدوار است صلح با حزب اسلامی افغانستان را به صلح دایمی نزدیک تر سازد، ولی باید منتظر آینده بود که این صلح تا چه اندازه ای برای افغانستان ثبات و امنیت به بار می آورد. حزب اسلامی به رهبری حکمتیار مخالفان جدی و سرسختی در داخل و خارج از حکومت دارد، و صلح با این گروه نیز مخالفت های جدی ای را در پی داشته و دارد. بدین جهت باید منتظر آینده بود تا نتیجه صلح با حزب اسلامی را ببینیم.

شور و اشتیاق دولت از رسیدن توافق با حزب اسلامی نباید باعث شود تا ولایات دیگر مورد بی توجهی قرار گرفته و در برابر حملات طالبان ضربه پذیر شوند.

مهمترین مسئله ای که از وضعیت بغلان و هلمند و ارزگان استنباط می شود، ضعف استراتیژی دولت در مبارزه با طالبان است. دولت حتا برای افراد رده اول امنیتی کشور برنامه ای ندارد. جابجایی های پی در پی سرپرستان در نهادهای امنیتی، مطمینا تاثیر منفی بر وضعیت این ادارات در مبارزه با طالبان دارد. هر کدام از نهادهای امنیتی وضعیت کاملا سخت و دشواری را از آغاز سال روان شاهد بوده اند. حملات سنگین انتحاری بر یکی از ادارات امنیتی در کابل، حملات سنگین بر هلمند و ارزگان و بغلان برای دولت افغانستان تجربه سختی بوده که می بایست پاسخ مناسبی به آنها داده می شد. اما دولت نتوانسته با هماهنگی کامل به این حملات پاسخ دهد. پاسخ جدی و قاطع دولت به ناامنی ها و علایم هشدار دهنده مهمترین پشتیبان صلح و ثبات دایمی خواهد بود. در غیر این صورت تضعیف مواضع دولت در شماری از ولایات، وضعیت کلی دولت را در مقابل دشمنانش ضعیف تر خواهد ساخت.

موضوع : اخبار